שיכורה  (צילום: אילוסטרציה)
"חמישי מהנה חברים. משלוחים של וודקה עד הבית" (מתוך פוסט שמוכר אלכוהול בפייסבוק) | צילום: אילוסטרציה

בזמן שרשויות החוק נלחמות במכירת אלכוהול לקטינים, יש כמה עשרות צעירים ברחבי הארץ שמצאו שיטה לעקוף את החוקים ולהרוויח מזה אלפי שקלים מידי חודש. הם החלו באחרונה לפרסם באתרי אינטרנט ובעיקר בפייסבוק, מבצעים אטרקטיביים לרכישת אלכוהול כולל משלוח עד הבית 24 שעות ביממה.

מתברר, שחלקם עובד בשיתוף פעולה עם בעלי פיצוציות ואחרים פועלים באופן עצמאי מול משווקי האלכוהול. מדובר בעסק משגשג למדי עם חבילות אטרקטיביות שכוללות אלכוהול, משקאות אנרגיה, גרעינים, סוכריות גומי, קרח ודמי משלוח זולים או בחינם.

"חמישי מהנה חברים. משלוחים של וודקה עד הבית"

כך למשל א' מבאר שבע, נחשב לאחד מבעלי המשלוחים הגדול בנגב, נוהג דרך קבע לפרסם בפייסבוק שלו שלל מבצעי חבילות אלכוהול.

עוד NEXTER בפייסבוק

הנה דוגמה לפוסט שהוא מעלה באופן קבוע על הקיר שלו: "חמישי מהנה חברים. משלוחים של וודקה עד הבית. רוסקי (סוג וודקה) פלוס שישה 'בלו' (משקה אנרגיה), פלוס סוכריות גומי וגרעינים ב-130 שקל. 'פינלנדיה' פלוס שישה בלו, קרח, גרעינים וסוכריות ב-135 שקל".

"אנחנו למעשה מחליפים את בעלי הפיצוציות. חלקם עובדים בצמוד אתנו", אומר ל-NEXTER ד' מדרום הארץ, ראש רשת למכירת אלכוהול ברשתות החברתיות, תואר שמעיד עד כמה מדובר בארגון מסודר. הוא ממשיך: "החוק למעשה פגע קשות בבעלי הפיצוציות. זה גרם להם נזק כספי, אז הם מוכרים דרכנו, עושים קומבינה. כולם מרוויחים מזה. יש לי חברים שרוכשים משטחים של משקאות אנרגיה ואלכוהול מכל הסוגים ומכניסים למחסנים בחצרות הבית ומוכרים והם לא צריכים להתחלק עם אף אחד. הביקוש אדיר בכל שעות היממה. מכל משלוח אנחנו מרוויחים בין 30 ל-50 שקל ולפעמים יותר תלוי בסוג הוודקה שהלקוח רוצה. יש לנו מאות הזמנות ביום. לפעמים אנחנו קורסים תחת העומס".

לדבריו, הוא לא פוחד שהמשטרה תעלה על עקבותיו: "אנחנו מפרסמים בפייסבוק לחברים שלנו. מי שמכיר אותנו מגיע אלינו ומקבל יחס V.I.P. השוטרים בכלל לא חברים שלי בפייסבוק, תאמין לי יש להם דברים יותר חשובים על הראש מאשר להתעסק איתנו".

פוסט לדוגמה:

המזמינים הם קטינים וחיילים: "אני לא שואל לגיל של המזמין, אני מקבל הזמנה ומבצע אותה"

ד', מודה שמרבית המזמינים הם קטינים, חיילים משוחררים וצעירים ומודה גם שלא ממש אכפת לו: "אני לא שואל לגיל של המזמין, אני מקבל הזמנה ומבצע אותה. המטרה שלנו זה לעשות כסף ולספק ללקוחות את מה שהם רוצים".

ר', מנתניה, גם הוא מציע משלוחי אלכוהול בניגוד לד' שחולש על אזור הדרום, ר' מבצע משלוחים ליישובי השרון.
"יש ביקוש גדול ומרוויחים מזה המון כסף", אומר ר' ל-NEXTER. "אני קונה כמות גדולה של אלכוהול מהיבואנים, המחיר שאני מקבל נמוך מאוד ואני יכול להציע ללקוח מחיר טוב יותר מפיצוציה ולהרוויח עשרות אחוזים מכל משלוח".

נייס גאי למכירה בפייסבוק

ולא רק אלכוהול. ל-NEXTER נודע כי גם סוחרי הנייס גאי, סם הפיצוציות הידוע לשמצה, החלו לפרסם בפייסבוק מודעות על מכירת הסם.

קצין מודיעין במשטרה הודה, כי תופעת מכירת האלכוהול בפייסבוק אינה מוכרת לו אך הם מתכוונים לבדוק את העניין ולטפל בו. לגבי מכירת נייס גאי בפייסבוק ציין הקצין, כי מתנהלת חקירה נגד כמה חשודים בכמה תחנות משטרה ברחבי הארץ שהציעו בדף הפייסבוק שלהם למכור את הנייס גאי לגולשים.

"מדובר בשני מקרים חמורים שבהם החשודים מצאו דרכים לעקוף את החוק ולמכור אלכוהול וסמים לבני נוער וצעירים. הנושא נמצא בטיפול ובקרוב יבוצעו מעצרים. המטרה שלנו להגיע לכל מי שמעורב בתעשייה הזו".

>> התפרסמה כ"עבריינית סקסית" ועכשיו דורשת פיצוי

>> ביקש מתלמידות לשחזר סצינות סקס ואת התמונות הפיץ בבית ספרן