כבר לפני כשנה, עם כניסתו של יאיר לפיד לפוליטיקה, עימתו אותו הגולשים בעמוד הפייסבוק שלו עם שאלת הלגליזציה של הקנאביס וטענו, כי נחסמו לאחר ששאלו אותו על ניסיונו האישי בתחום. מאז הספיק לפיד להתבטא נחרצות נגד לגליזציה של מה שמוגדר כסמים קלים ואפילו העיד כי לא עישן ג'וינט בחייו. ולמרות זאת, בימים האחרונים צצות עדויות סותרות להצהרותיו של לפיד שמעסיקות את גולשי הרשת החברתית.

לפיד, לגליזציה (צילום: KateRiep_Godbye)
צילום: KateRiep_Godbye

הראשונה מבין העדויות הסותרות שהביא אתמול העיתונאי אורי משגב בבלוג שלו בהארץ, "פוליטיקלי קורקט", היא עדות של "בעל מקצוע מוכשר ומוערך בתחומו", שסיפר כי עישן מריחואנה עם לפיד בשנות התשעים. לפי העדות השניים עישנו יחדיו "הרבה יותר מפעם אחת. הוא גר אז בדירה בשינקין. אני זוכר שהיו לו במרפסת משקולות כבדות שלא יכולתי להזיז מהמקום. זה בנאדם שאיים עלי פעם בשעת ריב שהוא יקרע אותי במכות. אהבתי לעשן איתו, כי הוא מייד נהיה הרבה יותר נחמד".

מתוך עמוד הפייסבוק "עצרת המונית:לגליזציה עכשיו" (צילום: mako)
מתוך עמוד הפייסבוק "עצרת המונית: לגליזציה עכשיו" | צילום: mako

עדה נוספת שמצוטטת בבלוג מוסיפה: "הגעתי אל לפיד ערב אחד עם ידיד מוזיקאי, שהיה חבר ילדות שלו מהגימנסיה. בפירוש באנו אליו כדי 'להתארגן'", לשון העדות, "הוא היה זה שהוציא את החומר, הוא זה שגלגל את הג'וינט. עישנו ביחד, ניהלנו שיחה על איכות החומר, ובסוף יצאנו מהדירה עם שקית של מריחואנה".

מם יאיר לפיד מאנץ' (צילום: ארץ נהדרת feed)
במאנץ'? | צילום: ארץ נהדרת feed

יש לציין כי הביקורת שמעלה משגב, כמו גם גולשים ברחבי הרשת שהגיבו לדברים, אינה מופנית כלפי השאלה האם לפיד עישן מריחואנה בחייו או לא. השאלה העיקרית שהקימה סביבה סערה, היא האם לפיד אמר אמת בראיונות שונים שהעניק בעבר, או שמא שיקר בנושא למרות הצהרותיו על "פוליטיקה חדשה" וישרה. "אני מקווה שהפרסום הנוכחי יהווה עוד צעד קטן בדרך לנורמות גבוהות יותר בתחום הזה", כתב משגב אתמול, "אני גם לא טוען שיש בפרסום כדי ללמד על יכולותיו הקואליציוניות או המיניסטריאליות של לפיד; הוא לא הרה גורל. זה כן מצער לגלות שבשלב כל כך ראשוני של הקריירה הפוליטית שלו, יאיר לפיד לא נאמן לאמת".

אבל בהתבטאויות קודמות של לפיד הדגיש שהוא נגד ליגליזציה. בתגובה לשאלה שנשאלה בעמוד הפייסבוק מטעם קבוצת "מביאים את בשורת הלגליזציה" ביוני 2011, ובה ביקשה  אנשי הקבוצה להבין מלפיד האם "אתה איתנו או נגדנו?" ענה מי שהיה אז פוליטיקאי בראשית דרכו, "אני נגדכם. אני חושב שאסור לעשות ליגליזציה של הסמים הקלים כל עוד אין לגליזציה כזו גם בארה"ב ובאירופה כולה, אחרת תתחיל פה תיירות סמים מכל העולם וזה לא סוג האוכלוסייה שאנחנו רוצים כאן", כתב בהתכתבות שנמחקה מהעמוד. בהמשך לדבריו העיד עיתונאי הספורט, איתן בקרמן, כי פנה ללפיד בעמוד הפייסבוק בשאלה "האם אי פעם עישן סמים קלים", אך לאחר שהתעקש ושאל שוב את אותה השאלה, נחסמה גישתו לעמוד.

העדויות הסותרות את הצהרותיו של לפיד, הספיקו לעורר את עניינם של גולשי הפייסבוק. עמוד פייסבוק נוסף, התומך בלגליזציה, העלה באוב טור שכתב לפיד בעבר ב"ידיעות אחרונות" ובו פירט את רשימת הדברים שעל כל אדם להספיק עד גיל 30. במקום השלושים ברשימה, המודגש במרקר, מופיעה המשימה – לעשן ג'וינט.