מי פרץ לחשבון הטוויטר של ג'ודי שלום ניר מוזס? הבוקר (ב') פרסמה ג'ודי ציוץ שהסעיר את העוקבים, ובו היא טוענת שחשבונה ברשת המיקרו-בלוגינג נפרץ, ואף מפנה אצבע מאשימה כלפי אנשים ספציפיים.

מבדיקת NEXTER עולה כי ג'ודי איבדה הרבה יותר מ-2 עוקבים: לפי אתר TwitterAudit, נכון ללפני שלושה שבועות היו לה כ-169,000 עוקבים. היום יש לה רק 165,000 - אובדן של כ-4,000 עוקבים.

 

 

ספק גדול אם חשבונה אכן נפרץ. ראשית, אילו חשבונה של ג'ודי היה נפרץ, כפי שציינו כמה מהעוקבים, סביר להניח שהיו מבוצעות בו פעולות דרמטיות יותר מסתם מחיקת עוקבים. בנוסף, התזמון משמעותי: לפני כשלושה שבועות התפרסם בניו-יורק טיימס תחקיר על חברה בשם Devumi, שמוכרת עוקבים מזויפים למי שרוצה להגדיל באופן מלאכותי את ההשפעה שלו ברשתות החברתיות.

לפי התחקיר, החברה תחזקה לפחות 3.5 מיליון חשבונות מזויפים ומכרה 200 מיליון מעקבים מזויפים, שביצעו באופן אוטומטי לייק וריטוויט לציוצים של החשבונות ששילמו על כך. מיד לאחר פרסום התחקיר, נפתחה חקירה נגד החברה ואושיות רשת החלו לדווח על היעלמות של מיליוני עוקבים.

"זה היה מאוד מוזר. תקשיב, היו לי כמעט 170,000 עוקבים", אמרה לנו מוזס כשסיפקנו לה את ההסבר החלופי, "וזה כל רגע יורד. זה לא משהו שירד בבת אחת. או שאני הפסקתי לעניין. מזל שהקולגה שלי בידיעות, יהודה קרני, התלונן על אותה בעיה, שמשפיעים ומעורבים בתקשורת יש להם אותה בעיה. אתה חייב להודות שזה מוזר. אז צייצתי את מה שצייצתי"._OBJ

שאלנו אם היא באמת האמינה שמדובר בפעולת נקם כלשהי, והיא ענתה: "אני לא חושבת כלום. יש את האגדה על אדם מסוים שידו בכל ויד כל בו, וזה רק קצה הקרחון בקשר אליו. אני רק מקווה לא ללמוד את זה על בשרי". מוזס גם עירערה על ההסברה והבהירה שמעולם לא קנתה עוקבים מזויפים, ולכן לא ייתכן כי זו הסיבה לירידה.

אלא שכפי שחשפנו כאן לפני כשנה וחצי, זה שלא קנית עוקבים מזויפים לא אומר שאין לך כאלה: החברות המתחזקות את החשבונות המזויפים מתכנות את החשבונות הרובוטיים לעקוב גם אחרי משתמשים אקראיים - ובעיקר פופולאריים - שלא שילמו, כדי שייראו לגטימיים. כלומר אם כל הבוטים יעקבו אחרי אותה רשימת אנשים - יהיה קל לזהות את הזיוף. אם כל אחד מהם גם עוקב אחרי אנשים אחרים - יותר קשה למצוא אותם.

כך או כך, אנשים עם עוקבים מרובים, סובלים, ללא ידיעתם, גם מרובוטים ומשתמשים לא פעילים שנשרכים אליהם. בשנה שעברה העריכה טוויטר עצמה כי קרוב ל-50 מיליון ממשתמשיה הם בוטים - חשבונות אוטומטיים שאינם אנשים אמיתיים.

בינתיים, כדי להרגיע את מוזס, שלחנו אותה לבדוק בעמוד האבטחה ברשת החברתית שרק המחשבים והמכשירים הניידים שלה מחוברים לחשבון שלה.

*עדכון: ג'ודי ניר מוזס שלום הסירה את הציוץ המדובר, ופרסמה התנצלות בעקבותיו.