אחרי הכנופיות הבריטיות שסוגרות חשבונות בטיקטוק והמשתמשים שמעמידים פנים שהם בשואה, יש טרנד חדש בטיקטוק: תיעוד של זירות פשע והתאבדות – והצגת הליך הניקיון שלהן. עם יותר מ-200 מיליון צפיות, המטרה היא להציג כיצד מקום שאירעה בו התאבדות או שבוצע בו רצח חוזר לקדמותו. רוב החשבונות שעוסקים בנושא כוללים גם סרטונים של ניקיון בתים של אגרנים, וניתן לראות בהם מקררים מלאים באוכל רקוב, חולדות וג'וקים.

אחד החשבונות המשמעותיים והחשובים בתחום הוא @crimescenecleaning, שכולל יותר מ-19 מיליון צפיות ו-2.8 מיליון עוקבים. את החשבון מפעילה החברה Spaulding Decon, שעוסקת בניקוי זירות פשע אך גם אזורי אסון ואזורים מזוהמים. הטיקטוק הוא רק זרוע נוספת של החברה שהפכה לקונגלומרט ענק עם סניפים וקורסי הכשרה; כל הסניפים מזרימים את תיעוד העבודה שלהם לחשבון הטיקטוק הראשי.

@crimescenecleaning

⚠️BLOOD/MURDER⚠️ New YOUTUBE video up-link in bio. ##crimescenecleaning ##crimescenecleaners ##crimescenecleanup ##crimescene

♬ original sound - Crime Scene Cleaning

"התחלנו להשתמש בטיקטוק כדי להתחבר יותר עם התרבות העכשווית", אמר ל-Wired ראש הסניף בנאשוויל, גייב כרימסון. "בשעה שסרטוני יוטיוב ופוסטים באינסטגרם הם עדיין חשובים ומושכים תשומת לב, טיקטוק זה אפיק נוסף שבו אנחנו יכולים להעביר את המסר שלנו ולהגיע לקהל רחב ככל האפשר. היו לנו כמה לקוחות שמצאו אותנו דרך הפלטפורמות שלנו. התגובות שאנחנו מקבלים לרוב הן 'ראיתי את סרטון הטיקטוק שלכם והתקשרתי מיד כי אמא שלי צריכה את השירותים שלכם".

@crimescenecleaning

⚠️HOARD⚠️ Beer mountain. This hoard took a few days to clean out and restore. ##hoarder ##crimescenecleaning ##biohazard

♬ BOO! - Championxiii

מעבר לעסקים, כרימסון מסביר שיש לתוכן הזה גם ממד חינוכי; הוא מתווך לגולשים נושאים מורכבים כמו אגרנות, וחושף אותם לנבכי תעשיית ניקיון זירות הפשע. למעשה, המנכ"לית של החברה לאורה ספולדינג עורכת בטיקטוק סשנים של שאלות ותשובות. "הרשתות החברתיות הפכו אותנו לשם בית בכל הקשור לשירותי ניקיון חירום. הכנסנו אנושיות לעבודה שהמומחים שלנו מבצעים כל יום", היא אמרה. למרות שהוא נחשב לאחד החשבונות המכובדים יותר בסצנה, הטיקטוק של תאגיד הניקיון זוכה גם ללא מעט ביקורת, בעיקר בעקבות הדרמטיזציה שהם עושים לעבודתם והשימוש במוזיקה קצבית. הם כוללים אזהרות טריגר ומחתימים את הלקוחות על כתב ויתור לפני פרסום התכנים.

חשבון אחר ופופולרי במיוחד הוא @bioscene_recovery, שכולל 43 אלף עוקבים. מאחוריו עומד ג'יימס מונאת', שעוסק בטיהור אזורים עם זיהום ביולוגי. הסרטון הויראלי ביותר שלו, שמציג את קווי המתאר של גופה שהתפרקה, משך תשומת לב שלילית – אך הוא טוען שרוב התגובות מגיעות מאנשים שאיבדו את יקיריהם במצבים דומים.

@bioscene_recovery

Daily Decomp ##decomp ##fyp ##crimescene ##bioscene ##blood

♬ Worship Instrumental - Instrumental - Adrian Jonathan

לא כל החשבונות בסצנת הטיקטוק הזו מציגים תיעודים אמיתיים. כך, החשבון @Deathscience שכולל יותר מ-486 אלף עוקבים ו-4.8 מיליון לייקים כולל סרטונים מבוימים לחלוטין. "התוכן שאני יוצר הוא מתוסרט והיפר-ריאליסטי, לא ממש שונה מסדרות הפשע שאתם רואים ואוהבים", הוא אמר.

@deathscience

##halloween ##spookyseason ##skeleton not real

♬ little dark age by MGMT - anti.audios

"הגענו למסקנה שזו דרך טובה כדי לחנך אך גם כדי ליהנות, בלי להיות יותר מדי חסרי כבוד לנושא המוות". 

מתמודדים עם מחשבות אובדניות? אל תהססו לפנות לעזרה

ער"ן - עזרה ראשונה נפשית במספר הטלפון 1201
ניתן לפנות גם במייל דרך עמוד האינטרנט
או במסרון (SMS) למספר 0768844

סה״ר - סיוע והקשבה ברשת

בשביל החיים, סיוע למשפחות שיקיריהן התאבדו - 03-7487771