הצצה ראשונה למאגר הביומטרי בישראל (צילום: חדשות 2)
"אזרחים צריכים פשוט לסרב להצטרף לפיילוט המאגר הביומטרי – זה הכי קל בעולם" | צילום: חדשות 2

האם גופי הביטחון הישראלים הם מה שיהרוג את היוזמה הממשלתית להקמת מאגר ביומטרי? חשיפת NEXTER אמש, כי צה"ל וגופים ביטחוניים נוספים הוציאו הנחיה גורפת לאנשיהם שלא לתת את טביעות אצבעותיהם למאגר, מעוררת ספקות באשר לאמון של המדינה ביכולתה להגן על פרטיהם הרגישים של אזרחיה.

הרשות הביומטרית לא נשמעת מודאגת. לפי התגובה שהעבירה, "היציאה לפיילוט התיעוד והמאגר הביומטרי נעשתה רק לאחר שהתקבלו אישרים מכלל הגורמים, לרבות הגורמים הביטחוניים".

עוד NEXTER בפייסבוק, כל הזמן

אך מתנגדי המאגר מציגים תמונה שונה למדי. דורון אופק, מרצה לאבטחת מידע באוניברסיטת בן גוריון ויועץ בעניינים אלו לצה"ל ומשרדים ממשלתיים אחרים, מאמין כי ההנחיה מעידה על אי אמון של גורמי ביטחון במאגר, בנחיצותו וביכולתה של המדינה לשמור עליו מגורמים זרים. "כרגע, יש משפט שמתנהל בבית משפט השלום בת"א, נגד מדליפי האגרון", הוא אומר ל-NEXTER. "במסגרת המשפט הוגשה חוות דעת ביטחונית סודית, שמה שאפשר לומר עליה הוא שבעקבות דליפת מרשם האוכלוסין נעשה נזק גדול לאזרחי ישראל ולגופי הביטחון שלה. במלים אחרות, הגופים הביטחוניים של מדינת ישראל אומרים שדליפת מרשם האוכלוסין של המדינה מהווה סכנה לביטחון אזרחי ישראל. ברגע שמערכת הביטחון אומרת את הדברים האלה זה אומר לאזרחים ולמדינה שזה משהו שעלול להיגמר רע ולעלות לנו ביוקר".

אם מספרי תעודות זהות ומספר פרטים אישיים מהווים נזק כה גדול, הוא אומר, "מאגר ביומטרי מסוכן פי כמה. זו סיבה מהותית לאי הרצון שלהם להשתתף בפיילוט הזה. גוף כמו המוסד, שעובד בחו"ל, דליפה של מאגר שכולל אמצעי זיהוי של סוכניו מונעת מהם לעבוד בחו"ל". הוא מוסיף כי "אנחנו המדינה היחידה בעולם שמתמודדת עם דליפת מאגר האזרחים המרכזי שלה. להקים מאגר ביומטרי זה עוד הרבה יותר גרוע מהאגרון". בשורה התחתונה, הוא אומר, "אזרחים צריכים פשוט לסרב להצטרף – זה הכי קל בעולם. כמו שלא קופצים ראש מעזריאלי רק כי מישהו ביקש, גם לא מצטרפים למאגר הביומטרי רק כי הממשלה ביקשה".

יונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, מסר כי "השב"כ והרשות הלאומית לאבטחת מידע הם מי שאמורים לאשר את בטיחות המאגר ולקבוע את נהלי האבטחה בו. אם העובדה שהם בעצמם לא מאשרים לעובדיהם להצטרף למאגר מראה משהו, זה שהרשויות האלו לא מאמינות שהמאגר לא יפרץ" הוא הדגיש כי "כבר בדיונים על החוק, עמדת מערכת הביטחון (וגם עמדתו של בוגי יעלון) היתה כי המאגר מיותר ומסוכן. אני מאמין שבעקבות החשיפה אזרחי ישראל יבינו את הסכנה במאגר ולא יצטרפו".