כוס טיפים, תוכן ממומן, עמלות, חלוקת רווחים - הייתם רוצים להרוויח כסף בפייסבוק דרך אחת מהדרכים הללו בפייסבוק? סביר להניח שהרבה אנשים היו רוצים לראות כמה גרושים, ולא רק ריאקשנים ושיתופים על הפוסטים שלהם. פייסבוק כנראה מהרהרת ברעיון.

ערך מוסף: שכר הבכירים (צילום: חדשות 2)
כתבתי פוסט יפה - עכשיו תשלמו | צילום: חדשות 2

על פי סקר שנעשה בין גולשים ופורסם באתר TheVerge, פייסבוק מתעניינת בדרכים שבהם גולשיה מעוניינים להרוויח כסף. האפשרויות שעלו הן קבלת תשלום מהעוקבים (במודל של טיפים לפי רצונם), איסוף תרומות עבור עמותה, קבלת תשלום עבור פוסטים פרסומיים, שידוך למפרסמים דרך פייסבוק, קריאה לפעולה (למשל הזמנת כרטיסים להופעות) או המודל הקלאסי של חלוקת רווחים עם פייסבוק מהפרסומות בפיד.

כיום ברשת החברתית, גולשים ועמודים לא מקבלים תשלום בכלל עבור הפוסטים שלהם, ולא יכולים לגבות אותו דרך הרשת. לכל היותר אפשר להפנות גולשים לחנות מקוונת חיצונית או לקניית כרטיסים ויש אפשרויות לתוכן ממומן בתנאים מסויימים ומאוד מוגבלים.

ביוטיוב, לעומת זאת, יש מודל של חלוקת רווחים עם יוצרים, שמגיעים מהפרסומות שמוצגות בסרטונים. חלק מהרווח הולך ליוטיוב וחלק ליוצר. בעבר ההערכות דיברו על דולר לכל 1,000 צפיות, אך בפועל זה יכול להיות סכום נמוך בהרבה מכך - תלוי בהיקף החשיפה של היוטיובר.

כרגע מדובר עדיין בסקר מצומצם בלבד. מעבר לכך פייסבוק עדיין לא פיזרה רמזים או הצהרות על כך שתוכלו להרוויח כסף מהפוסטים שלכם, ואין כלים באתר שמאפשרים לעשות את זה. כך שתצטרכו להסתפק בריאקשנים של פייסבוק. אבל לפחות יש שישה סוגים שלהם.