גם אחרי הרפורמה החדשה של כחלון, יוקר המחיה בישראל עדיין גבוה - לפחות אם שופטים לפי מחירי הסמארטפונים, המחשבים, המכוניות, הבתים או כל דבר אחר שבאמת מכביד פה על הארנק. אבל לפחות במה שקשור להאקרים, נראה שישראלים יכולים לצפות לשלם פחות לנוכלי רשת, לפחות אם יוזמה חדשה שהתחיל באחרונה האקר רוסי תצבור תאוצה.

לפי דיווח של חברת אבטחת המידע האמריקאית Recorded Future, לפני כחודש וחצי פרסם האקר שקורא לעצמו Polnowz בפורום פצחנים בשפה הרוסית שירות חדש: תוכנת כופר בשם Fatboy, שמאפשרת לנעול קבצים של אנשים בכל מערכות ההפעלה של מיקרוסופט ולסחוט מהם תמורת שחרור הקבצים סכום כסף שנקבע לפי "מדד הביק-מק".

התוכנית של ההאקר הזה, מדווחת החברה, היא אחת הידידותיות ביותר שנראו אי פעם - לפחות כלפי הנוכלים שרוצים להרוויח ממנה כסף. כל מה שצריך לעשות הוא לחתום על שותפות חלקית ישירות עם ההאקר, ללא תיווך, ומקבלים עזרה בהפעלה דרך תוכנת הצ'ט Jabber (עליה התבססה בעבר פייסבוק מסנג'ר), ממשק שמתורגם כבר ל-12 שפות וכעת מתרגמים אותו האקרים אחרים לשפות נוספות, ביטול אוטומטי של הצפנת הקבצים לאחר העברת התשלום והעברתו מיידית למפעיל. זאת בניגוד למצב היום, בו המפעילים מקבלים קודם את התשלום ושולחים ידנית לקרבנות קוד שחרור לקבצים.

אבל הדבר הכי מעניין בתוכנה הוא תכונה שההאקר מתאר כ"התאמת מחיר אוטומטית תלויה ברמת החיים במדינה (מדד מקונלד'ס)". הכוונה היא ל"מדד הביג-מק", המתוחזק מזה 31 שנים על ידי העיתון אקונומיסט ומדרג את יוקר המחיה במדינות שונות לפי מחיר ההמבורגר של מקדונלד'ס בכל אחת מהן ביחס למחיר בארה"ב.

בישראל, ודאי תשמחו לשמוע, עולה המנה הזו נכון להיום 16.90 שקל, או 4.38 דולר - 13.4% פחות מאשר בארה"ב (5.06 דולר). מה שאומר שישראלים שידבקו ב-Fatboy ישלמו פחות מקנדים, אמריקאים, ברזילאים, ונצואלים, שבדים, נורווגים ושווייצרים - שבע המדינות בהן הביג-מק עולה יותר מאשר כאן. עם זאת, עדיין נשלם יותר ממדינות כמו אוסטרליה, דנמרק, סינגפור, בריטניה, יפן ועוד.

אגב, כדי להראות כמה כסף אפשר להרוויח מהתוכנה הזו פרסם ההאקר צילום מסך שמראה את פעילות הניסיון שלו בשלושת החודשים האחרונים: התוכנה הורדה אל 50 מחשבים בארה"ב, מהם ב-44 היא הצליחה לנעול את הקבצים. אמנם, בסופו של דבר רק 5 שילמו את הכופר, שמחירו בארה"ב ביטקוין אחד - אך מכיוון שכל ביטקוין שווה יותר מ-1,000 דולר כרגע, עשה ההאקר יותר מ-5,300 דולר.