בימים האחרונים ישראלים רבים מדווחים כי קיבלו הודעות סמס מסתוריות, כשמי שמופיע כשולח שלהן זו לא פחות ולא יותר, פייסבוק. הסמס מתקבל בכל סוגי הסמארטפונים, תחת השם FACEBOOK (באותיות Caps Lock גדולות), "איש קשר" שלא מופיע ברשימת הטלפונים שלכם (וגם אם כן, אז זה לא ממנו).

סמס מפייסבוק
זהירות! הונאה

גוף ההודעה עצמו גם הוא מבלבל, ולכאורה יוצר רושם של הודעה לגיטימית מהרשת החברתית. בהודעה אתם מתבקשים ללחוץ על לינק שהוא הקיצור הרשמי של פייסבוק - fb.me. אם תנסו להתקשר בחזרה לשולח הסמס, תגלו שהמספר המתקבל הוא 3-223-2665 ושהמספר לא מחובר. זהו המספר שיוצר facebook כשמחייגים על טלפונים ישנים בהם המספרים מייצגים גם אותיות (T9).

לא ברור מאיפה מגיע הסמס, אבל בהחלט לא מפייסבוק. בדיקה ברשת מגלה כי דיווחים בודדים על ההודעות האלה החלו עוד בחודש יולי, עכשיו נראה שהספאמרים יצאו לסבב חדש.

אז מה עושים? קודם כל, כמובן אל תלחצו על הלינק שמתקבל בהודעה. החלק היותר מתוחכם בהונאה הזו קורה בתוך ההודעה עצמה ובה כתוב שעל מנת להפסיק את הסמסים מפייסבוק יש לשלוח בחזרה stop. אל תעשו את זה. למעשה הפעולה היחידה שעליכם לעשות עם קבלת הסמס הזה היא פשוט להתעלם ממנו.

למה לא לשלוח stop? כיון שתחת המילה stop עלולה להסתתר כל פעולה שהוגדרה על ידי הספאמרים. במידה וכבר שלחתם stop, עליכם לבדוק את החשבונית של חברת הסלולר שלכם בסוף החודש לראות שהסמס ששלחתם לא עלה לכם יותר מידי כסף או פתח שירות שאתם לא מעוניינים בו. ובאופן כללי, ההאקרים המודרניים כבר יודעים לנצל סמארטפונים ולשנות את המספרים שמהם נשלחות ההודעות לטקסטים שונים, זה יכול להיות פייסבוק, גוגל ואפילו אמא. כך ששימו לב שלא לפתוח או להגיב להודעות חשודות, גם אם הן במגיעות באמצע הלילה וכתוב "ערה?".

 >> הונאה בפייסבוק: אל תדביקו את הסטטוס הזה

>> חשיפה: מה באמת עובר על אישה במחזור?