היום (ד'), מציינים 46 שנים לפרוץ מלחמת ששת הימים. לכבוד האירוע, דובר צה"ל השיק פרויקט שבו הוא משחזר על ידי עדכוני טוויטר את המלחמה כאילו התרחשה היום.

חשבון הטוויטר שנפתח לכבוד האירוע (IDF1967) ידווח החל מהיום ובמשך ששת הימים הבאים, בזמן אמת אודות כל פרט במלחמה המהירה בתולדות המדינה.

בואו לפייסבוק של נקסטר

השיחזור של המלחמה ייעשה בתמונות מהשטח, בדיווחים, ואפילו בסרטוני Vine מתוך קטעי ארכיון. בצה"ל גם  מבטיחים כי במהלך השיחזור ישוחרר מידע חדש שלא היה ידוע עד כה. המידע הנמסר בחשבון הטוויטר כאילו הוא מתרחש ברגעים אלה, בזמן אמת. הוא מבוסס לא רק על המידע מהמלחמה אלא גם על הזמן המדויק שבו הכל התרחש.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"הרעיון למעשה היה פרי יוזמה של ענף תקשורת שנתן את היוזמה ואת הפלטפורמה הטכנולוגית, הייעוץ התוכני הגיע ממחלקת היסטוריה שיש לה את המומחיות בתחום", מסביר רב סרן גיא אביעד, ראש מדור הדרכה בענף חקר הקרבות של צה"ל.

"טוויטר, הוא כלי חדשני יחסית הוא מבחינתנו מהווה כלי יעיל מאוד להפצה והטמעה של אירועים היסטוריים, כי היום, אנשים לא קוראים אנציקלופדיות. מצד אחד זה התאים לרצון שלנו להצדיע לערכים של צה"ל ומהצד השני, לרצון של צה"ל להפיץ את המידע בעזרת כלים שעומדים לרשותם. בסופו של דבר, כמחלקת היסטוריה הרצון שלי הוא להטמיע את הידע ההיסטורי והמורשת של צה"ל הן לצה"ל והן מחוצה לו". 

לדובר צה"ל מחלקת ניו מדיה מתפתחת שזו לא היוזמה הראשונה שלה. בזמן ימי מבצע עמוד ענן דובר צה"ל קיבל הרבה מחמאות על הפעילות שהוא נקט ברשתות החברתיות כמו טוויטר וטאמבלר, גם עם הודעות ומידע לציבור הישראלי וגם עם הסברה לחו"ל. בפרויקט הנוכחי, צה"ל פונה לקהל בישראל ונכון לעכשיו הציוצים הם בעברית בלבד. צה"ל הודיע שהוא עובד על תרגום הפרויקט גם לשפה הערבית.

 

אך גם ביקורת נשמעת על הפרויקט החדש. ג'וני זילבר מהבלוג "חדר 404"  כותב על כך שהפרויקט מציג דיווחים מביכים על מנת להאדיר את המלחמה ההיא, לצבא שכבר איננו: "צה”ל עושה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, וממש כמו מטוסי המיראז’ 3 שהקנו לנו את נצחוננו לפני 46 שנה, בצה”ל מוסרים ש'עמוד הטוויטר יעשה שימוש נרחב באפליקציות חדישות כמו VINE לסרטונים מצולמים, תוך קו עיצובי מודרני ברוח הפעילות של דובר צה”ל ברשתות החברתיות כיום. בימים הקרובים אפשר לצפות לשחרור שארם א-שייח, מיצרי טיראן ופורט סעיד, ובשיא הדרמטי גם שחרור הכותל המיוחל. אין ציפיה לציוצים בנוגע לתקרית ליברטי'".