המיליארדר שון פארקר (33), הנשיא הראשון של פייסבוק והגורו של מארק צוקרברג, התחתן בתחילת החודש בחתונה מפוארת שעלתה מיליונים  – אבל החגיגות הופסקו אחרי שהזוג חטף תביעה על סך 2.5 מיליון דולר בטענה שכדי להקים את סט החתונה, הרס שמורת טבע.

שון פארקר ואלכסנדרה לנס ביום חתונתם
"אי הבנה". תמונת החתונה של פארקר וזוגתו

מאז, פחות מחודש אחרי, מנסה פארקר להתמודד עם ההשלכות של האירוע, ולא בהכרח מהפן הכלכלי. עכשיו הוא חושף כי הוא ואשתו הטרייה מקבלים איומים על חייהם ומנסה להסביר מה באמת התרחש בפיאסקו האקולוגי הזה.

שיפץ שמורה וחטף תביעה

נתחיל מההתחלה. פארקר, מייסד שירות שיתוף המוסיקה נאפסטר ואחד המשקיעים הראשונים בפייסבוק, התחתן עם בחירת ליבו, הזמרת אלכסנדרה לנס, בשמורת הטבע Big Sur שעל חוף קליפורניה. אלא שכראוי למיליארדר שהוא, פארקר לא הסתפק בגן אירועים. במקום זאת, הוא שכר את השטח והביא חברת בנייה כדי "לשפץ" את השמורה – עבודות שכללו חציבת אגם מלאכותי, בניית גשר והריסות מלאכותיות של עיר עתיקה ועוד.

בואו לפייסבוק של נקסטר

מיד לאחר החתונה פורסם בעיתון אטלנטיק כי עבודות הבנייה שנערכו בשמורה עבור הזוג העשיר גרמו לה הרס רב והביאו את נציבות החופים של קליפורניה לגזור על פארקר קנס בסך 2.5 מיליון דולר. לטענת פארקר, רובם המוחלט של הפרטים עוותו, ועם כל פרסום נוסף של הפרשה בתקשורת נבנו על הפרטים המסולפים תלים של האשמות כוזבות נגדו.

פארקר מתגונן: "אני לא מסוג היזמים שמכחידים שמורות טבע"

אין תמונה
"פסיכופתים רודפים אותי". פארקר, זוגתו (ובלי קשר) הראפר סנופ דוג

"אף אחד לא מתאמץ כל כך להתחתן ביער סקויה אלא אם כן הוא ממש אוהב יערות סקויה", כתב פארקר בתגובה ארוכה לאטלנטיק. "[אני ורעייתי] בילינו שנתיים בהליכה ביערות, בחיפוש אחר המקום המושלם לחתונתנו. היינו צריכים למצוא אתר בבעלות פרטית שכבר פותח בעבר, כדי למזער את הנזק לסביבה".

הוא מוסיף כי המקום בו בחרו היה "מכוסה באספלט שחור", אותו הוא הסיר במהלך הכנת האתר לחתונה ומדגיש שהוא אינו יזם מהסוג המכחיד שמורות טבע, וכי הקרן שלו עוסקת בשיקום שמורות ע"י רכישתן מיזמים חובבי בנייה והרס טבע ותרומתן לארגונים סביבתיים.

לטענתו של פארקר, הקרן לשימור יערות סקויה אף ייעצה לו כיצד לשפץ את האתר, מה לבנות ומה לא לבנות כדי להכשיר את האתר לאירוע בלי לפגוע בעצים העתיקים. העבודות נמשכו חודשים ארוכים, ולא התקבלו תלונות מכל ארגון או סוכנות שהם. מעבר לכך, כל המבנים תוכננו כך שלאחר החתונה יפורקו ויוצאו מהאתר, תוך השארת המקום במצב טוב לפחות כמו זה שהיה בו כאשר שכר אותו מהמלון הפועל בקרבת מקום.

פארקר תוקף: "התקשורת משקרת: הסט עלה רק 4.5 מיליון דולר"

שון פארקר הרס שמורת טבע
אחת מתמונות הנזקים של החתונה

פארקר מפריך את הדיווחים בתקשורת, לפיהם בנה באמצע היער ארמונות שעוצבו ע"י האחראי על הסטים בסרטי "שר הטבעות" בעלות של 10 מיליון דולר. לדבריו, 4.5 מיליון דולר "בלבד" הושקעו באתר, כאשר חלק ניכר מהם הוקדש לניקוי האתר מאספלט או כיסויו באדמה לשם תיקון הרס קודם שנעשה בו.

לגבי הקנס אומר פארקר כי מדובר באי הבנה, שכן נציבות החופים של קליפורניה כלל לא האשימה אותו בבנייה בלתי חוקית, שכן כשוכר הוא אינו אחראי על השגת האישורים, אלא המלון המחזיק בשטח. פארקר אף מדווח כי כאשר פנו אליו מהנציבות, כ-20 יום לפני החתונה, הוא הסכים מרצונו החופשי לתרום לארגון מיליון דולר ולהשקיע מיליון וחצי נוספים בקרן השימור האזורית של .Big Sur לדבריו, יושבת ראש הנציבות אף הודתה לו בסופו של דבר על כך שבזכות העבודות שביצע נחשפו הפרות בנות 6 שנים של המלון בשמורה.

פארקר חושף: "מאיימים על חיי"

ההוכחה הבולטת ביותר לכך שהסיפור יצא מכלל שליטה התגלתה בראיון של פארקר לאתרCNET  ובו הוא חשף כי הוא וזוגתו, מקבלים איומים על חייהם בפייסבוק שלו.

"יש אנשים מטורפים שמאיימים על חיי", אמר פארקר, "היו אנשים 'מחבלים אקולוגיים' בעמוד הפייסבוק שלי שכתבו: 'בואו נמצא את הבחור הזה ונשים קץ לייסוריו'...פסיכופתים רודפים אותי". פארקר אומר שמחק חלק מהתגובות המאיימות, מאחרות הוא פשוט התעלם.

 עוד הוא טוען ששופטים אותו לפי דמותו בסרט "הרשת החברתית": "אני כבר לא אני. אני הסמל הזה, שנוצר מדמיונו הקודח של ארון סורקין. אני מניח שאיאלץ להתרגל לעובדה שלנצח אשפט לפי דמותו של ג'סטין טימברלייק בסרט".

"שון פארקר מגולם על ידי ג'סטין טימברלייק בסרט "הרשת החברתית

 

בלבל את האינטרנט: הישראלי שצילם נאום פיקטיבי בטד וזכה לתהילה