בניגוד לשלג בירושלים, הסערה שיצרה פרשת תוכנת ה-Adware הישראלית Superfish במחשבי לנובו טרם שכחה. אבל מה זה בעצם Adware והאם הוא באמת מסכן את הפרטיות שלכם?

תוכנת Superfish, שנתגלתה על כמה מדגמי המחשבים הניידים של לנובו, היא "תוכנת פרסומות", או באנגלית Adware. בניגוד לכמה מכותרות המלחיצות מסוף השבוע, נדגיש שתוכנות Adware הן לא וירוס ואינן בהכרח מסכנות את המשתמשים. אבל, וזה 'אבל' גדול, הן מהוות פרצת אבטחה פוטנציאלית, שדרכה ניתן לפרוץ למחשב, לעקוב אחר הרגלי הגלישה, לאסוף מידע אישי ואפילו להחדיר וירוסים ותוכנות זדוניות מהסוגים המסוכנים באמת.

פרסומות בכיכוב החברים בגוגל (צילום: גוגל)
פרסומת תמימה או וירוס במסווה? אילוסטרציה | צילום: גוגל

לא כל תוכנות ה-Adware הן זדוניות. התפקיד שלהן הוא להציג פרסומות. הן בעצם עוקבות אחר הרגלי הגלישה שלכם והתחומים בהם התעניינתם במהלך הגלישה כדי להציג לכם פרסומות רלוונטיות יותר מאלה המשולבות באתרים שונים. על פניו נשמע מצוין - למה לטבוע בים של פרסומות אקראיות ולא רלוונטיות, כשניתן לקבל פרסומות שאולי באמת יועילו לנו? ובכן, כל תחום ה-Adware נמצא בתחום האפור מבחינה חוקית ולמעשה, שום דבר לא מונע מהן להציג "פרסומת" עם קישור להתקנת תוכנת ריגול, שתנסה להשיג יותר מידע מ"תחומי העניין" שלכם.

רמת התחכום ויכולות ההתחמקות מזיהוי שניתן לראות בחלק מתוכנות ה-Adware שנחשפו בעבר, מראות שהן רחוקות מלהיות פרסומות תמימות, וחלקן אף מתעדות את החיפושים שלכם בגוגל (או מנועי חיפוש אחרים) על מנת להתאים לכם את הפרסומות (או ההונאות) "באופן אישי".

כך תגלו ותסירו תוכנות Adware מהמחשב שלכם:

אפילו הבדיקה שאמורה לחשוף אם מותקנת אצלכם תוכנת Adware כלשהי על המחשב עלולה להיות מעט מאתגרת - מצד אחד, לא כל פרסומת שאתם רואים ברשת אומרת שיש לכם Adware על המחשב, ומצד שני תוכנות ה-Adware המתוחכמות יותר יודעות להסוות את עצמן מגילוי פשוט.

בכל זאת, ישנם כמה סימנים שצריכים להדליק לכם נורה אדומה, כמו פרסומות שנפתחות גם כשהדפדפן סגור, כשאתם משתמשים בתוכנות המותקנות על המחשב עצמו ולא באתרי אינטרנט או כאשר אתם מנותבים לאתרים אחרים מאלו שהקלדתם בשורת הכתובת בדפדפן.

1. בדקו את תיקיית הסימניות והמועדפים שלכם - רמזים להימצאות של תוכנת Adware על המחשב יכולים להופיע כסימניות חדשות או אתרים "מועדפים" חדשים בדפדפן, שלא אתם הוספתם. בנוסף, אם "דף הבית" שלכם השתנה פתאום למשהו אחר ממה שהגדרתם - מדובר, ככל הנראה, ב-Adware. במקרה כזה, כדאי לבקר בהגדרות המחשב ולבדוק אם הותקנו לתוכנות מוזרות או לא רצויות לאחרונה, ואם מצאתם כאלה - להסיר אותן.

2. חסמו "חלונות קופצים" בדפדפן - הרבה מתוכנות ה-Adware מותקנות על המחשב כאשר אתם לוחצים על מודעת פרסומת "קופצת" (Pop Up). לכן, הקפידו לא ללחוץ על הודעות כאלה והימנעו מביקור באתרים מפוקפקים שמציגים הרבה פרסומות כאלה – כדי שלא תלחצו על אחת כזו בטעות. בנוסף, ניתן להגדיר חסימה של פרסומות כאלה בהגדרות הדפדפן.

