מליאת הכנסת אישרה אתמול (ג') את הארכת פיילוט המאגר הביומטרי עד ל-28 בפברואר. ברוב של 20 תומכים מול 11 מתנגדים הוארך הפיילוט בפעם השלישית, לבקשתו של שר הפנים אריה דרעי, שביקש לאפשר למשרדו את השלמת תיקוני החקיקה לחוק המאגר הביומטרי, שעבר בשבוע שעבר בקריאה ראשונה.

יושב ראש ועדת המדע והטכנולוגיה, חבר הכנסת אורי מקלב, הציג את הבקשה בשם הוועדה המשותפת לוועדת חוקה, חוק ומשפט, ועדת הפנים והגנת הסביבה וועדת המדע והטכנולוגיה. הוועדה דנה מוקדם יותר בבקשה להארכה, ואישרה אותה ברוב של 8 תומכים מול 7 מתנגדים.

מקלב ביקר את משרד הפנים, שהעלה את ההצעה לתיקון החוק שבועיים לפני סיום הפיילוט, ואמר כי יפנה לשר הפנים ויבקש לשנות את טופס ההסכמה לשמירת טביעות האצבע. זאת לאחר שהשר דרעי הציע מתווה מרוכך יותר, שיאפשר למי שמנפיק תעודת זהות או דרכון ביומטרי את החופש לבחור אם טביעת האצבע תיכלל במאגר או לא. "אם החקיקה העתידית כבר קבעה שלא יחייבו טביעות אצבע - למה אי אפשר להחיל זאת כבר עכשיו?", תהה מקלב.

חברת הכנסת תמר זנדברג, מהמתנגדות הבולטות לחוק, ביקרה את הדרך בה נקבע הדיון: "דיון נקבע אתמול אחר הצהריים. היועצת המשפטית של הוועדה הסבירה שהדיון נקבע בבהילות כדי שנוכל לקיים דיון בחוק לחודשיים הבאים. מדובר בצו שנועד להשאיר את המאגר על כנו בניגוד לכל האזהרות. המאגר נולד באקלים פוליטי של תמיכה משמעותית ואני מעריכה שלא נשאר אף תומך בוועדה למאגר, ובדיון אנחנו מקימים את המאגר הביומטרי לעוד חודשיים".

לדבריו של עו"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, שנכח בדיון, משרד הפנים מבקש לבצע מחטף - דחייה של חודשיים נוספים, במהלכם ימשיכו להנפיק תעודות זהות חכמות ויאספו טביעות אצבע, משום שכרגע המשרד לא מסוגל טכנית להנפיק תעודה בלי לחייב טביעת אצבע במקביל.

התוצאה היא שאם יעבור החוק, אזרחים שמסרו את טביעת האצבע שלהם ויבקשו להסיר אותה מהמאגר, יצטרכו להוציא תעודה חדשה - ולשלם על זה. "אל תהיו פריירים - תחכו חודשיים בסבלנות. עוד חודשיים יעבור החוק ואז ישמרו רק את תמונת הפנים, בלי טביעת האצבע", הוסיף קלינגר.

ממשרד הפנים טרם התקבלה תגובה.

לכתבה המקורית ב-TheMarker

עוד ב-TheMarker:
הישראלי הבכיר באפל מונה למנכ"ל רשות החדשנות של ישראל
רוצים להזמין מחו"ל? הלירה הבריטית בשפל של חודשיים?