כשהייתי ילד ממש ממש קטן, טסטתי עם המשפחה שלי לטיול ראשון בחו"ל. טיילנו בלונדון, שם שכנעתי את אבא שלי לקנות לי את הקונסולה הניידת המיתולוגית של חברת נינטנדו, הגיים בוי. המכשיר הנוצץ הגיע עם משחק אחד בלבד: טטריס. שארית הטיול הזה זכורה לי כנסיונות חוזרים ונשנים לנסות לנתק את ההורים שלי מהמשחק הזה, ולתת גם לי לשחק במכשיר שבכלל היה אמור להיות שלי.

The Tetris Effect
The Tetris Effect

טטריס הוא חווית גיימינג שחוצה גילאים, מגדרים והעדפות משחק. אוהבים אותו "גיימרים רציניים" כמו גם שחקנים קז'ואליים, ומתחברים אליו ילדים קטנים כמו גם קשישים. לא סתם הוא נחשב לאחד המשחקים המצליחים והמפורסמים ביותר בכל הזמנים. המשחק הזה, שפותח במקור בברית המועצות בשנות ה-80, הוא חלק בלתי נפרד מה-DNA של תעשיית המשחקים.

השאלה הגדולה האם לטטריס הוותיק והאהוב יש מקום בשנת 2018. Tetris Efffect, משחק הטטריס החדש שיצא לאחרונה לפלייסטיישן 4 מוכיח שהתשובה לשאלה הזאת היא חד משמעית: כן, כן, כן.

אפקט הוואו

ראשית, חשוב להבהיר: גם ב-Tetris Effect, טטריס נשאר טטריס. הבסיס הוא אותו בסיס כבר למעלה מ-30 שנה: לבנים נופלות על לוח דו ממדי, מלמעלה למטה, והעבודה שלנו היא לסדר אותן בשורות. כשנצליח למלא שורה היא תעלם, ואם הלוח יתמלא עד למעלה נפסל ונצטרך להתחיל מחדש. הצורות של הלבנים הן אותן צורות מוכרות (כולן, כמובן, מורכבות מארבע לבנים ש"מודבקות" זו לזו), וכרגיל קצב הנפילה יילך ויתגבר ככל שנעלים יותר שורות. טטריס.

במהלך השנים נוספו למשחקיות הבסיסית הזאת עוד כמה חוקים, שזמינים גם כאן. למי שלא שיחק טטריס מאז שנות ה-90, נציין את שני השינויים העיקריים: הראשון, יכולת לשמור בכל רגע נתון פיסת טטריס אחת "בבנק", לשימוש עתידי. האפשרות הזאת מצויינת כשנופלת מלמעלה פיסה שאין לה מקום בלוח, ואתם רוצים להחליף אותה בבאה בתור, או גם כאפשרות אסטרטגית לשמור לבנים מסויימות שיסייעו לכם בעתיד.

השינוי השני בא לידי ביטוי בטכניקה שנקראת T Spin, והעיקרון שלה הוא שיש מרווח זמן של כ-2-3 שניות מהרגע בו לבנה "נחתה" על החלק התחתון של הלוח בו עדיין ניתן להזיז ולסובב אותה. זה מאפשר לבצע מניפולציות על הלוח, ולדחוף לבנות מסויימות למקומות לא צפויים על הלוח. קצת מסובך להשתלט באופן מיטבי על הטכניקה הזאת, אבל היא חיונית למי שרוצה ניקוד גבוה או לעבור את השלבים הקשים, בהן הלבנים נופלות במהירות כל כך גדולה עד שהזמן היחיד בו בכלל ניתן לשלוט בהן הוא אך ורק במרווח הזמן הנ"ל.


חוץ מזה? מבחינת משחקיות, הכל כרגיל. וזה טוב, כי טטריס שרד את מבחן הזמן, ועדיין ממכר ומרגיע כמו שהיה בשנות ה-80 וה-90. אם התמכרתם אליו אז - אין סיבה שזה לא יקרה שוב.

וחוץ מזה, ב-Tetris Effect המשחקיות היא רק חלק מהעניין. החלק השני, האפקטים האודיו-ויזואליים, מעלים את כל המשחק עוד רמה למעלה.

חתיכת טריפ

מי שעומד מאחורי הגירסה החדשה הזאת של טטריס הוא מפתח משחקים יפני בשם טצויה מיזוגוצ'י. למיזוגוצ'י יש הסטוריה של התעסקות במשחקים שלשחק בהם מרגיש קצת כמו להכנס לטריפ. מי שמכיר את Rez או את Lumines מכיר את האפקט. מי שעדיין לא שיחק במשחקים של היוצר הזה - Tetris Effect בהחלט יגרום לו להבין.

המשחק מחולק לשלבים, שלכל שלב יש תמה אודיו-וויזואלית שונה ("מתחת לים", "העיר הגדולה", "מופע זיקוקים" וכדומה). במרכז המסך, בתוך מלבן מאונך, נמצא לוח הטטריס עצמו. מסביבו יש הרבה מקום לאפקטים וויזואליים, שהם אנימציות שונות שמתפתחות בהתאם למה שקורה על הלוח. על כל זה יש גם פס-קול מופתי, שגם הוא מתפתח במהלך המשחק.

איך זה עובד? בתחילת כל שלב הכל יהיה יחסית שקט וריק. רק סיבוב לבנות הטטריס הוא העלמת שורות תפעיל שכבה מוזיקלית מסויימת. אבל אז, אחרי הורדת כמה שורות, יתחילו להופיע גם אנימציות מסביב, ושכבות מוזיקליות יתווספו זו על זו. ככל שתורידו יותר שורות, כך הקצב והאנימציות יהפכו לברורות יותר, והחוויה תהפוך לאימרסיבית יותר.

האפקטים האלה בולטים במיוחד אם יש לכם את ערכת המציאות המדומה של סוני, ה-PlayStation VR. שם האפקטים הויזואליים יעטפו אתכם ב-360 מעלות, והפס קול המעולה יתנגן באפקט סראונד אם תשתמשו באוזניות. לחוות את זה זה חתיכת טריפ, שבאמת הצליח לנתק אותי מהעולם האמיתי ולגרום לי לחיות, למשך 30 דקות פלוס מינוס, בעולם שכולו טטריס וצלילים. החוויה הזאת פשוט מענגת, וחזרתי אליה שוב ושוב במהלך השבועות האחרונים כשרציתי קצת שקט מהעולם שמסביב, או פשוט להרגיע את המחשבות שבראש.

השורה (הנעלמת) האחרונה

מי שמחפש את "טטריס - הדור הבא" עלול קצת להתאכזב מ-Tetris Effect. מבחינת משחקיות, המשחק הזה לא עושה שום דבר חדש (גם החידושים שתארתי מקודם אינם חדשים לסדרה, והופיעו כבר במשחקים שונים בשנים האחרונות). מצד שני, מי שנוטה להתמכר לטטריס ומעריך חוויות אודיו-ויזואליות מרשימות, ימצא כאן את המשחק הכי מוצלח בסדרה הזאת מאז ומעולם. כזה שגם יגרום לכם להתמכר וגם יגרום לכם לסנן מדי פעם "וואו", כשתחוו שלב יפה במיוחד.

מי היה מאמין שבסוף שטטריס יהיה מועמד לאחד ממשחקי השנה שלי. בהחלט לא אני, אבל אחרי המון שעות במשחק החדש זו לא שאלה בכלל. מדובר באחד המשחקים הטובים ביותר של 2018. אני מכור.