כלבלבים וחתלתולים הם, כידוע, הכוכבים האמיתיים של הרשת. אבל לאחרונה מתהווה מגמה מטרידה, כאשר חבריו הטובים של האדם מככבים יותר ויותר בתמונות "למכירה" ברשת הצילום החברתית אינסטגרם. כתוצאה, החלו ארגוני זכויות בעלי חיים בהפגנות רשת מסוגים שונים בניסיון להילחם בתופעה.

אין תמונה
יד שנייה ממשתמש אינסטגרם. חתלתולה מוצעת למכירה באפליקציה

תחת התגיות #DogForSale (כלב למכירה) ו-#KittenToGoodHome (חתלתול לבית טוב), לדוגמא, ניתן למצוא מאות תמונות בהן מציעים משתמשים חיות מחמד למכירה במחירים שנעים מעשרות דולרים עד אלפים לגזעים נדירים או "טהורים" של כלבים וחתולים. בנוסף, יותר ויותר תמונות שהופיעו לאחרונה באתר הציעו בהמות לשחיטה, ככל הנראה עקב חודש הרמדאן, בו עדות רבות מסביב לעולם נוהגות לערוך בערבים סעודות הכוללות תבשילי בשר בהמות.

בואו לפייסבוק של נקסטר

ארגונים לזכויות בעלי חיים פנו לאינסטגרם, לפי טענותיהם, מספר פעמים בזמן האחרון, בדרישה לשים קץ לפרסום תמונות בעלי חיים למכירה באפליקציה. אך אינסטגרם, לדבריהם, אינה מוכנה לעשות דבר בעניין, מאחר שהחוק האמריקאי לא אוסר פרסום מודעות מכירה של בעלי חיים. האתר, שנמצא בבעלות מלאה של פייסבוק שקנתה אותו לפני כשנה וחצי בכמיליארד דולר, אוכף רק מקרים של שיתוף תמונות או סרטונים בעלי אופי בלתי חוקי מובהק, כגון פורנוגרפיה או אלימות.

אין תמונה
אינסטגרם לא עושה דבר כי החוק האמריקאי לא אוסר פרסום מודעות מכירה של בעלי חיים

הסיבה לכך שאינסטגרם אינה מחויבת לעשות דבר בקשר למודעות המכירה של חיות היא שלפי החוק האמריקאי, מותר למכור ולקנות חיות, והחיוב לדאוג לשלומם של בעלי החיים מוטל על הרשויות, שאחראיות לדאוג לתעבורה נוחה ובטוחה ליצורים חיים ולוודא שבעליהם מטפלים בהם כראוי. הבעיה היא שבעלי החיים שנמכרים ברשת אינם מפוקחים על ידי הרשויות, וכך נוצר מצב שבו בעלי חיים נסחרים באופן שאינו עומד בדרישות החוק.

הת'ר קרלסון, נציגת ארגון זכויות בעלי החיים PETA, אמרה להאפינגטון פוסט כי "מכירות בעלי חיים ברשת הן עניין מסוכן. בלתי אפשרי לוודא שבעלי החיים הפגיעים הללו עושים את דרכם לבתים אחראיים ואוהבים, בהם יקבלו טיפול סוציאלי, פיזי ורפואי ראוי, ומודעות רשת כאלו קורצות לקונים אימפולסיביים שמן הסתם לא מקדישים מחשבה רצינית להתחייבות הארוכה הדרושה כדי לספק לבעל החיים יציבות".

לאתר העצומות ה"ירוק" Care2, העוסק בבריאות, סביבה ובעלי חיים, הועלתה עצומה הקוראת לאינסטגרם לאמץ סטנדרטים למניעת מכירה בלתי אחראית של חיות דרך האתר, כפי שעושות חברות אחרות כגון אמזון ואיביי. במקביל, החלו משתמשים באינסטגרם להעלות תמונות המתויגות באותן תגיות של מודעות המכירה אך מציגות סלוגנים בגנות מכירה של בעלי חיים ללא פיקוח.

>> כמעט רשמי: האייפון הבא יוכרז בעוד חודש בדיוק

>> הסרטון שלא תוכלו להפסיק לצפות בו