פרחים אאוט, כלבים אין? פוסט שעלה אתמול (א') לפייסבוק מציע כלב פומרניאן חינם בהגרלה כרעיון למתנה לכבוד יום האהבה:

תוך כ-24 שעות הגיע הפוסט ליותר מ-20,000 לייקים ותגובות, והוא נחשף למיליון אנשים וחצי. חלק גדול מהתגובות הוא מצד אנשים שרוצים להשתתף בהגרלת כלבי הפומרניאן הגזעיים, אך לכל הפחות כמה מאות, אם לא אלפי אנשים הזדעזעו מהרעיון.

כך, למשל, המגיבה יערית כתבה: "תעשייה דוחה, ומי שמשתתף רחוק שנות אור מלאהוב כלבים!". ענבל כתבה: "נורא ואיום!!! מה נסגר? נגמרו הפרסים הדוממים עוברים לבעלי חיים?!". אנדרה הציע "להרביע את המוכרים בכלובים ולהגריל בפורומים של דאעש". טליה הוסיפה: "ככה זה כשחיות נמסרות כמו בובות". המגיבה שיר סיכמה כי "עוד מראים שהם בתוך בכלוב בושה גועל נפש".

חלק מהמגיבים אף האשימו את הדף בניסיון לפרסם את עצמו חינם תוך ניצול הבאזז והמחלוקת על מכירת והגרלת בעלי חיים. כמה מהם הודיעו כי דיווחו על הפוסט ועל הדף לפייסבוק - אלא שפייסבוק השיבה להם כי העמוד לא מפר את תנאי השימוש. אחרים שיתפו בתגובות מודעות אימוץ לבעלי חיים נטושים מעמותות שונות.

לא לכולם יש תקציב לפומרניאן

"באתי בכוונה טובה להגריל כלב, כי כולם רוצים פומרניאן אבל לא לכולם יש תקציב ויכולת", אומר ל-NEXTER יהב אלמליח, מפעיל העמוד, שבדרך כלל מפרסם בו מודעות לכלבים כאלה למכירה, במחירים שנעים סביב 10,000 שקלים. אלמליח לא מבין על מה כל הבלגן ולא ציפה לחשיפה הזאת. 

"אנשים לקחו את זה למקומות לא יפים", ממשיך אלמליח. "חלק מפרגנים וחלק מקללים ומנסים להרוס". הוא מספר כי כשהתעורר הבוקר מצא בסמארטפון שלו "מעל 50 שיחות ו-700 הודעות. מעל 400 שיחות קיבלתי כבר ולחצי לא הצלחתי לחזור לענות".

"שמתי לב שזה מפריע, אבל בוא נגיד שלדעתי לא משנה מה יקרה – בארץ הזאת לעולם לעולם אנשים לא יפסיקו (לקנות כלבים), כמו שלא יפסיקו לאכול בשר ולא יפסיקו עוד הרבה דברים". הוא מדגיש כי "דיברתי עם אנשים מעמותות, אנשים פתחו בפניי בעיות אישיות כי הם רוצים אך אין יכולת, בשביל אנשים כאלה ההגרלה הזאת עלתה וברור מאוד, אני אוהב בעלי חיים והגור שיימסר לא יישלח למשפחה שאני לא יחשוב שהיא דואגת לכלב ומטפלת בו".

אלפי כלבים בלי בית

"במדינת ישראל אלפי כלבים בעמותות שנלחמות על קיומן ולא מצליחים למצוא להם בית", אומרת אתי אלטמן, דוברת תנו לחיות לחיות, ומציינת כי אנשים כועסים על העמותות שלוקחות כמה מאות שקלים כדי לכסות את הוצאות החיסון והעיקור של הכלבים. "אבל אנשים שמרביעים את הכלבים האלה ומוכרים באלפי שקלים זו ממש מסחרה".

אלטמן מדגישה כי "אותי לא מעניינת ההכנסה, אלא שכולם מחפשים לקנות כלבים גזעיים קטנים, אבל לא מבינים שיש להם בעיות בריאות בגלל זיווג בין אחים או עם אימהות. לא מבינים שבמקום זה אפשר להשיג כלב לא גזעי שהוא לא פחות טוב. בעיקר כשכל הארגונים בארץ קורסים תחת עומס הכלבים העזובים שאין להם בית". היא מוסיפה כי כלבים שנמכרו או "הוגרלו" נוטים למצוא את עצמם בסופו של דבר במקלטים לבעלי חיים נטושים כאשר בעליהם מגלים שהם חולים ומתעצלים לטפל בהם.

"הכלבים לא אשמים, אנחנו כועסים על בני האדם", מבהירה אלטמן, "זו מסחרה מגעילה. כלב זה לא צעצוע, זה לא בובה. זה יצור חי ונושם שצריך לקבל את מלוא האהבה ותשומת הלב. זה חבר לכל החיים. כלב הוא תמיד טוב, אבל לגבי אנשים טובים אני לא בטוחה".