גם אם לא הספיק לכם העומס בנתב"ג בחופש הגדול ואתם כבר לא יכולים לחכות לעלות שוב על מטוס - זו לא הדרך. אנחנו מדברים כמובן על תרמית הפייסבוק התורנית שנפוצה ביממה האחרונה בפיד שלנו.

בתרמית הזו, דף פייסבוק בשם British Airway מודיע שבשל ביטולים של הרבע האחרון החברה מחלקת 5 כרטיסי טיסה במחלקה ראשונה מכל מקום לכל מקום, בכל תאריך ובתוספת מענק של 10,000 דולר לבזבוזים. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להגיב עם הספרה 1, לשתף את הפוסט ולהיכנס לקישור. אה, ועל הדרך לקפוץ מהגג, כי אם כבר אתם מודים שלא איכפת לכם לעשות כל דבר שאומרים לכם - אז למה לא?

ישראלים רבים נפלו בפח הזה, למרות שהוא לא יכול היה להיות יותר שקוף. הנה רק כמה מהדברים שהיו אמורים להדליק נורות אדומות:

  • בשם הדף מופיע שם החברה בשגיאה: British Airway במקום British Airways.
  • בכתובת הדף, אחרי שם החברה בא מספר ארוך.
  • לדף יש רק כמה אלפי לייקים.
  • הפוסט הזה הוא אחד משניים בלבד שהתפרסמו בעמוד, ושניהם במתכונת כמעט זהה.
  • ממתי ביטולים של הרגע האחרון הם מכל מקום, לכל מקום ובכל זמן?
  • ואם כבר מדברים על זה, מאיפה באים עוד 10,000 דולר (לא פאונד, המטבע ההגיוני לחברה בריטית, אלא דולר) לבזבוזים, ואיך הם לא עולים לחברה יותר מאשר פשוט לא למלא את אותם מושבים ריקים?
  • אין לדף וי כחול מפייסבוק. נכון, יש חברות גדולות ואמתיות שלא קיבלו אישור כזה. ובכל זאת, העדרו מעמוד של חברה בינלאומית גדולה צריך לעורר חשד.

אז מצד אחד, מי ששיתף את הפוסט הזה בתקווה שאולי, רק אולי, הוא אמיתי, יצא פיתה. אבל מצד שני, למזלנו, הפעם לא נגרם נזק של ממש. עידו נאור, חוקר בכיר בצוות GReAT של קספרסקי, מסביר ל-NEXTER כי בניגוד לתרמיות רבות אחרות, זו לא מנסה לפרוץ לחשבונות המשתמשים.

הפוסט, שהגיע בינתיים לכמעט 40,000 שיתופים ויותר מ-20,000 לייקים:

"אין פה מאלוור (רושעה) או תוכנת כופר. זה לא מעניין. יש מיליונים כאלה", הוא אומר לנו. "אין פה סכנה. הם מנצלים את מי שלוחץ כדי להמיר קליקים לנקודות". לדבריו, התרמית מיועדת לקדם מכירות, ככל הנראה של תוכנה כלשהי, כנראה נגן סרטים, באופן מלאכותי. כל מי שלוחץ על הקישור נרשם כאילו הוריד את התוכנה ויוצריה משלמים לנוכל שהביא להם את כל ההורדות.

אך למרות צפירת ההרגעה, כדאי מאוד להיות מודעים ולהיזהר. תרמיות בפייסבוק כמעט בלתי ניתנות למניעה, מפני שבכל פעם שפייסבוק מצליחה לחסום דפים ופרופילים מזויפים ומרושעים הנוכלים עוברים לפרופילים ודפים אחרים. הדרך היחידה להימנע מנפילה לנוכלויות כאלה היא לא לסמוך על כל דבר, בטח לא אם הוא מופץ בדף פייסבוק עם הסממנים המחשידים שמנינו למעלה (שם של חברה עם שגיאה, כתובת ארוכה במקום פשוט שם החברה, פוסטים ולייקים מעטים וכולי).