הקהילה היהודית בקזבלנקה שבמרוקו נרגשת בימים האחרונים בעקבות סרטון שהופץ בקרב בני הקהילה בוואטסאפ. הסרטון מציג בחור מרוקאי מוסלמי בשם אלמאליק שר מחרוזת פיוטים יהודיים ומזמורים מסידור התפילה.

אלמאליק בן ה-33, עובד מזה כמה שנים באטליז של ציון מרציאנו, מבכירי הקהילה היהודית במדינה. מידי יום נוהג מרציאנו הבוס לשיר ללקוחותיו פיוטי שבת ומזמורים מהסידור בסגנון מרוקאי-ספרדי. עם השנים למד אלמאליק המוסלמי את מילות המזמורים שיצאו מפיו של מעסיקו, ולאחרונה החל לשיר אותם לכל הלקוחות היהודים שמגיעים לאטליז.

הלקוחות היהודים הופתעו מהקול הייחודי של אלמאליק, ועוד יותר מכך מהעובדה שהוא שר את הפיוטים בעברית רהוטה שלא היתה מביישת איש מבני הקהילה, זאת למרות שאינו מבין את השפה כלל.

"כששמעתי אותו שר התרגשתי כל כך, כמעט בכיתי מאושר. זה היה מרגש מאוד וכל כך יפה. יש לו קול של זמיר. זה מדהים לשמוע מוסלמי שר פיוטים יהודים מרוקאיים באיכות גבוהה מאוד", סיפר דן ממן, שתיעד בסרטון את אלמאליק. "הסרטון הזה רץ חזק בקהילה בין אלה שמחזיקים טלפון סלולרי, ומאז שהופץ מגיעים עוד ועוד יהודים לשמוע את אלמאליק שר".

אלמאליק שנולד בעיירה טאטה שבדרום מרוקו ושירת בצבא המרוקאי עובד כשנה באטליז של ציון מרציאנו. "החלום שלי זה לבקר בישראל"' הסביר לכתב MAKO. "שמעתי כל כך הרבה על מדינת ישראל שאני חייב להגיע אליה, אני אוהב את העם היהודי. בעיירה שנולדתי בה היו המון יהודים, קראתי המון ספרים על היהודים וזה סיקרן אותי כל מה שעבר על העם היהודי לאורך ההיסטוריה".

במרוקו מתגוררים כ-4,000 יהודים

צילום: דן ממן

הזמיר ממרוקו אלמאליק
הזמיר ממרוקו אלמאליק | צילום: דן ממן