אם היה טקס נושא פרסים לעמודים ישראליים, חינוכית 23 היתה ודאי זוכה בכל המועמדויות. עמוד הפייסבוק של הערוץ מצליח לחבר בין אירועים ספק-נוסטלגיים ספק-ארכאיים עם תופעות ואירועים עדכניים בצורה הומוריסטית ושנונה במיוחד.

אין תמונה

אחת ההצלחות הגדולות המשעשעות מהזמן האחרון היא הצפה מחודשת של פריט לבוש מהעבר: "חולצת הפסים של החינוכית". מדובר בחולצה שיעצב המעצב הישראלי דורון אשכנזי, והיא פחות או יותר נראית כמו מסך הטלוויזיה הישן כשהיתה בעיה בקליטה: פסים צבעוניים בגווני צהוב, ירוק, כחול ואדום.

ב-1990 החולצה נרכשה על ידי מחלקת ההלבשה של החינוכית, ומאז רבים וטובים הספיקו ללבוש אותה בתכניות השונות, בהם אבי קושניר, עופרה ויינגרטן, תומר שרון ומוני מושונוב. עם הזמן, וכמו חלק מתכניות העבר, החולצה נשכחה, אך לאחר שהגולש ניר בסן העלה תמונה שלה בתחילת השנה לעמוד הפייסבוק שלו -  בחינוכית מיהרו לשתף, והחולצה עשתה את קאמבק חייה. היא אפילו זכתה לעמוד מעריצים המונה למעלה מאלפיים חברים.

אחד המעריצים החדשים של החולצה הוא לא אחר מאשר מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס. ויילס הגיע אתמול לאולפני הערוץ כדי לצלם ראיון עם קובי מידן, ומנהלות הדיגיטל ניצלו את ההזדמנות כדי לספר לו על מעלליה של החולצה ואף ביקשו ממנו להצטלם איתה. ויילס נענה, ולפי השמועות, אפילו התלהב. כדי לחתום את הסיפור, בחינוכית אף הקימו לחולצה ערך בוויקיפדיה, אך זה לא האריך ימים, ולמעשה - אפילו לא שעות.

חולצת הפסים של החינוכית (צילום: שרונה גיא)
ג'ימי ויילס | צילום: שרונה גיא

לאחר כשש שעות שהערך היה באוויר, בוויקיפדיה החליטו להסיר אותו מאחר שלא עמד בקריטריונים של האתר. למעשה, מי שייכנס לערך יראה כעת רק את ההודעה המעליבה, "הערך הוא בדיחה, לא יותר מזה". בוויקיפדיה ישראל הסבירו כי אמנם "ג'ימי שמח להצטלם עם החולצה ולקחת חלק בתופעה הוויראלית המדוברת", אבל - "הוא לא טען או חשב שמגיע לה ערך. לוויקיפדיה כללים וקריטריונים שנקבעו על ידי קהילת העורכים, וזו קבעה כאמור כי התופעה לא מצדיקה ערך, ולא בגלל כיעורה". נציין כי יש תופעות אינטרנטיות עולמיות שלהן דווקא יש ערך בוויקי, וגם הם לא רציניים במיוחד.

למרות האכזבה, בחינוכית שומרים על נימוס ומציינים שהם מכבדים את השיקולים של ויקיפדיה. "חולצת הפסים המזעזעת של החינוכית היא כבר אייקון בזכות עצמה, עם ערך בויקיפדיה או בלעדיו" הם מוסיפים, "בכוונתה להמשיך במסע ההופעות המזעזע שלה גם בימים ובשבועות הקרובים. חינוכית גאה בשיתוף הפעולה עם מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ווילס, שגילה עניין רב בקונספט. החינוכית מבטיחה כי חולצת הפסים תמשיך לצבוע בכיעורה עוד שמות גדולים נוספים שכבר ממתינים לתורם".