אחרי שנכשלה בהשתלטות על עמוד מסך הנעילה ומסך הבית עם Home, פייסבוק מנסה להיכנס עמוק יותר לטלפון שלכם באמצעות אפליקצית Hello שמתלבשת על החייגן. היא מאפשרת לכם לראות מי מתקשר אליכם ולהציג תמצית של פרופיל הפייסבוק שלו כולל תמונה, בשנייה שהוא מתקשר. החלק המגניב או מפחיד - לעתים היא תראה את הפרטים גם אם מדובר בזר גמור שאין לכם באנשי קשר, ושלא חבר שלכם בפייסבוק. שיחקנו איתה ביומיים האחרונים.

החייגן של פייסבוק
מתי יגיע גם אלינו בלי התחכמויות?

פייסבוק הציגה את האפליקציה לאנדרואיד בלבד כרגע, והיא אינה זמינה לישראל באופן רשמי. עם זאת, אם אתם אוהבים לבדוק דברים לפני כולם, גלישה לחנות האפליקציות דרך Hola מהמחשב או מהסמארטפון עשויה לאפשר להוריד אותה, אם תעקבו אחר ההוראות הבאות:

1. הורידו את אפליקציית הולה מכאן והפעילו אותה לאחר ההתקנה

2. בחרו ב-My Apps ושם גללו ומצאו את Google Play Store

3. ב-Browsing From בחרו בארצות הברית (United States).

4. לחצו Open.

5. בשורת החיפוש חפשו Hello.

6. ודאו כי מדובר באפליקציה שמתחת לשם "Hello — Caller ID & Blocking", כתוב Facebook והורידה אותה (אפשר מכאן).

שימו לב: אם אתם לא מוצאים את Hello, או שהוא חסום, עליכם יהיה לפתוח חשבון גוגל חדש, לציין בו שאתם מארצות הברית, ולהוריד דרכו, דרך השלבים הנ"ל).

איך זה עובד?

ברגע שמישהו מתקשר, פייסבוק מחפשת את המספר שלו במאגרים שלה, ומתאימה את המספר לפרופיל או לעמוד פייסבוק לפרופיל הפרטי או לפרופיל של ארגונים (מה שקיים חלקית כבר באנדרואיד).

איך פייסבוק יודעת מה הטלפון שלנו ובאיזו זכות היא שולפת את כל הפרטים שלנו כשאנחנו מתקשרים למישהו? השאלה טובה - והתשובה יותר טובה: אנחנו סיפקנו אותו ואישרנו את זה כשנרשמנו לפייסבוק או מתישהו בשנים שלאחר מכן. איך מסירים את המספר? בקלות.

ניגשים להגדרות הפרטיות מכאן, ובתפריט למטה בוחרים "חברים". במצב הזה, רק מי שחבר שלכם בפייסבוק יוכל לזהות אתכם אם אתם מתקשרים.

אם אתם רוצים למנוע גם את המצב הזה, אפשר להסיר לחלוטין את המספר שלכם מפייסבוק מכאן, אבל ההשלכות של זה הן גם על אפשרות להזדהות מול פייסבוק ובשחזור הסיסמה. אז ממש לא מומלץ. 

מי מתקשר וכמה חברים משותפים יש לכם

באופן קצת מפתיע, האפליקציה לא מאוד אלימה ולא ממש מחליפה את החייגן, אלא רק מוסיפה לו שכבה. בשיחה יוצאת, אפשר לחייג דרך Hello שפשוט מוביל לחייגן הרגיל, לשלוח SMS, לחייג בצ'ט הקולי של פייסבוק, או לשלוח הודעה במסנג'ר. זאת בניגוד לווטסאפ, שבבעלות פייסבוק, שבה לחיצה על השפופרת מתוך איש הקשר מחייגת רק דרך ווטסאפ. בישראל זה פחות שימושי מאחר שרוב החבילות הן שיחות ללא הגבלה.

בשיחה נכנסת, קיבלנו חלון עם מידע על המתקשר, לפי פרופויל הפייסבוק שלו - כלומר מי הוא, איך הוא נראה (תמונת הפרופיל) וקצת פרטים מהפייסבוק שלו - כמה חברים משותפים יש לנו איתו, במה הוא עבד וכולי.

החלק שפחות נוח בשל העדר האלימות, הוא שאי אפשר לענות לשיחה או לדחות אותה מהחלון הזה, אלא צריך להחליק אותו כלפי מעלה, ואז נחשף החייגן הרגיל שממנו אפשר לענות או לדחות.

מיד אחרי ההתקנה פייסבוק תסרוק את הסטורית השhחות שלכם ולמעשה תספק לכם את כל המידע הזה גם על שיחות העבר היוצאות והנכנסות. בכל אחת מהרשומות תוכלו לראות את התמונה של המתקשר ולקבל קישור לעמוד הפייסבוק שלו ופרטים נוספים שהוא נידב כמו מייל ועיר מגורים.

היתרונות בסריקה הזאת היא שגיליתי סוף סוף מה שם המשפחה של איש הקשר "יעקב עוזר פרלמנטרי" ואיך הוא נראה (לאחר שהמספר הותאם לפרופיל הפייסבוק שלו), של מי היה המספר המוזר שחייג אלינו ב-9:25 לפנות בוקר לפני כמה ימים (של קבוצת רכישה כלשהי) ומצאתי את מה שהוא אולי העמודים הרשמי של משרד התחבורה ועוד עמודים.

 

תוכלו גם לחפש עסקים ולהתקשר אליהם, אם יש להם עמוד פייסבוק פעיל, ובו מספר טלפון. חפשו למשל את המילה "מסעדת" באפליקציה ותקבלו רשימת מסעדות.

 

האם זה יחסום ספאם?

אמ;לק: ממש לא.

בהרחבה: זה בהחלט כלי שיכול לעזור לכם להפחית, ולו במעט, שיחות לא רצויות. אם המספר של המטריד הוא גלוי, אפשר לחסום אותו ידנית, ולהוסיף את המספר שלו לרשימה שחורה. במקביל, בחלון ההגדרות, אפשר לבקש לחסום באופן כללי מספרים שהרבה מחבריכם חסמו, ובעצם ליצור בעזרת חוכמת ההמון רשימה שחורה של מטרידים. ככל שיותר גולשים יתקינו את האפליקציה ויתחזקו את המאגר, כך הוא הוא יגדל.

אלא שרבות משיחות הספאם, שיחות שיווקיות וכאלה שמבקשות תרומות, מגיעות מחסוי או ממספרים מוסווים ואקראיים. אז כן, אפשר פשוט לחסום את כל השיחות ממקור חסוי, אבל זה אפשר לעשות גם בלי טובות של פייסבוק, ולא תמיד זה פתרון יעיל - כי לעתים הבנק שצריך לדבר איתכם, יתקשר מחסוי.