אין תמונה
בדרך לחופשה המושלמת

אתרי תיירות יש הרבה, אבל מעטים באמת משמשים כ"סופרמרקט" מגוון שבו יכול הגולש להצטייד בכל מה שהוא זקוק לו – גם מידע עדכני, גם רעיונות, גם השראה לפנטזיות על מקומות רחוקים וגם וגם הצעות ספציפיות, דילים או מנוע חיפוש ראוי. בחו"ל לא חסרות דוגמאות טובות של אתרים שמעניקים לגולשים שירותים מא' ועד ת', בארץ מצליחים רק בודדים לעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים. 

במסגרת פרויקט "100 האתרים הטובים בישראל", בחרנו לציין את החלוצים העבריים בתחום, שבכל זאת מצליחים לספק תמונה רחבה ומהימנה ככל האפשר לגולשים, לתיירים בפוטנציה ולתיירי הכורסה.
לפני שאנחנו צוללים לרשימה המדוברת, נזכיר שאצלנו ב-mako חופש תוכלו למצוא מאגר מגוון רחב של מסלולים ואטרקציות ברחבי הארץ, מדריך יעדים בעולם, עמוד מיוחד לצימרים, מדריך דילים שבועי שמלקט מהרשת את הטיסות וחבילות הנופש הזולות, וגם עמוד קופונים שווה במיוחד. ונעבור לנבחרים:

טיולים והמלצות בארץ - מפה

אין תמונה
בדרך לחופשה המושלמת
מי אני? באתר מפה יש הכל מהכל – מפות, מסלולי טיול ברגל, בג'יפ ובאופניים, אטרקציות מדן ועד אילת, המלצות לינה ואוכל, חנויות, אוכל ויין, תערוכות ומה לא. הסגולה שלו הוא ביקורת בלתי תלויה ואובייקטיבית ככל האפשר. בנוסף, פועלת החברה לא מעט בתחום אטלסי כבישים ובתחום ספרי הפנאי והטיול.

למי מתאים? האתר מיועד במיוחד לאנשים פעילים בתחום הטיולים, שמרבים לצאת מהבית ולתור את הארץ לאורכה ולרוחבה. פחות מתאים לתיירי כורסה שבעיקר מעדיפים לקרוא על היעדים אבל לא ממש לצאת מהמזגן ולבקר בהם.

יתרונות: המידע באתר מדויק ומעודכן מאוד וכולל מידע שימושי כמו מחירים, שעות פעילות, טלפונים וכדומה. לפי הצהרת האתר, הביקורים במקומות השונים נעשו לרוב בעילום שם או כביקורת פתע, ללא תשלום, ללא פרסומות גלויות או סמויות. כמו כן האתר מריץ את פרויקט "מומלצי מפה" – מפעל דירוג אדיר בהיקפו שבו בתי עסק מצטיינים בתחום זוכים לאות החשוב שמושך אליהם מבקרים. גם בקטגורית תוכן גולשים האתר מספק מענה ראוי, והרי ידוע שאנשים מלמדים אנשים ואין כמו חוויות של אחרים.

חסרונות: האתר בתשלום (20 שקל לחודש זה לא מעט); האתר סוקר אך ורק אתרים ויעדים בארץ. כדי לברר על יעדים בחו"ל, תיאלצו לנדוד למחוזות וירטואליים אחרים.

שורה תחתונה: מומלץ מאוד, אינפורמטיבי, אמין וידידותי למשתמש, חבל שהכל בתשלום.

צימרים הפסגה 

אתר הפיסגה
אתר הפיסגה
מי אני? מדריך צימרים רומנטיים לזוגות בלבד ובעיקר בצפון. 

למי מתאים? מיועד בעיקר, ובכן – לזוגות שמחפשים נופש רומנטי בצפון בצימר, ושמוכנים לשלם לא מעט על התענוג.

יתרונות: גם בעליו של אתר הפסגה, בדומה לאתר מפה, מתהדרים בכך שהמידע בו אמין, נאסף בעת ביקור מקצועי של צוות האתר בצימרים השונים ולא כרוך בתשלום של בעלי הצימרים. מדובר באוסף צימרים משובחים ויקרים שמחולקים לקטגוריות שונות כמו צימרים עם נוף, צימרים מבודדים, צימרים רומנטיים במיוחד וכדומה. בנוסף לביקורת של האתר, יש גם דירוגים של גולשים ולכל צימר באתר יש ציון (1-10). כדאי להיכנס לאתר ולקרוא על שיטת הבחירה. כמו כן, האתר בחינם. לכל צימר יש המון מידע – תמונות, וידאו, הסבר מילולי, קל מאוד להתרשם מהצימר ומהסביבה.

