שמעתם פעם על חברת ZeniMax? זה בסדר. לא רק אתם קוראים את השם הזה לראשונה. מדובר בחברה שמוציאה משחקי מחשב קטנים כמו Doom ו-Fallout (אחרי שרכשה חברות בתחום). אפילו מארק צוקרברג, מבכירי עמק הסיליקון, אמר לא שמע עליה – אבל עכשיו הוא ייאלץ לשלם לה באמצעות פייסבוק פיצויים של חצי מיליארד דולר.

זנימקס תבעה את אוקולוס (שנרכשה על ידי פייסבוק ב-2014) ואת המייסד שלה, פאלמר לאקי, בסכום של 2 מיליארד דולר. לטענתה, הוא גנב ממנה טכנולוגיות והפר הסכמי סודיות כאשר פיתח את משקפי המציאות המדומה שלו, ה-Oculus VR, בעזרת עובד של זנימקס עוד לפני הרכישה של פייסבוק.


"מוצרי אוקולוס מבוססים על טכנולוגיה של אוקולוס", כך אמר מנכ"ל ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, שנקרא בכבודו ובעצמו להעיד במשפט הזה. הוא ולא מלאך. הוא ולא שרף. הוא ולא שליח. "כאשר מכריזים על עסקה גדולה, זה די שכיח שאנשים צצים משום מקום וטוענים שמגיע להם חלק מהרווחים. כמו מרבית מהאנשים באולם בית המשפט, גם אני לא שמעתי על זנימקס עד עכשיו. אני יודע שהצוות המשפטי שלי בוחן את הנושא, אבל הם לא יבזבזו את הזמן שלי על משהו שהם לא חושבים שהוא מהימן".

חבר מושבעים קבע שאכן הופרו הסכמי הסודיות, אך זיכה את הרשת החברתית מהטענה השנייה על גניבת טכנולוגיה.

אם כך, נראה שהצוות המשפטי של פייסבוק דווקא כן יצטרך לבזבז זמן. נציגי אוקולוס אמרו לתקשורת כי בכוונתם לערער על הפסיקה של חבר המושבעים, וציינו כי לב העניין היה העתקת סודות מסחריים וטכנולוגיה, ושם בית המשפט קבע לטובתם. אנשי זנימקס, מצידם, הביעו שביעות רצון מפסק הדין אך אמרו שימשיכו בצעדים משפטיים בשביל למנוע מפייסבוק ואוקולוס לעשות שימוש בטכנולוגיה שלהם.

פייסבוק תעשה כנראה ככל יכולתה לא לשלם את הסכום הזה, בעיקר בשביל להוכיח את הטענה שלה שכל הטכנולוגיה שלה מקורית. אבל גם בשביל להימנע מההוצאה הזאת. הסכום הזה בכל מקרה לא ימוטט את החברה. אמש (ד') התפרסם הדוח הרבעוני של פייסבוק, ולפיו בסוף 2016 הרוויחה החברה סכום של 8.81 מיליארד דולר.