כמעט 14,000 גולשים שיתפו בפייסבוק את הסיפור על גפן, נערה שנטלה כדורי שינה לאחר שסרטונים שלה מקיימת יחסי מין הופצו בקרב נערים. כ-45,000 גולשים עשו לייק לסיפור, וחשפו אותו לעוד גולשים. הבוקר (א'), הסופר רן אפלברג מבהיר את מה שנראה לו שהיה ברור מרגע הפרסום: מדובר בסה"כ בסיפור בדיוני, ולא בסיפור אישי עליו ועל משפחתו.

גפן, המתבגרת שלי, הלב שלי, חיי, בלעה את כל כדורי השינה של נוגה, אשתי, והלכה לישון.נוגה ואני רקדנו באותו זמן בחתונה ש...

Posted by ‎רן אפלברג‎ on Saturday, November 28, 2015

גולשים האמינו שמדובר בסיפור אמיתי, וכשהתברר להם שמדובר בבדיון רובם מהם שיתפו ואמרו שזה עדיין חשוב. אך חלקם כעסו על אפלברג שלא הבהיר את העובדה הזאת בראש הפוסט. "גילוי נאות קטן על כך שמדובר בבדיה היה בהחלט עוזר. זו בהחלט מסחטת הלייקים הכי זולה ועגומה שנתקלתי בה עד היום ברשת", כתב דוד רוזנטל. "תמהיל מסוכן של מציאות ודמיון הופך סיפור שכתב סופר לא חכם בלשון המעטה (שכן אינו מעלה על דעתו על תוצאות מעשהו?) למציאות שמסעירה את הרשת. הזוי ומטופש", כתבו בעמוד מתקוונים לאתיקה.

אפלברג כותב סיפורים קצרים בפייסבוק  שלו, אלא שהנושא של סקסטינג, והפצת תמונות עירום וסרטונים של עירום זה משהו שאנחנו שומעים עליו חדשות לבקרים. לאחרונה חשפנו החלטה של שופט שקובע שצעירים שהפיצו סרטון כזה ישלמו פיצוי של 10,000 שקלים בלבד.

ביום שישי האחרון התארחה מדריכת ההורים עינת נתן בתוכנית הבוקר של קשת שהסבירה כי הורים לילדים בגילאי ההתבגרות נוטים להתכחש לכך שילדיהם מסוגלים לבצע מעשים כאלה. לדבריה חשוב שהורים יתחזקו קשר טוב עם ילדיהם המתבגרים, כדי שהאחרונים יקשיבו להם כשיתריעו בפני מעשים מסוכנים. 

סיפורה הבדיוני של גפן דומה לסיפורים האמיתיים שאנחנו שומעים עליהם. נערה בת 16.5 הייתה במסיבה, שתתה ועישנה, קיימה יחסי מין עם אחד הנערים, והוא צילם והפיץ את זה בשכבה. על פי הסיפור האבא כבר באותו הלילה הגיע לביתו של הנער שעשה את זה, ונעזר במשטרה בשביל למחוק את הסרטון ממספר טלפונים שבהם הוא הופץ. ההורים הסבירו לנערה על מיניות ועל כך שאיןצורך להתבייש את זה, והאבא בסיפור חותם אותו בתובנה כי "; הפרטיות הופשטה ונעקרה מאיתנו לעד והשאירה אותנו חשופים בצריח. וכנראה שאין מה לעשות אלא לקבל את זה".

אלפים שיתפו ואהבו את הסיפור ועיתונאים רבים, מספר אפלברג, פנו אליו בשביל לראיין אותו. הסיוע המהיר של המשטרה, שיתוף הפעולה של הנער ובעיקר החשיפה המלאה בשם של הנערה שנפגעה הפכו את הסיפור לייחודי. חלק מהגולשים הבהירו או עדכנו שמדובר בסיפור בדיוני, אך אמרו שהם משתפים אותו כי חשוב לעורר מודעות לנושא.

כל מוצאי שבת, אחרי השקיעה, כבר שנתיים-שלוש בערך (עם פה ושם הפסקה לחופשה)אני מפרסם סיפורים בדף האישי שלי בפייסבוק.ובכל...

Posted by ‎רן אפלברג‎ on Saturday, November 28, 2015

אפלברג מפרסם סיפורים קצרים בעמוד הפייסבוק שלו, ובהם הוא כותב בגוף ראשון מנקודת מבט של דמויות שונות. בהן, הוא אומר, אדם גרוש, אדם צעיר עם חברה וראש ממשלה. הוא הניח שהגולשים יבינו שמדובר בסיפור בדיוני גם במקרה הזה וכותב "זה לא עמוד מתיחות. זה עמוד שבו אני מפרסם סיפורים קצרים שאני כותב (...) אז אם מישהו נפגע - אני מתנצל מעומק ליבי. לא התכוונתי לפגוע באף אחד".