לפני שבוע חשפנו כי מדינת ישראל מעבירה פרטים רגישים עלינו לגוגל. אתר Gov.il שמשרת אנשים שרוצים להתגרש, לחדש מסמכים, לשלם דו"חות, להסדיר חובות ומאפשר עוד מגוון שירותים, כולל בתוכו את שירות גוגל אנליטיקס, שבתנאי השימוש שלו מבשר שהוא אוסף מידע עלינו.

"אנחנו משתמשים במוצר כדי לשפר את השירות לאזרחים. השימוש באנליטיקס נפוץ בממשלות בעולם, במדינות כגון בריטניה, ארצות הברית, קנדה וניו זילנד", מסביר יוגב שמני, מנהל ממשל זמין. "אנחנו כל המזן בוחנים מוצרים אחרים, וכרגע גוגל נותנת את התובנות הכי טובות".

"גוגל אומרת מראש שהיא משתמשת בכל המידע שהיא אוספת, גם בכרום וגם באנדרואיד, כדי להתאים לנו פרסומות, אז למה אני צריך לתת מידע נוסף?", תוהה אור פיאלקוב, מנכ"ל פיאלקוב דיגיטל. "אם אתה נכנס לדף של גירושין, גוגל יודעת שאתה עומד להתגרש. יש כלים חינמיים שלא מעבירים מידע".

"60 אחוז מהגולשים מגיעים ל-Gov.il מגיעים מחיפוש בגוגל, כך שמראש לפני שהגעת ל-Gov.il המידע כבר נאסף עליהם", אומר שמני אבל מדגיש, "חשוב להבין שלא תהיה פה הטעיה, אין פה שום איסוף של מידע אישי. אנחנו יודעים להגיד באיזה דפדפנים האזרח השתמש, איזה מערכת הפעלה, ואם הוא גולש דרך מחשב או מכשיר נייד, ודרך זה להתאים שירותים למה שהאזרח מצפה".

לבסוף שמני אמר שאם יימצא טוב יותר, שלא מעביר מידע לגוגל, ייעשה בו שימוש. "הדבר הבא בשירות התקשוב הוא אזור אישי לאזרח, שבו יהיה מידע מותאם אישית - תוכל לראות סטטוס מול משרדי ממשלה וכדומה".