אין תמונה
הזוג אסד בפעילות התנדבותית, ובינתיים אנשים מתים בקרבות

העם הסורי אוהב את הנשיא שלו, בשאר אסד. מה זה אוהב? מאוהב בו. בכל מקום אליו הוא מגיע מחייכים אליו הילדים מאוזן לאוזן, ועוברים והשבים מריעים ומנופפים לשליט האהוב.

התיאור הזה אולי נשמע לכם מנותק מהמציאות הסורית של השנתיים האחרונות, אך כך נראה העולם מבעד לחשבון האינסטגרם שפתח הנשיא הסורי, בשאר אסד לפני שבוע בדיוק, ונכון לעכשיו יש לו כ-3,000 עוקבים ותגובות מפרגנות בלבד.

כ-70 תמונות כבר עלו אליו, קצב מרשים לפי כל מדד אפשרי – ובכולן נראים הנשיא בשאר אסד ואשתו אסמה בפעילויות כגון ביקור פצועים בבתי חולים, פגישות עם פועלים ברחוב או בתחנת כוח, אירוח דיפלומטים ואישים שונים מרחבי העולם ועוד.

המלחמה המתנהלת בסוריה בשנתיים האחרונות היא מלחמה אכזרית וצינית מאוד: לפי הערכות, עד כה נהרגו בה כמאה אלף איש וקרוב לשני מיליון נאלצו לנוס על נפשם ולהפוך לפליטים. האחרונים מצאו את עצמם לעתים קרובות מנוצלים ככלים פוליטיים, בין היתר ע"י ממשלת טורקיה השכנה שכלאה אותם במחנות פליטים סמוך לגבול.

בואו לפייסבוק של נקסטר

אין תמונה
באינסטגרם הילדים מחייכים, במציאות (משמאל), קצת פחות

הקרב על שלטון משפחת אסד, שלפי פרשנים עבור העדה העלאווית במצרים הוא גם קרב על החיים והמוות, גרר את השלטון לנקיטת שורה של אמצעים קיצוניים. מלבד פקודות טבח עם לצבא על בסיס יומי כמעט ושימוש בנשק בלתי קונבנציונלי, פנו יושבי הארמון בדמשק לקרב יח"צני, שהחל בכתבה מחמיאה מאוד על הזוג אסד שפורסמה ב"ווג" שבועות ספורים לאחר תחילת הלחימה, והמשיך בחשבונות טוויטר ופייסבוק פעילים וצבא האקרים שפרץ לאתרים וכלי תקשורת בכל רחבי העולם ושותל בהם מסרים בעד אסד.

בשאר אסד אינו הרודן היחיד שמנסה להצטייר כדוד חביב בעזרת הרשתות החברתיות. בחודשים האחרונים דובר לא מעט על רמזאן אחמדוביץ' קאדירוב, נשיא צ'צ'ניה, טרוריסט שהשתתף בפיגועים נגד אזרחי רוסיה ואף ברדיפה והתעללות באזרחי ארצו, אך לפי תמונותיו באינסטגרם הוא איש העולם הגדול, המצטלם עם ידוענים בינלאומיים וחיות בר. מדובר בגרס המודרנית לתוכניות הטלוויזיה והרדיו של רודנים דרום-אמריקאים כמו הוגו צ'אבס, המיועדים להקנות לעם ולצופים מבחוץ אשליה של חיבור בין מנהיג בלתי לגיטימי לאזרחי מדינתו.

ובינתיים במציאות: הנה מספר תמונות ממלחמת האזרחים שאסד יוכל להוסיף לחשבון שלו:

 

הנה עוד מספר תמונות מהחשבון:

 

 

 

>> 24 דברים שערורייתיים שליצרני האייפון אסור לעשות