כפי שהבטיחה בשבוע שעבר, הבוקר (א') הגישה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר-תאני, תביעה נגד עו"ד גיא אופיר לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בתביעה דורשת סופר-תאני להוציא נגד אופיר צו מניעה, שיאסור עליו לפרסם את פרטיה האישיים כפי שאיים לעשות בתחילת השבוע שעבר, ולחייב אותו בכל הוצאות המשפט.

אין תמונה

בכתב התביעה בן 11 העמודים טוענים עורכי דינה של סופר-תאני כי אופיר מאיים עליה לשווא - ואף מודע לכך. הם מסבירים כי טענותיו של אופיר, לפיהן פייסבוק אינה מאפשרת לגולשים בישראל ליצור איתה קשר לבקשות דחופות להסרת תכנים פוגעניים, אינן קשורות כלל לסופר-תאני. הסיבה היא שפייסבוק ישראל, בראשה היא עומדת, אינה קשורה לשירותי הרשת החברתית ומשמשת בסך הכל כמשרד מכירת פרסומות שלה בישראל. על הפעלת הרשת החברתית עצמה בישראל אחראית, לפי התביעה, פייסבוק אירלנד, שהיא חברה אחרת שסופר-תאני לא קשורה אליה.

התובעת מדגישה כי אופיר מודע לכך, שכן הוא כבר תבע את החברה בעבר, וטוענת כי הוא מבקש "להעניש" אותה על פעילות "חברה זרה", רק בגלל שלדבריו היא משמשת דוברת שלה בישראל. היא מוסיפה כי הוא אף מציין במכתבו שהחברה יכולה לתבוע אותו, ובכך בעצם מודה שיש לה סיבה מוצדקת ואף מזמין אותה לעשות זאת.

על איומיו של אופיר לחשוף את פרטיה האישיים של סופר-תאני היא אומרת כי הם "איומים מפורשים, בלתי חוקיים ובוטים" ומגדירה אותם כ"התנהגות בלתי חוקית, בלתי הולמת, בלתי נחוצה וכזו שבשום אופן לא ניתן להצדיקה".

מעניין לציין כי בתביעה מובאות מספר פסקאות בנושא פעילות פייסבוק העולמית (כלומר, פייסבוק אירלנד) להסרה של תכנים פוגעניים. היא מציינת כי החברה עובדת בישראל בשותפות עם עמותת הכפתור האדום, המשמשת גורם מתווך ומזרז לטיפול בפניות גולשים שנפגעו מ"טרולים" ברשת החברתית.

עורך הדין גיא אופיר
עו"ד גיא אופיר

במכתב ששלחה העמותה לאופיר עוד בשבוע שעבר צוין כי "מדי שבוע אנו מסירים עשרות תכנים פוגעניים בעבודה משותפת עם פייסבוק העולמית, האמונה על הנושא, וזאת הודות לאלפי משתמשים שהצטרפו למאבק האלימות ברשת ומדווחים מדי יום למערכת הכפתור האדום. פייסבוק מעמידה שורת כלים יעילים לדיווח על תכנים מדאיגים ולהתמודדות עם דיווחים מסוג זה עבור ציבור הגולשים בארץ ובעולם".

העמותה המשיכה והצהירה כי מעשיו של אופיר עצמו מהווים הטרדה ברשת - תופעה נגדה הוא טוען כי הוא מנסה להילחם. "כמי שעוסקים בנושא ללא הרף ומנסים להיטיב עם המציאות הווירטואלית עבור ציבור הגולשים, אנו מבינים את התחושה בה אתה נמצא, אך אנו סבורים כי פרסום פרטים של אדם כזה או אחר איננה הדרך הראויה לפעול בנושא ואינה עולה בקנה אחד עם הנושא למענו אתה נאבק. אנו קוראים לך לחזור מרצונך לפרסם פרטיים אישיים ובכך למנוע פגיעה אישית וכן מציעים לך סיוע בכל פנייה פוגענית אשר תתקל בה בפייסבוק בפרט וברשת בכלל".

עו"ד גיא אופיר מסר בתגובה: "איני מכיר אישית את גברת תאני, ובוודאי שאיני חפץ להעניש אותה. אני מנהל מחאה ציבורית, וכדרכה של מחאה, אין מנוס מהפעלת לחץ על הצד מושא המחאה. לתאגיד פייסבוק העולמי ו/או הישראלי, אין גוף ואין נשמה, שאפשר ללחוץ עליהם. מדובר ביצור מלאכותי המורכב ומנוהל ע"י בני אדם, אחת מהם תאני. תאני הינה המנכ"ל של פייסבוק ישראל, היא המנהלת והיא האחראית לפעילותה. אין לי ספק שנגרמת לתאני אי נוחות מן המחאה שאני מנהל נגד פייסבוק וגם נגדה, ואני מצטער על כך, אך ההחלטה שלא לפרסם את הטלפון, הפקס והמייל של פייסבוק ישראל הינה החלטה שלה, היא המנכ"ל של פייסבוק ישראל, מי קיבל ההחלטה אם לא היא.

"לא מתקבל על הדעת שפייסבוק העולמית, ופייסבוק ישראל יתנהגו כ'אחרון החייבים בהוצאה לפועל' ויתחמקו מקבלת כתבי טענות, בטענה שיש פייסבוק ארה"ב, פייסבוק אירלנד ופייסבוק ישראל. אני מפנה את הציבור לסרטון שצילמתי אגב המסירה לפייסבוק ישראל, בו רואים המצאה לחברה בינ"ל בחדר מדרגות בעזרתה של משטרת ישראל.

"איני רואה פסול לנהל מערכה ציבורית במקביל למערכה משפטית, שהרי כידוע טחנות הצדק טוחנות לאט, כל שכן כאשר מדובר בתאגיד רב לאומי, עם מחזור הגדול מהתמ"ג של מדינת ישראל".