משרד הבריאות ערך אתמול (שני) לא פחות מ-23,244 בדיקות קורונה – אבל יש כאלה רוצים להיבדק בסלון ביתם ובלי שיגרדו להם את המוח עם מטוש. ניקול ראידמן היא אחת מהם: אתמול היא תיעדה בסטורי שלה באינסטגרם את הבדיקה הסרולוגית הביתית של חברת VivaCheck הסינית. האם מדובר בבדיקה אמינה, וכמה היא עולה?

הפרוצדורה פשוטה למדי: כל מה שראידמן עשתה זה לדקור את האצבע עם מכשיר ייחודי שמגיע בערכה, ולאחר מכן לשאוב כמה טיפות דם למזרק. כעבור רבע שעה, התוצאות הופיעו ממש כמו בבדיקת היריון. ראידמן קיבלה פס אחד בלבד שמעיד שהיא לא חלתה בקורונה, בהתבסס על כמות הנוגדנים בדם.

אך האם הבדיקה אמינה בכלל? פרופ' גבי ברבש, לשעבר מנהל בית החולים איכילוב ומנכ"ל משרד הבריאות, אמר בשיחה עם NEXTER שהבדיקות הסרולוגיות הביתיות הן "זבל לא אמין" ולא המליץ על השימוש בהן. בדבריו הוא לא התייחס לבדיקת VivaDiag, אותה הוא לא מכיר, אך לדבריו – הבדיקות הסרולוגיות היחידות שנחשבות לאמינות הן אלה שניתן לבצע בקופות החולים.

באתר האינטרנט של ערכת VivaDiag נכתב כי הערכה לא מיועדת לשימוש ביתי, וכי אין להשתמש בה בתור בסיס לאבחנת הנגיף – אלא רק בתור גיבוי לבדיקות נוספות; במגזין הרפואי Journal of Medical Virology פורסם מחקר לפיו הבדיקה לא טובה לאבחנת חולים בחדרי מיון; ואם זה לא מספיק, ממשלת אוסטרליה מציינת באתר שלה שהרגישות האמיתית של הבדיקה לנוגדנים נמוכה בהרבה מהצהרות היצרן.

אז היכן ראידמן השיגה את הערכה? היא סירבה למסור ל-NEXTER את הפרטים, אך ניתן לרכוש אותה עבור 295 אירו באתר מפוקפק למדי שמוכר גם מוצרי רפואה אלטרנטיבית. ראידמן ציינה בסטורי שהבדיקה "לא מחליפה את בדיקת המטושים שהיא הרבה יותר מדויקת", אך היא הוסיפה שהבדיקה "אמינה ב-90 עד 95 אחוזים", בניגוד לכתוב ברשת. בקיצור, אל תנסו את זה בבית.