חסרונות: אמנם איזכור בסיסי באתר לא כרוך בתשלום אבל על קידום במיקום בולט לעין - בעלי הצימרים אכן צריכים לשלם. וחוץ מזה - למה רק בצפון? למה רק לזוגות? חבל שאין קטגוריות גם לבעלי משפחות או צימרים במרכז, בדרום, בהרי ירושלים ועוד.

שורה תחתונה: אמין, ידידותי ונוח לשימוש, מכיל מידע רב (מחירים, תמונות, טלפונים, דרכי הגעה, הפניה לאתר הצימר ועוד), לעתים אפילו אינפורמטיבי מדי ולא משאיר מקום להפתעה. משב רוח מרענן לעומת אתרים רבים אחרים שהפרסום בהם בתשלום ועל כן הם לא אמינים.

השוואת מחירים - טרווליסט

אתר טרווליסט
אתר טרווליסט
מי אני? אתר השוואת מחירים לחופשות וטיסות בארץ ובחו"ל. מיועד לכל מי שמעדיף לחפש במקום אחד או בכמה מקומות בודדים ולא לסרוק את כל מאות האתרים שמציעים דילים ברשת. לדברי החברה, טרווליסט הוא אתר ניטרלי שמאפשר לגולש לקבל הצעות ממספר ספקים וסוכנויות, תוך הצגת עסקות ברות מימוש בלבד, בלי מלכודות ומצג שווא של דילים רק כדי לפתות אתכם להתקשר.

למי מתאים? לכל מי שרוצה לקבל מושג על מחירים ביעד בו הוא חפץ.

יתרונות: נוח לשימוש, ברור ומהיר. מנוע חיפוש גדול נמצא במרכז דף הבית וסביבו הצעות ליעדים הכי פופולריים, הדילים הכי זולים (אפילו בשעה האחרונה), היעדים הכי מבוקשים בארץ ובחו"ל, מומלצים ועוד. את תוצאות החיפוש אפשר להציג לפי מידת פופולריות לפי מחיר או לפי רמת השירות של הספק. מאפשר ליצור קשר עם הסוכן המבוקש.

חסרונות: קצת עמוס מדי, ובעיקר לא באמת מציג את כל האלטרנטיבות שיש בשוק. אמנם תוכלו להשוות בין כמה וכמה חברות, אבל בטח שלא כולן, כך שלא בטוח שתזכו לדיל הזול ביותר בלחיצת עכבר אחת. היסודיים ידרשו לעוד חיפוש ברשת והשוואה מול אתרים נוספים.

שורה תחתונה: בהחלט נותן מושג כללי ומפרט מגוון אופציות לכל היעדים הפופולריים בעיניי ישראלים. פחות מתאים לטיולים ב"תפירה אישית". נוח, ידידותי וחוסך זמן.

טיפים והמלצות לחו"ל - אוגוסטה 

אתר אוגוסטה
אתר אוגוסטה
מי אני? אתר שמאגד המלצות רבות וטיפים בעיקר מ"מקומיים" – אנשים שחיים ביעדים וממליצים על מסעדות, בתי קפה, מוזיאונים, חנויות ועוד שאהובים עליהם במיוחד. האתר מחולק לקטגוריות רבות, בהן לינה, אוכל, חיי לילה, קניות, ילדים, גייז, מסלולי טיול ועוד. בכל קטגוריה מופיעות המלצות קצרות ופרקטיות. בניגוד לאתרי תוכן אחרים, אין כאן כתבות רוחב עמוקות או סקירות רציניות. מדובר באוסף אייטמים קצרים שנועד להעניק למטיילים אפשרות לחוות את היעד דרך עיניים מקומיות. יש מקום נכבד לתוכן גולשים, כלומר להמלצות ולהשמצות שלכם.

למי מתאים? בעיקר למי שכבר ביקר כמה וכמה פעמים ביעד מסוים, חרש את כל הקלאסיקות ואתרי החובה המומלצים במדריכים ורוצה לטעום צד אחר, לוקאלי, אינטימי וחדש.

יתרונות: אלפי המלצות שאת חלקן אין סיכוי למצוא במקום אחר. מידע שימושי רב – שעות פתיחה, כתובת, אתר אינטרנט ועוד בכל המלצה והמלצה, ובנוסף פירוט של כמה משפטים – קצר וקולע. ניתן גם למיין התוצאות לפי פרמטרים שונים כמו דירוג גולשים, תאריך, מומלץ האתר וכדומה.

חסרונות: לא כל ההמלצות הן בלעדיות וייחודיות, חלק מהן בגדר ה"ברור ומובן מאליו". כמו כן, לא ברור מי הם אותם "מקומיים" שעומדים מאחורי ההמלצות ולא ידוע מה מידת העדכניות של ההמלצות. סקטור אירועים זקוק לשדרוג ותוספות.

