לפני כחודש הסטנדאפיסט גדי וילצ'רסקי קיבל הודעה לטלפון הנייד שלו, שהוא צריך להקיש סיסמה לוואטסאפ. "הוואטסאפ פשוט ננעל. הוא פתאום דרש קוד", הוא מספר ל-next, וילצ'רסקי הבין מאוחר מדי שהוא נפל קורבן לנוכלים שגנבו לו את החשבון. לדבריו זה מישהו שמכיר אותו. "(הוא) שלח לכל אנשי הקשר שלי, ואני מדבר על אלפי אנשים, ושאל משהו כמו 'מי רוצה להידלק?'. אתה יכול לנחש כמה זה סיבך לי את החיים".

 

חלף חודש, מאז המקרה של וילצ'רסקי, והשבוע הוא סיפר ששוב קיבל שוב את ההודעות הללו, אך הפעם הבין במה מדובר ולא הקיש או שלח שום סיסמה. אבל וילצ'רסקי אינו היחיד. מערך הסייבר פירסם בחודש אוקטובר הודעה שלפיה חשבונות ישראלים נוספים נפרצו.

בפריצה כזו אפשר להתחזות במאה אחוז לאדם אחר בוואטסאפ. אפשר לשלוח בשמו הודעות, לקבל את ההודעות שמיעודות אליו, ולהיות חבר ומנהל של כל הקבוצות שחבר בהם מי שנגנב לו החשבון. הדבר היחיד שמורכב יותר לעשות הוא לגנוב את הסטוריית השיחות ששמורה על המכשיר, ובשירות חיצוני - גוגל או אייקלאוד.

 

איך זה קורה?

דרך אחת לפרוץ מבוססת על התא הקולי שלכם. נרשמים בשמכם לוואטסאפ ממכשיר טלפון אחר (זה אפשרי) ואת סיסמת האישור שולחים ישר לתא הקולי שלכם. אחר כך נכנסים לתא הקולי באמצעות סיסמת ברירת המחדל, שאף אחד לא שינה, ושולפים את הקוד לוואטסאפ. זה ככה פשוט. השלב השני - בוחרים סיסמה משנית שאתם לא יודעים ונועלים אתכם בחוץ.

איך מתגוננים?

1. מבטלים את התא הקולי - אם לא השתמשתם בו. פונים לשירות הלקוחות של חברת הסלולר שלכם דרך הטלפון, פייסבוק או האתר ומבקשים לבטל. אם אתם עדיין משתמשים בתא קולי, לחצו לחליצה ארוכה על 1, היכנסו לתא הקולי ועקבו אחרי ההוראות להחליף סיסמה.

2. קובעים סיסמה לוואטסאפ ועכשיו - תפריט - הגדרות - חשבון - אימות דו-שלבי - הפעל. שם בחרו סיסמה, ותתבקשו להקיש אותה שוב. אחר כך בחרו מייל (שאתם יודעים את הסיסמה אליו, כן? לא סתם כתובת ישנה ולא פעילה) והקישו אותו שוב.

נפרצתי - מה עושים?

אם אתם מפסיקים לקבל הודעות בוואטסאפ, ולא יכולים לשלוח הודעות, או מקבלים חלון שאומר שעליכם לאשר את החשבון מחדש (אבל אתם לא מצליחים) - זה אומר שהוא נפרץ או שהוא נרשם בסמארטפון אחר.

במקרה הזה צריך לפנות לוואטסאפ, לבקש בחזרה שליטה על החשבון שלכם ולקוות לטוב. דרך פניה אחת: באימייל הזה support@whatsapp.com. בשורת הנושא ובגוף המייל הדביקו את זה :Lost/Stolen: Please deactivate my account ואת מספר הטלפון כולל קידומת בן לאומית למשל: +972-51-2345678.

דרך שניה - מתוך האפליקציה: תפריט - הגדרות - עזרה - צרו קשר. שם הדביקו את זה :Lost/Stolen: Please deactivate my account ואת מספר הטלפון כולל קידומת בן לאומית למשל: +972-51-2345678.

מידע נוסף באתר וואטסאפ.

*עוד על טכנולוגיה ואיך היא משפיעה על החיים שלנו, הערב ב-next בערוץ קשת 12, מיד אחרי חי בלילה.