אם מגינה על בתה באופקים (תמונה: מתניה חכמון)
מרגש. אם מגנה על בתה בזמן אזעקה באופקים (צילום: מתניה חכמון)

התמונה המרגשת הזו ובה נראית אם מגנה על בתה בזמן אזעקה באופקים, ריגשה היו (ג') את הגולשים בישראל וזכתה למאות ואף אלפי לייקים ושיתופים בפייסבוק. המשתפים ביקשו להפיץ את התמונה בישראל ובעיקר בעולם, כדי לעזור בהסברה הישראלית ולהראות גם את סבלם של אזרחי ישראל בעקבות מבצע "עמוד ענן" במלחמה נגד החמאס. 

התמונה הועלתה לרשת על ידי מתניה חכמון, ילד בן 15, אבל כשמבררים לעומק מגלים שמי שלמעשה צילם הוא אבא שלו, משה חכמון, נהג מונית בן 50 מאופקים.

סמוך לשעה שמונה וחצי הבוקר נסע חכמון בשכונת בית וגן בעיר. אזעקת צבע אדום נשמעה ומטח של טילי גראד נורה לעבר העיר. חכמון, על פי הנחיות פיקוד העורף, ירד בבהילות מהמונית נשכב על הרצפה כשהוא מסתתר מאחורי קיר. ״שמעתי כמה פיצוצים", הוא מספר, "היה די מפחיד וראיתי אנשים מבוהלים".,

משה חכמון, נהג מונית מאופקים, צילם את ה"אם המגוננת (צילום: תומר ושחר צלמים)
"זו לא עוד סתם תמונה, זו היסטוריה". משה חכמון | צילום: תומר ושחר צלמים

חכמון חזר למונית והחל בנסיעה כשלפתע הבחין במראה לא שגרתי; תושבת אופקים מגוננת על בתה כבת שלוש כשהיא שוכבת מתחת למדרכה בגובה של חצי מטר. "זה היה משהו חריג ולא שיגרתי. ראיתי אמא מגוננת על בתה הקטנה כמו ציפור שמקוננת על הגוזל שלה. היתה לי צמרמורת בכל הגוף. סמרו לי השערות״, סיפר חכמון כשהוא נסער עדיין מהאירוע, "שלפתי מיד את הטלפון הסלולרי שלי והתחלתי לצלם. התרגשתי מאוד. האמא היתה באותה תנוחה יותר מחמש דקות, היא היתה בהלם מוחלט. אפילו לא ראתה שצילמתי אותה. הילדה הבחינה והיתה מבוהלת מכל המצב הזה".

לדבריו, הוא זיהה מיד שמדובר בצילום נדיר, אבל לא האמין שהוא יכבוש את הרשת. "ראיתי שזו תמונה של פעם בחיים, אז הראיתי אותה לחברים ולבן שלי מתניה. הוא ישר אמר שאני חייב להעלות את זה באינטרנט, אז נתתי לו את התמונות שיעשה מה שהוא רוצה. בשבילי זו לא עוד סתם תמונה, זו היסטוריה אירוע שלא אשכח כל החיים שלי. הייתי במקום הנכון בזמן הנכון".

בימים כתקונם, חכמון הוא חובב צילום שמתעד בעיקר בעלי חיים. "צילמתי המון דברים בחיים", הוא אומר, "אבל את התמונה הזו לא אשכח. זו תמונה שממחישה מבחינתי יותר מכל דבר אחר את המצב הנוכחי והרצון של אנשים לחיות", הוסיף חכמון.

כל הסיפורים המעניינים בעמוד הפייסבוק של נקסטר