אין תמונה
קוראים לי ג'ק ואני רוצה להיות ראש העיר של ניו יורק
הרבה אחרי ICQ, אחרי SMS ובוודאי אחרי אימייל ואפילו אחרי פייסבוק. מי היה מאמין שאפליקציה חד כיוונית שמשגרת 140 תווים לחלל תטריף את העולם? ג'ק דורסי האמין. ומיהו ג'ק דורסי? אני לא מאבחן פסיכולוגי ולא רוצה להעליב אף אחד, אבל התיאור "חסר כישורים חברתיים" נראה יושב עליו. הוא משפיל מבט כשהוא מדבר והנה מה שהוא מספר על עצמו: "אני חושב לבדי, אני מחליט לבדי. אני שותק הרבה וזה לא מובן לאנשים. אני יותר טוב בלתקשר עם אנשים דרך משהו מתווך במקום ישירות".

דורסי המציא ותכנת את טוויטר בשנת 2006, אבל שותפיו לא יכלו לסבול אותו יותר. כעבור שנתיים הם הזיזו אותו הצידה מניהול החברה ונפרדו ממנו לשלום. הם עשו לו מעשה סטיב ג'ובס. ובדיוק כמו במקרה של הגורו של אפל, גם הם זחלו וקראו לו בחזרה אחרי שנתיים וחצי. בינתיים, בהפסקה, דורסי הקים עוד חברה בשם ”SQUARE”. במטה החברה הזו דורסי ניסה לצאת מהבועה שלו. אין לו משרד. הוא מסתובב כל היום בין העובדים עם טאבלט ביד ומקסימום יושב על איזה כיסא לידם. הוא מנסה לדבר איתם. "הבנתי שאני צריך להשתמש בקול ולא לשתוק כל הזמן", הוא אומר.

טוויטר
טוויטר: המקום בו ג'סטין ביבר לא סופר את אובמה
SQUARE הופכת את הסמרטפון למסוף אשראי בעבור עסקים. זו מסלקה כדוגמת ויזה או מסטרקארד שמגלגלת כבר 15 מיליארד דולר בשנה. עם אפליקציה חכמה והתקן קטן, כל רוכל או בעל עסק יכול להעביר כרטיס אשראי של לקוח ולחייב אותו. פשוט, קל וכמובן הוא חוסך עמלות.

וכך נולד טוויטר

אז מיהו ג'ק דורסי? הוא גדל בעיר סנט לואיס במדינת מיזורי. כילד, הוא סבל מפגם בדיבור ונהג להישאר בבית לבדו. הוא לימד את עצמו לכתוב תוכנה. הוא פיתח חיבה חזקה לרכבות ולמפות. הוא ישב שעות והביט בתנועת הרכבות ליד ביתו. הוא הוקסם מתנועה מתוזמנת של כלי רכב. בגיל 15 הוא כתב תוכנת שילוח שמשמשת עד היום תחנות מוניות במזרח ארה"ב.      

טוויטר נולד מהסורק החובבני של ג'ק דורסי. הוא נהג להקשיב לרדיו של שירותי החירום בסנט לואיס. משטרה, מכבי אש, אמבולנסים. הוא רותק לבליל הקולות. ערב רב של אנשים שמדברים במשפטים קצרים ומעדכנים כל הזמן איפה הם נמצאים ומה הם עושים. "אני נמצא כאן. אני עברתי לשם. סיימתי פה. אני ממשיך לשם". מזכיר לכם משהו? כך נולד טוויטר במוחו הקודח של נער מסוגר עם דמיון יוצא דופן.

ג'ק דורסי, מייסד טוויטר (צילום: Kevork Djansezian, GettyImages IL)
דברים שאפשר לקנות במיליארדי דולרים: לוק של כוכב קולנוע | צילום: Kevork Djansezian, GettyImages IL
השבוע הונפקה טוויטר בהצלחה בבורסת ניו יורק. דורסי בן ה-36 היה שווה כמיליארד דולר לפניה. עכשיו נוספו לו עוד מיליארד ומאה מיליון. מניית טוויטר הונפקה במחיר של 26$ ותוך שניות טסה ב-73% ל-44.90$. שווי החברה הועמד על 25 מיליארד דולר. אלה ימים טובים מאוד בבורסות ניו יורק. הרבה אנליסטים נזכרו בימי בועת הדוט.קום הידועה לשמצה. הרבה אנליסטים תמהים עדיין מאיפה תבוא ההכנסה שתצדיק את השווי האדיר הזה. האופטימיים סומכים על כך שהמוח העסקי כבר ימצא את הדרך.

המספרים והכוח הגובר של טוויטר מרשימים ביותר. 230 מיליון משתמשים רשומים בעולם שמלהגים בלי סוף. אבל טוויטר הוא לא רק ברזיית המשרד העולמית, כפי שמכנים אותו. טוויטר הוא כלי תקשורת בעל כוח עצום. נשיא ארה"ב משתמש בו, האפיפיור משתמש בו ועכשיו אפילו נשיא איראן. זה לא רק מי, זה המה. טוויטר מלווה כל אירוע משמעותי – מתוכניות טלוויזיה, דרך אליפויות ספורט ועד מהפכות בעולם הערבי או אסונות טבע. יותר ויותר חדשות פורצות שם קודם. יותר טרנדים נוצרים שם לראשונה. והכל – קצר ובשיא המהירות. וזה לא רק טקסט – יותר ויותר תמונות וגם וידיאו. טוויטר הפך פלטפורמה קריטית לקידום עסקי, לשיווק ולתקוות המשקיעים גם לפרסום בתשלום.  מסין ועד ארה"ב, מאינדונזיה ועד ברזיל – כולם נדבקו בשיגעון וזה רק גדל.

ג'ק דורסי נראה רחוק מאוד ממגלומן, לכן מוזר לשמוע ממנו שהוא רוצה להיות ראש העיר של ניו יורק. נכון, הוא גר בעיר בעבר, אבל את רוב שנותיו הבוגרות עשה בסן-פרנסיסקו. הוא אוהב את ניו יורק ומעריץ את ראש העיר לשעבר מייקל בלומברג. הכל טוב ויפה, אבל כדי לרוץ בבחירות ולהיבחר צריך לעשות משהו שג'ק דורסי לא יודע לעשות – לדבר עם אנשים!