מארק צוקרברג עם חיוך של הרבה יותר ממיליו (צילום: RT)
המנייה זינקה וצנחה | צילום: RT

פייסבוק החלה הערב (ו') את המסחר במנייתה, תחת הסימול FB, בבורסת נאסד"ק, ונעלה יום מסחר ראשון מאכזב. המסחר במנייה היה אמור להתחיל כבר בשעה 18:00, אולם בסופו של דבר המסחר החל בשעה 18:30, בשל בעיות טכניות.

בתחילת המסחר הגיעה המנייה למחיר של 45 דולר, כאשר ב-30 השניות הראשונות נסחרו 82 מיליון מניות, אולם תוך 20 דקות חזרה המניה למחירה בהנפקה. בהמשך היום עלתה המניה שנית, אולם בשעה האחרונה של המסחר שוב חזרה למחירה ההתחלתי. מחזור המסחר שבר שיא ליום מסחר ראשון של עד כ-490 מיליון מניות.

"אני חושב שזה מפתיע שהם לא הצליחו לקבל את ה'התפוצצות' שרבים ציפו לה", אמר ארווינד בהאטיה מסטרן אגי. "נראה שהמשקיעים קנו פחות מניות ממה שאמרו שיקנו".

"מה שהשוק אומר זה שהאנשים רוצים לראות את החברה מוכיחה את עצמה לפני שהם ישתכנעו בנוגע לכל הסיפור הזה. בסופו של דבר זו שאלה של כמה משקיעים רוצים לשלם עבור הפוטנציאל של פייסבוק".

"פייסבוק לא הצליחה 'להתפוצץ' ביום הראשון, ואנחנו חושבים שאפשר לייחס את זה להערכת השווי הגבוהה של החברה, החדשות מכיוון ג'נרל מוטורס וחולשה בשוק המניות", אמר אנליסט ההנפקות ממורנינגסטאר, ג'יימס קראפל.

מחיר המניה נקבע לאחר המסחר אמש בוול סטריט על 38 דולר, מה שהעניק לפייסבוק שווי חברה של 104.2 מיליארד דולר. מבחינת שווי השוק הנקבע בהנפקה, הנפקת פייסבוק היא הגדולה בכל הזמנים.

פייסבוק גייסה בהנפקה 16 מיליארד דולר, אולם מהם 7 מיליארד דולר יוזרמו לחברה עצמה והשאר לכיסי משקיעיה. בנוסף ל-4 מיליארד דולר שכבר בקופת החברה, פייסבוק מתחילה את דרכה הציבורית עם 11 מיליארד דולר. יש לציין שכל 10 דולר שהמנייה תוסיף למחירה, יכניסו לבעלי המניות 4 מיליארד דולר.

עוד לפני תחילת המסחר במניית החברה סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה כי בגרמניה הועברו פקודות קנייה במחיר של 74 דולר למנייה, מחיר המשקף פרמיה של 95% על מחיר ההנפקה

בתחילה תכננו החברה והמשקיעים בה למכור 337.4 מיליון מניות, אך לאור הביקוש הרב החליטה להגדיל את מספר המניות שיעמדו למכירה בהנפקה. בסופו של דבר, נמכרו 421.2 מיליון מניות.

כיום יש לפייסבוק יותר מ-900 מיליון משתמשים חודשיים, והכנסות של 3.7 מיליארד דולר ב-2011. לצוקברג עצמו יש אחרי ההנפקה 503.6 מיליון מניות ואופציות, מה שהופך אותו מיידית למדורג 29 בדירוג העושר האישי העולמי, עם שווי של 19.1 מיילארד דולר. שווי זה, אגב, הופך את צוקרברג לאדם עשיר יותר ממייסדי גוגל, לארי פייג' וסרגיי ברין.

>> הנפקת פייסבוק - כמה כסף יש עכשיו למארק צוקרברג?