הפתק המוצפן שהשאירה הסבתא
הפתק המוצפן של הסבתא | צילום: Ask MetaFilter

 

"מוח כוורת" הוא אחד הכינויים הנפוצים של האינטרנט. הוא מתאר את היכולת של האינטרנט לאגד אנשים רבים בעלי מאפיינים שונים שיחד ימצאו כל מידע אפשרי ויפצחו כל שאלה וקושי.

ביומיים האחרונים ניתן לראות דוגמא חיה ליכולותיו של "מוח הכוורת", בשרשור ארוך אך מעניין בפורום Ask MetaFilter. ביום שלישי עלתה אליו שאלה של משתמשת בשם ג'אנה ק' (JannaK), שביקשה עזרה בפיצוח פתקאות שהותירה אחריה סבתה, שהלכה לעולמה בשנת 1996. בשבועיים האחרונים לחייה היא איבדה את היכולת לדבר, בעקבות התפשטות מחלת הסרטן בגופה, אך מילאה 20 כרטיסים במה שנראה כרצף אקראי של אותיות באנגלית.

עוד NEXTER בפייסבוק שלנו 

"בני הדודים שלי ואני היינו בני 8-10 בזמנו, והאמנו שהיא השאירה לנו קוד", היא סיפרה. "ניסינו לפצח אותו במשך כמה חודשים על ידי שימוש בצפני החלפה (כאשר כל אות מחליפה אות אחרת, י"מ), אך לא הצלחנו להגיע לשום מקום. אבי מצא בימים האחרונים את אחד הכרטיסים ואני אוהבת חידות ורוצה לאתגר את התעלומה שוב. בהתבסס על כמה מהרצפים החוזרים על עצמם, אני חושבת שאלו מילות שירים (בראשי תיבות, י"מ)".

תוך כ-10 דקות הגיעה תשובה של גולש ששאל האם הסבתא היתה אישה דתייה. הוא הסביר שכמה מהצירופים נראים כמו מילות תפילה וברכה, "אמן אמן אמן" ו"תודה לך האל הגדול על הכל". התגובה שהגיעה דקה לאחר מכן הוכיחה שכנראה מדובר על הכיוון הנכון, שכן גולש אחר מצא שצירוף אחר החוזר על עצמו בפתק לעתים קרובות הוא ראשי התיבות של "תפילת האדון", שיר הלל נוצרי ידוע, בתרגום האנגליקני שלו מ-1662.

הגולשת, שהיתה המומה מהפיצוח המהיר, הודתה לשניים על פתירת החידה שהטרידה את משפחתה במשך כ-18 שנה, אך הדיון לא הסתיים שם וממשיך עד עתה בניסיון למצוא את פירושם של שאר חלקי המכתב. רוב הנסיונות סובבים סביב ניסוחי תפילות אישיים המבקשות שהאל ישגיח על משפחתה של הסבתא. יש להניח שהקוד לא ייפתר במלואו לעולם, אך המשפחה כנראה קיבלה תשובה חלקית ומספקת למדי לשאלות שעוררו שרבוטיה של הקשישה לפני מותה בגיל 69.

>> צפו: כך הופכים גבר לאישה ואישה לגבר - בלי ניתוח

>> הוכתה למוות בגלל שעשתה פוטובומב בטעות