בשעות האחרונות צץ בפיד הפייסבוק של ישראלים רבים קישור ששותף, לכאורה, על ידי חבריהם. רבים לוחצים עליו גם הם כדי לקרוא מה גילה בעל בתמונה שצילם, שגרם לו להתגרש מאשתו. אבל אם אתם רואים את זה בפיד שלכם - עשו לעצמכם טובה ואל תלחצו. ואם כבר לחצתם - כדאי שתמחקו את הקישור מהפרופיל שלכם לפני שהחברים שלכם רואים.

מלכודת הלייקים
ה"כתבה" שמשתפת את עצמה בפייסבוק שלכם

הסיבה להמלצה שלנו היא שהסיפור הזה הוא מלכודת לייקים: כשנכנסים לעמוד הכתבה, שעלתה לפני יומיים לאתר שלפי הרישומים שייך לחברת קש בפנמה וזהות המפעיל שלו חסויה, מסתירה פרסומת את התוכן וממתינה שתלחצו על "סגור". אך הפרסומת הזו מזויפת - וכפתור ה"סגור" שלה מסתיר למעשה כפתור חיבור לפייסבוק. לאחר הלחיצה הראשונה עליו קופצת הפרסומת מעט מטה, ואז מסתתר מאחוריה כפתור שיתוף. כלומר: עוד לפני שראיתם את הכתבה - כבר שיתפתם אותה בפייסבוק. מתכון בטוח לוויראליות.

מבדיקת NEXTER עולה כי מעבר לשיתוף הכתבה לא נגרם נזק נוסף ממלכודת הלייקים של האתר המסתורי. לכן, כל מה שאנחנו ממליצים לעשות הוא להיכנס לפרופיל הפייסבוק שלכם ולהסיר את הקישור לכתבה. אך במקרים דומים אחרים, כבר ראינו תוצאות הרסניות יותר - התקנת אפליקציות ששואבות מידע על המשתמש, לייק לעמודים פרסומיים ואפילו נסיונות להשתלטות על חשבון המשתמש. לכן, אנחנו ממליצים לחשוד בכל אתר בלתי מוכר שדורש מכם ללחוץ על כפתור כלשהו לפני שאתם יכולים לצפות בתוכן. שום דבר הוא לא מה שהוא נראה - ומסתבר שאפילו פרסומות הן לא הדבר הכי גרוע שאפשר ללחוץ עליו.

ולגבי הסיפור - נגלה לכם שהבעל גילה שבקצה המיטה מסתתר פרצוף של גבר, מאהב שהסתתר מתחת למיטה בזמן שהבעל חזר הביתה לאחר היעדרות בת 20 יום. אה, והוא כנראה גם מעולם לא קרה, למרות שהתמונה הערוכה היטב מופצת ברשת מדי פעם עוד מהשנה שעברה.