הממשל האמריקאי הודיע אתמול (ד') כי הוא אוסר על השימוש בתוכנת האנטי-וירוס של החברה הרוסית קספרסקי בכל המחשבים של הסוכנויות הפדרליות, בשל החשש מריגול. לפי הודעת הממשל, קיים חשש כי מתנהל קשר בין קספרסקי לממשל הרוסי, וכי הממשל הרוסי עשוי להשיג גישה למחשבים שעליהם מותקנות תוכנות של החברה.

לטענת גורמים בסוכנויות פדרליות, השרה בפועל של המשרד לביטחון המולדת, איליין דיוק, הורתה על איסור השימוש בתוכנות של קספרסקי. בהודעה מטעם המשרד לביטחון המולדת נכתב כי "המשרד מודאג מהקשרים בין גורמים רשמיים מסוימים בקספרסקי לבין המודיעין הרוסי וסוכנויות ממשלתיות נוספות ומדרישות של החוק הרוסי לאפשר לסוכנויות המודיעין הרוסי לבקש או לאלץ את קספרסקי להעביר מידע שקיים ברשתות הרוסיות".

עוד נכתב כי "קיים סיכון שממשלת רוסיה, בין אם היא פועלת לבד או בשיתוף פעולה מצד קספרסקי, תשיג גישה באמצעות מוצרי קספרסקי, וזה יסכן את המידע הפדרלי ומערכות המידע, ולכן ישפיע על הביטחון הלאומי של ארה"ב".

לפני כמה חודשים הסירה סוכנות הרכש הפדרלית את קספרסקי מרשימת המוצרים המורשים לרכישה על ידי סוכנויות פדרליות בארה"ב. כבר אז הועלתה השערה שהתוכנות של החברה הוסרו בשל החשש להימצאות דלת אחורית בתוכנות של החברה.

המשרד לביטחון המולדת הורה לכל הסוכנויות הפדרליות להכין בתוך 30 יום רשימה של כל המחשבים והמערכות שעליהן מותקנות תוכנות של קספרסקי. בתוך 60 יום ייאלצו הסוכנויות הפדרליות להגות תוכניות להסרת התוכנות, ובתוך 90 יום להפסיק לחלוטין להשתמש בתוכנות של קספרסקי.

 

מעבדת קספרסקי מסרה בתגובה כי היא "אינה מקיימת קשרים בלתי ראויים עם אף ממשלה, ואנו מאוכזבים מהחלטת מחלקת בטחון המדינה, אבל מודים על ההזדמנות שניתנה לנו להציג מידע נוסף כדי להפריך את הטענות ולהוכיח כי אינן מבוססות כלל.
"יש לציין כי יותר מ- 85% מהכנסות החברה מגיעות מחוץ לרוסיה - עובדה המראה כי ביצוע פעילות שאינה ראויה עבור כל ממשלה שהיא, תהיה מזיקה מאוד להכנסות החברה.
"מעבדת קספרסקי מעולם לא סייעה, ולא תסייע, לאף ממשלה בעולם במאמצי ריגול סייבר או מתקפות סייבר. זהו מצב מדאיג, שבו כתוצאה מסוגיות גיאופוליטיות, חברה פרטית יכולה להיחשב אשמה עד שתוכח חפותה. החברה מצפה לעבוד עם ה-DHS, ואנו מאמינים באמונה שלמה כי בחינה משמעותית יותר של פעילות החברה תוכיח כי ההאשמות הללו הן נטולות בסיס".

לכתבה המקורית ב-TheMarker

עוד ב-TheMarker:
הדואר חנך מרכז מיון חדש - האם עכשיו החבילות יגיעו בזמן?
סיפורה של משפחת המושבניקים שהקימו ספקית סלולר