לדוגמה: בכרום, היכנסו ל"הגדרות תוכן" תחת "הגדרות הפרטיות" בתפריט ההגדרות של דפדפן. חפשו את "חלונות קופצים", בחרו באופציה שחוסמת אותם ולסיום לחצו על "בוצע" לשמירת ההגדרות.

3. היזהרו מתוכנות חינמיות - בהרבה מהמקרים תוכנות ה-Adware למיניהן חודרות למחשב כרכיב נסתר באותן תוכנות "חינם", כאשר "הסכמתכם" לקבל אותה קבורה עמוק בתוך 'תנאי השימוש' אותם אישרתם מבלי לקרוא כשהתקנתם את התוכנה. מומלץ להימנע מהתקנה של תוכנות חינמיות ממקורות מפוקפקים או אלמוניים, מבלי שלפחות ניסיתם להשיג ביקורת על התוכנה ממקורות עצמאיים וניטרליים לפני ההתקנה.

4. עקבו אחר תהליך ההתקנה ותנאי השימוש - לפעמים, כאשר אתם מתקינים תוכנה חדשה, אתם מקבלים איתה כל מיני תוספות בלתי רצויות - כמו סרגלי כלים ושאר ירקות. במקרים רבים תוכלו להימנע מהתקנה לא רצויה אם תשימו לב ותסירו את הסימון מתיבה ששואלת אם אתם מעוניינים בתוספת. בנוסף, עיון ב"תנאי השימוש" יכול לחסוך מכם מפח נפש בעתיד, נכון שבדרך כלל אנחנו לא קוראים אותם, אך ניתן לכל הפחות לעשות חיפוש (באמצעות צירוף המקשים Ctrl+F) אחר מילים כמו "פרטיות" (Privacy) או "פרסומות" (Ads) ולוודא שאיננו מאשרים לתוכנה לעקוב אחר הרגלי הגלישה.

5. אל תתעלמו מהתראות הדפדפן - דפדפנים כמו כרום ופיירפוקס יזהירו אתכם אם תוכנה כלשהי מנסה להתקין הרחבות על הדפדפן שלכם - האופן בו מותקנות תוכנות Adware רבות. לכן, לא כדאי להתעלם. קראו את ההתראה ואם אתם לא מזהים או מעוניינים בהתקנה - בטלו אותה. עם זאת, לא תמיד תקבלו התראה כזו. לכן, מומלץ לבדוק מדי פעם בתפריט ההרחבות (בכרום נמצא תחת כלים נוספים/More tools, בפיירפוקס תחת Add-ons/הרחבות בתפריט הראשי) אילו הרחבות מותקנות לכם על הדפדפן ולהסיר הרחבות מיותרות.

6. היזהרו מ-Anti-Adware חינמיים - האינטרנט עמוס בכל מיני תוכנות המתיימרות להציג את עצמן כ-Anti-Adware - תוכנות נגד תוכנות פרסום, כאשר למעשה, רובן הן עצמם Adware, ולעיתים קרובות גרועות יותר מאלו שאולי כבר יש לכם על המחשב. קיימות תוכנות ייעודיות טובות ולגיטימיות להסרת Adware, וכדאי לסמוך רק עליהן ולהיזהר ממלכודות. למשל, התוכנה AdwCleaner היא תוכנה טובה להסרת Adware.

7. ודאו שתוכנת האנטי-וירוס שלכם מעודכנת - וודאו שעל המחשב שלכם מותקנת תוכנת אנטי-וירוס או חבילת אבטחה אמינה ושהיא בתוקף ומעודכנת בחתימות האיומים האחרונות. למרות שתוכנות Adware רבות מנסות להסוות את עצמן כתוכנות לגיטימיות, הן לעיתים מסווגות כתוכנות זדוניות או מסוכנות באופן פוטנציאלי ותוכנת האנטי-וירוס תתריע על כך למשתמש.

 

הכותב הוא מנכ"ל חברת ESET ישראל, חלוצת האנטי-וירוס וחברת אבטחת המידע החמישית בגודלה בעולם ובעלת קצב הגדילה המהיר ביותר לפי חברת המחקר Gartner. פתרונות האנטי-וירוס שלנו מגנים על יותר מ-100 מיליון משתמשים ביותר מ-200 מדינות - החל מלקוחות פרטיים ועד ארגוני ענק - מפני האקרים, איומי סייבר והתקפות אינטרנט. המוצרים שלנו מאופיינים ביכולות זיהוי לפי דפוסי התנהגות וביעילות חסרת תקדים בצריכת משאבי המחשב, יחד עם שירות תמיכה מקצועי ויעיל בעברית. עם ESET, תיהנו מטכנולוגיה בטוחה יותר!