"אני קורא לחיילי וקציני צה"ל להפסיק להילחם בעזה ולהפנות את נשקם נגד הכנסת (...) תתחילו לירות באלו שמעלים מחירים, מחסלים את הדיוק הציבורי, הורסים את שירותי הרווחה". את הסטטוס הזה של שמואל ירושלמי אפשר לפרש כביקורת חריפה נגד הממשלה, או לקרוא אותו פשוטו כמשמעו: קריאה לפעילות אלימה נגד נבחרי הציבור. משטרת ישראל החליטה לאמץ את הגישה השנייה, וכעת היא שוקלת להגיש נגדו כתב אישום.

ירושלמי הוא פעיל שמאל ומשורר שמאז תחילת מבצע צוק איתן העלה שורה של פוסטים המתייחסים למדיניות המממשלה, כשהוא מותח ביקורת על שריה ואף מציע ליזום הפיכה אזרחית. בסוף יולי העלה את הסטטוס המצוטט כאן, בו ביקש לטעון שהאויב האמיתי הוא לא העם העזתי, אלא מקבלי ההחלטות בדרג הגבוה והטייקונים. לפני כשבוע, ארבעה בלשים התדפקו על דלת ביתו של ירושלמי וביקשו ממנו להתלוות אליהם לחקירה בגין חשד להסתה נגד ממשלת ישראל.

אין תמונה
השינויים מתקיימים בפועל. פרופ' עמית

"חשבתי שהם צוחקים, שהם מתבדחים, אבל ממש לא", סיפר ירושלמי ל-NEXTER. "הם ביקשו שאתלווה אליהם למשרד החקירות. הרגשתי כאילו שאני רוצח. אין למשטרה מה לעשות, משעמם להם?" בהמשך ירושלמי מספר שהשוטרים לקחו אותו לחקירה בתחנת המשטרה בעיר, שם אחד מהם שאל אותו, לטענתו, האם בכוונתו לחסל את ראש הממשלה.

"כשהחוקר שאל אותי הבהרתי לו שאני לא מחסל אף אחד, ושהעם יכול לבצע מהפכה ולהפיל אם צריך גם בכוח את הממשלה הזו וזה דבר לגיטימי", משחזר ירושלמי. "הסברתי לו שמה שכתבתי זו דעתי ואין פה שום הסתה ואין סיבה בכלל לעצור אותי. מה אנחנו במדינה חשוכה, בברית המועצות לשעבר? כתבתי פוסטים יותר קיצוניים ולא נחקרתי עליהם".

למרות שלירושלמי אין עבר פלילי, בסיום חקירתו הוא נשלח להעביר לילה בבית המעצר המעצר שבכלא 'אוהלי קידר'. "התנהגו אליי כמו רוצח. אתה יודע מה זה לבלות לילה במעצר לאזרח כמוני שמעולם לא הסתבך בפלילים? חום נוראי, מחנק, ג'וקים וחרקים מסתובבים עליך כל הלילה, ממש לא נעים. במקום לחפש את העבריינים האמיתיים המשטרה נטפלת לאזרח שמעולם לא פגע בזבוב ורק הביע דעה. איפה חופש הביטוי?"

בהמשך השתלשלות האירועים, ירושלמי הובא להארכת מעצר בפני שופטת בית משפט השלום בבאר שבע.  השופטת הורתה לשחררו בערבות של 3,000 שקל והוא נשלח למעצר בית של חמישה ימים, והוצא גם צו המאפשר למשטרה לקחת את מחשבו במידה ותחפוץ בכך. בנוסף, במשטרה שוקלים להגיש נגדו כתב אישום והנושא בעניינו נבחן על ידי לשכת התביעות במשטרה. עם זאת, ירושלמי עצמו לא נרתע ולא מתנצל: "אמשיך לכתוב פוסטים ושום דבר לא מפחיד אותי. אני כותב את מה שאני חושב. אנחנו לא חיים במשטרים אפלים".