שורה תחתונה: יחסית נוח לניווט ולגלישה. מביא את עיקרי הדברים, בלי לייגע באינפורמציה מיותרת. מאגר גדול שישדרג כל טיול, גם למי שמכיר היטב את היעד שאליו מועדות פניו.

תוכן גולשים ובלוגים - למטייל

אין תמונה
בדרך לחופשה המושלמת
מי אני? אתר של רשת הטיולים והמחנאות "למטייל", שהצליחה להעביר למרחב הווירטואלי את הצלחתה בקרב תרמילאים. מאגד בתוכו אוצר בלום של מידע בדמות פורומים שוקקים וזירת טיפים עתירת ידע. אפשר למצוא פה מידע רב ומוסמך בעיקר על יעדי תרמילאות קלאסיים כמו המזרח הרחוק, אוסטרליה וניו זילנד ודרום אמריקה. כמו כן, יש בו מידע רב על חיסונים, ביטוחי נסיעות, חיפוש שותפים לטיול, אירועים ואטרקציות בעולם ועוד.

למי מתאים? בעיקר לצעירים שמתכוונים לבלות חודשים רבים באזור מסוים ורוצים להכירו לעומק כהכנה לנסיעה.

יתרונות: מכיל מידע רב, כולל כתבות ויומני מסע רבים ומפורטים. בפורומים ובטיפים תשובה תמצאו כמעט לכל שאלה, החל מעונה מומלצת לבקר בנפאל ועד עלות של טיסה פנימית בברזיל. את הידע העצום שיש פה, אף ספר לא ייתן לכם. זה מגיע היישר מהשטח, מהמטיילים עצמם. לוח אירועים טוב ומרשים.

חסרונות: עיצוב מחריד עד כדי כאב בעיניים. מיושן וקשה לניווט, בעל צבעוניות לא נעימה בעליל. כמו כן האתר דורש להירשם (ללא תשלום) כדי לצפות בטיפים, בכתבות ובפורומים.

שורה תחתונה: בעל אופי אבל לוקה בתחום היופי. זה אולי האתר האינפורמטיבי ביותר שעומד לרשות המטייל הצעיר, אבל המראה שלו בהחלט עלול להרתיע גולשים פוטנציאליים. המידע בו הוא אמין ומעשיר ומגיע לקורא ללא תיווך של עריכה.

לא נכנסו וחבל

 גלובוסמן  – אתר מצוין לטיפים; לסט מינט טרוול  ומיי טריפ  – אתרי השוואת מחירים; מסע אחר אונליין – אתר מגזיני שמעלה כתבות רבות על תרבויות, טיולים ויעדים בארץ ובעולם, כולל תיקי מידע על יעדים רבים; עכבר עולם - טיפים וכתבות על מגוון יעדים פופולריים, בעיקר אורבניים כמו ניו יורק, פריז, אמסטרדם וכדומה; מגלים  – מגזין תיירות באינטרנט שמציע שפע של מידע על יעדים, אירועים ובילויים שונים בעיקר בחו"ל אבל גם בארץ; גרינגו  – אתר מצוין לנוסעים לדרום ולמרכז אמריקה, עם הרבה מידע עדכני מהשטח בעיקר הודות לגולשים; אתר הבית של גילי חסקין  – האתר של מדריך הטיולים הוותיק ובו מידע רב על תרבויות ואתרים ברחבי העולם, בעיקר באסיה ובדרום אמריקה; בורדו  – מאה צימרים יוקרתיים, בחלוקה לקטגוריות, שהם השמנה והסלתא של תחום הצימרים בארץ; פוטור  – אתר של העיתונאית רונית סבירסקי ובו מידע רב ועדכני על אירועים בארץ, בחלוקה לפי אזורים, מסלולי טיול ומאגר גדול של תמונות; מינהלת הטיולים של משרד החינוך - מאגר גדול, מושקע ומסודר של מסלולי טיול ברחבי הארץ; יאיר טיולים  – מצגות, קטעי וידאו, תמונות, טיפים, יומני מסע ועוד; אתר הבית של ענף התיירות - עדכונים שוטפים לאנשי מקצוע, סוכנים, מדריכי טיולים ועוד על תיירות פנים, חברות תעופה, נתב"ג; טריפי  – אתר כתבות וטיפים מפי מומחים לאזורים שונים בעולם, טיולי - מאגר רחב של מסלולים ואטרקציות בארץ.

חזרה אל 100 האתרים הטובים בישראל

השתתפה בהכנת הכתבה: יוליה פריליק