זוכרים שלפני כארבע וחצי שנים כולנו התעסקנו בשערוריית האפליקציה בליינדספוט של דור רפאלי, שמאפשרת לאנשים לשלוח זה לזה הודעות אנונימיות, ועל כן לפי הבוקורת נגדה היוותה פתח לביריונות, השמצות וגזענות? האפליקציה הזו אמנם כבר לא קיימת היום בשל קול הצעקה הציבורית, אבל אפליקציה אחרת ודומה להפליא חוטפת כרגע אש בארה״ב – ומוכיחה לכולנו מה היה יכול לקרות.

מדובר באפליקציה בשם Whisper, אשר מאפשרת למשתמשים לפרסם בה דברים באנונימיות מוחלטת, כמו למשל סודות משפחתיים, סיפורי בגידה, הודאות בביצוע פשעים קלים וכן הלאה. אלא שהאפליקציה הזו לא נסגרה ולמעשה פועלת מאז שנת 2012, והספיקה לצבור לא מעט סודות. ואם חשבתם שכל הסודות האלה מאוחסנים אך ורק אצלה בשרתים, אתם צריכים לדעת טוב יותר.

בחודש מרץ האחרון דיווח הוושינגטון פוסט כי חוקרים הצליחו לגשת לכמעט 900 מיליון רשומות של משתמשים באפליקציה מאז שנת 2012 ועד היום, והוכיחו כי הם חשופים ברשת האינטרנט לכל דורש. כתוצאה מכך, שלוש נשים שהחלו להשתמש באפליקציה הזו בילדותן, הגישו תביעה ייצוגית בבית המשפט בלוס אנג׳לס כנגד מפתחי האפליקציה.

View this post on Instagram

A post shared by Whisper (@whisper_app) on

View this post on Instagram

A post shared by Whisper (@whisper_app) on

לפי כתב התביעה, המידע החשוף לא מכיל אמנם את שמותיהם האמיתיים של המשתמשים, אבל יש בו לא מעט פרטים מזהים אחרים, כמו למשל הגיל, המוצא, המין, מקום המגורים, הכינוי וחברות בקבוצות מסוימות באפליקציה, שרבות מהן מכילות וידויים מיניים, דיונים על נטייה מינית, חשיפה של פנטזיות פרועות ועוד. כמו כן מכיל המידע נקודות ציון גאוגרפיות בהן פורסם הפוסט האחרון של כל משתמש. על ידי הצלבת נתונים, אפשר להבין בחלק מהמקרים מי המשתמש שפרסם את הסוד.

אפליקציית Whisper מפרסמת את עצמה בכך שהיא ״הפלטפורמה האינטרנטית הגדולה ביותר שבה אנשים חולקים מחשבות ורגשות אמיתיים״. יש לה כ-17 מיליארד צפיות בחודש ו-250 מיליון משתמשים חודשיים ב-187 מדינות. לפי התביעה, החברה מודעת לכך שחלק מהמשתמשים הם למעשה ״טורפים מיניים״, וכי יותר מ-1.3 מיליון משתמשים הם מתחת לגיל 15.

View this post on Instagram

A post shared by Whisper (@whisper_app) on

View this post on Instagram

A post shared by Whisper (@whisper_app) on

״חשיפת המידע הזו הכריחה את המשתמשים לחיות בחרדה שהמידע האישי שלהם – שמכיל את הפרטים האינטימיים ביותר על חייהם – ידלוף וייחשף לכל העולם״, נכתב בתביעה, ״ועל כן ישפיל אותם וימנע מהם את הזכות לפרטיות כלשהי״. חברת Whispertext, שעומדת מאחורי האפליקציה, מואשמת בהפרת חוקי הפרטיות בארה״ב ובהפרת החוזה מול המשתמשים. שלוש הנשים דורשות בשם כל המשתמשים תשלומים בגין פיצויים נפשיים.