בעוד ימים ספורים צפוי להגיע החלק האחרון (לפחות לעת עתה) בסדרת סרטי "מלחמת הכוכבים". מעריצי הסדרה, או לפחות אלה שלא נשבעו לנטוש אותה אחרי הפרק הקודם, מחכים בקוצר רוח לעוד קצת חלליות, חרבות-אור וחבובות בחלל. בזמן שחובבי הקולנוע מחכים, הגיימרים כבר חוגגים. Star Wars: Jedi Fallen Order, משחק "מלחמת הכוכבים" החדש, הוא ללא ספק משחק "מלחמת הכוכבים" המוצלח ביותר של השנים האחרונות.

מה הקאץ'? ובכן, התחרות לא ממש קשה. משחקי Star Wars האחרונים היו אכזבות די גדולות, מה שהופך את המשחק לראש לשועלים הרבה יותר ממה שהוא ראש ל… אמממם… אבירי ג'דיי.

אך למרות שמבחינה אובייקטיבית, אם מסתכלים מחוץ לגבולות משחקי המותג, מדובר במשחק עם בעיות לא מעטות, הוא עדיין מוצלח מאוד. בין אם אתם חובבי סטאר וורס ובין אם לא, יש סיכוי גדול מאוד שתאהבו אותו.

יש לכם כח?

מבחינה כרונולוגית, המשחק מתרחש אחרי הפרק השלישי בסדרת הסרטים. מסדר אבירי הג'דיי חוסל כמעט לגמרי, והאבירים המעטים שהצליחו לברוח נאלצים להסתתר במחתרת. גיבור המשחק הוא אביר כזה, שמנסה להתחזות למוסכניק של ספינות חלל אך נאלץ (תיראו מופתעים) לצאת למסע נוסף בעקבות הכח ולהלחם בכוחות האימפריה המרושעת.

הסיפור של המשחק מתמקד בדמויות השונות המוצגות בו והקשר ביניהן, ומצליח להיות יעיל במיוחד. הוא לא מאוד מפתיע וגם לא מקורי בכלל, אך עדיין מצליח לעניין ומדי פעם אפילו לרגש. תורמת לכך הגרפיקה המוצלחת (ברוב המקרים) שמצליחה לתת לדמויות הממוחשבות חיים של ממש.

ומה לגבי המשחק עצמו? ובכן, אם אצטרך לתאר את הז'אנר שלו אאלץ לעשות זאת כך. קחו נשימה ארוכה וחיזרו אחריי: זהו משחק הרפתקאות-פעולה בסגנון מטרוידווניה עם נגיעות של Souls.

ועכשיו, תרגום לעברית: זה משחק הרפתקאות שמתרחש על פני מספר פלנטות. בכל פלנטה תשיגו כוחות מיוחדים חדשים, שיאפשרו לכם להגיע למקומות שהיו חסומים עבורכם בעבר, מה שיצריך מכם לחזור על עקבותיכם מספר פעמים כדי להתקדם בעלילה.

יש גם אקשן, כמובן, והוא די מפתיע. למרות המצופה, Fallen Order הוא לא פנטזית כח, אלא משחק שדורש מכם להיות זהירים ומחושבים. אם תסתערו על אויבים בחרב-אור שלופה תמצאו את מותכם די מהר, וכדי להתגבר על האויבים תצטרכו להשתמש בהרבה תרגילי התחמקות וחסימה. כדי להיות אביר ג'דיי יעיל תצטרכו ראשית לחסום את המכות של האויבים שלכם ורק אז, בטיימינג מדוייק, לנסות ולהכות חזרה.
מערכת הקרב הזאת דורשת להיות מרוכזים לאורך כל המשחק. היא מושפעת מאוד ממשחקים בסגנון משחק הקאלט Dark Souls (כולל נקודות שמירה שמסוגלות לרפא את הדמות שלכם אך רק מחזירה לחיים את כל האויבים מסביב), אך פחות מאתגרת מהם.

הכח האמיתי הוא לעמוד בזמנים

במבט ראשון, Fallen Order נראה מרהיב. השעה הראשונה שלו מזכירה את סדרת המשחקים הסינמטיים Uncharted, עם קטעי אקשן מלהיבים וזוויות "צילום" מרגשות. הרושם הראשוני הוא שמדובר במשחק של הביוקר.

למרבה הצער, הרושם הזה הולך ודועך ככל שממשיכים. חלק מהקרבות מתסכלים ברמות אחרות, וכאילו נועדו להאט בכוונה את הקצב שלכם ולגרום לכם לנסות אותם שוב ושוב. קטעי פלטפורמה מסויימים מתסכלים גם הם ללא סיבה נראית לעין. הניווט בפלנטות השונות מבלבל ולא אינטואטיבי, ויכול להוביל לזמן רב של בירבורים מיותרים.

יש גם לא מעט בעיות טכניות. בגירסת ה-Xbox One X בה שיחקתי נתקלתי בבאג שגרם לי להפסיד שעתיים של התקדמות אחרי שהמשחק סרב לשמור. באג אחר גרם למשחק להתקע לדקות ארוכות בכל פעם שהוא היה צריך לטעון איזור חדש (לא מדובר בזמני הטעינה הסטנדרטיים, שהם דווקא סבירים, לפחות בגירסת ה-Xbox).
חברים ששיחקו בפלטפורמות אחרות דיווחו על שפע של באגים אחרים. חלקם גרפיים (טקסטורות שלא נטענות וכו'), חלקם קשורים לביצועי המשחק (זמני טעינה ארוכים בפלטפורמת הפלייסטיישן 4) וחלקם סתם ביזאריים (ריצפות שמסרבות להטען).

ויש גם עניין נוסף, שכבר קשור לקשר עם מותג האם של המשחק. אביריי ג'דיי נתפסים במיתולוגיה של סטאר וורס כיצורים כמעט מיתיים ובלתי ניתנים לעצירה. במשחק הזה הדמות שלכם יכולה למצוא את מותה אחרי שהיא נתקלת בעכבר מערות עצבני. כן כן, זה משחק בו עכברים יכולים להרוג אבירי ג'דיי (ולמה בכלל שאבירי ג'דיי ילחמו בעכברים? מילא אם הדמות היתה מתחזה למדביר, אבל זה לא הסיפור).

בסופו של דבר, נראה שהמשחק הזה היה צריך לקבל עוד כמה חודשי פיתוח. זה היה מאפשר למפתחים לתקן כמה באגים ולאזן חלק מהמכניקות. אך כשתקופת החגים מתקרבת, והסרט החדש בסדרת הסרטים כמעט ויוצא לקולנוע, עיכוב ככל הנראה לא היה אפשרי.

וכך, קיבלנו משחק מעט אמביוולנטי. מצד אחד, הוא משחק "מלחמת הכוכבים" נהדר, בטח ובטח בהשוואה למשחקי המותג האחרים. אך כמשחק שעומד בפני עצמו, הבעיות שלו מונעים ממנו להפוך למשחק מצויין. במקום זה, הוא ייאלץ להסתפק בציון המעט מבאס "כמעט טוב מאוד". לא נורא, גם אני התבאסתי כשעכבר המערות המעצבן הזה הצליח להרוג את אביר הג'דיי שלי.