ארבע שנים לאחר סערת גיימרגייט, תעשיית משחקי המחשב נתונה בימים אלה בסערה נוספת סביב השאלה האם היא נגועה בסקסיזם.

מה שהצית את הסערה הנוכחית הוא החלטה שנויה במחלוקת של חברת ArenaNet, מפתחת המשחק הפופולארי Guild Wars, לפטר שניים מעובדיה בגלל ציוצים שהעלו לטוויטר ביום העצמאות האמריקאי.

ג'סיקה פְּרַייס, שעבדה בחברה במשך שנה, פוטרה לאחר שהאשימה יוטיובר שסוקר את משחקי החברה בהסגברה - כלומר התנשאות גברית על אישה רק בגלל עצם היותה אישה. במהלך דיון בטוויטר הוא חלק עליה בנוגע לשאלה מה הדבר הכי קשה בעבודה שלה, והיא בתגובה ענתה: "תודה שאתה מנסה לספר לי מה אנחנו עושים, גבר", ושיתפה את הציוץ שלו בתוספת ההערה: "היום בלהיות אישה מתכנתת: 'תני לי - אדם שלא עובד איתך - להסביר לך איך לעשות את העבודה שלך'. המתנשא הבא שמנסה להסביר לי את הרעיון של דו-שיח מתפלג - כאילו, אתם יודעים, אני עובדת בזה עשור מזוין ועדיין לא שמעתי על זה - חוטף חסימה מיידית".

עמיתה של פרייס, פיטר פְריס, שעבד בחברה 13 שנים, יצא להגנתה מהמגיבים שזעמו על תגובתה, וכתב שזה דיון טפשי וכי המגיבים הם "הדיוטיות" שממהרים לתקוף אנשים שעובדים קשה בשבילם גם ביום חופש.

למחרת הודיע נשיא החברה, מייק או'בראיין, בפורום המשחק כי פרייס ופריס פוטרו, וקרא לציוצים שלהם "התקפות על הקהילה".

אבל במקום שבזה יסתיים העניין, נראה שהגיימרים ראו בכך הזמנה לתקוף עובדים נוספים בחברות משחקים שהתנהגותם אינה נראית להם - ובמיוחד נשים שנודעות בתקיפותן כלפי גברים שטוענים כי אינן כשירות לעבודה בתעשייה.

בתגובה להודעה התומכת בפיטורי השניים, כתב אחד המגיבים ברדיט למחרת: "אנחנו יכולים ככל הנראה לגרום לפיטורי כל אחד בצוות המפתחים של Guild Wars 2 כל עוד ניצור מספיק סירחון. אף אחד ב-ArenaNet לא בטוח מפני ידו הארוכה של רדיט. אנחנו ממש מנהלים עכשיו את החברה (...) ברגע שמפתח חורג מהכללים או מנסה לענות לשחקן - נחש מה, הם יידעו שהיד שלנו מונחת על צווראם, ואנחנו יכולים ללחוץ בכל זמן שנחפוץ".

אמנם, לאחר כיומיים התנצל אותו מגיב והסביר שכתב זאת בסרקזם: "כל כך התרגזתי, הרגשתי כל כך חסר אונים ומוקף אנשים בלתי מתחשבים וחארות, שקיוויתי להגיע לחוש היושר שלהם על ידי כתיבת החרא הכי אלים שיכולתי לחשוב עליו. אבל (לתדהמתי) אף אחד לא התווכח איתי. הם יותר מדי טיפשים ומלאים בעצמם. אני שונא אותם - את השחקנים ואת החברה. כל הקהילה רקובה מהיסוד המזורגג. הייתי צריך להוסיף בסוף 'ככה אתם נשמעים' או משהו כזה".

אבל אי ההבנה כבר גרמה לאפקט כדור שלג: עובדות בחברות משחקים ברחבי העולם דיווחו כי מעסיקיהן קיבלו מבול פניות מחשבונות טוויטר שטוענים כי הן "תוקפות" מגיבים וקוראים לפיטוריהן.

כך, לדוגמה, דוקטור הייזל מונפורטון, הכותבת עבור משחקים של חברת Arkane Studios, שיתפה ציוץ שנשלח לחברה ולפיו "לאחר שהותקפתי מילולית על ידי אחת מעובדותיכם בגלל דעתי על עניין ArenaNet, אני כבר לא לקוח". יומיים לאחר מכן היא מצאה גם עצומה אינטרנטית שקוראת לפיטוריה.

גם מפתחת המשחקים הגרמנית המוערכת יניפר שְוֹירְלֶה חשפה הודעה ארוכה שהגיעה לחברה המעסיקה אותה, Opaque Space, ולפיה "היא משתפת באופן קבוע מידע מוטעה על שוויון הזדמנויות בין נשים לגברים בתעשיית המשחקים כדי לשפר את מעמדה", ו"מפיצה אידיאלים של שנאה קבוצתית/מגדרית, במיוחד נגד גברים".

Opaque Space, בניגוד ל-ArenaNet, דווקא לא נבהלה ושחררה הצהרה המגבה את יניפר חד משמעית: "אנו רואים בפיטורי ג'סיקה פרייס ופיטר פריס על ידי ArenaNet זרז לכך שחברות רבות מחויבות לדון ולהכריז בפתיחות על ההליכים הפנימיים שלהן בהתמודדות עם הטרדות כלפי הצוות. אבל בזרז הזה קיים גם תקדים שגורמי שוליים מסוימים מרגישים שיש להם עתה זכות להכתיב להנהלה שלנו את תנאי העסקת הצוות שלנו (...) אנו, כאולפן, חפצים להבהיר כי נעמוד תמיד מאחורי המפתחים שלנו ונתמוך בהם גם ברשת וגם מחוצה לה כדי לספק סביבת עבודה מקצועית, בטוחה והוגנת".

עובדת בחברה אחרת סיפרה לאתר Kotaku כי מעסיקיה קיבלו מאות מכתבים הקוראים לפטרה משום שהיא טרנסג'נדרית שמהווה "דוגמה רעה" לילדים שמשחקים במשחקים שהיא יוצרת, לצד עובדת נוספת שמאז קבלתן לעבודה משחקי החברה הידרדרו. לדבריה, המנהלים אף עמדו לפטר אותה - עד שאחד העובדים האחרים גילה שעשרות מהמכתבים כללו טעויות כמו החלפת שמה ב"שםשלאישה". בדיקה נוספת הראתה שהמכתבים נכתבו כולם על ידי גורם אחד, ששלח אותם לחברות רבות עם שמות של עובדות רבות כדי ליצור את הרושם שנשים שעובדות בתעשייה הן שנויות במחלוקת.

בריאנה וו, מפתחת משחקים שהיתה מעורבת עמוקות בשערוריית גיימרגייט (פרשה שהחלה כאשר בן זוגה לשעבר של מפתחת משחק שנוי במחלוקת טען שהמשחק שלה קיבל ביקורת חיובית מכתב שאיתו ניהלה קשר רומנטי, והוביל לדיון קולני על מעמדן של נשים בתעשייה) וכיום מתמודדת על מקום בבית הנבחרים האמריקאי, דיווחה כי מבדיקת חשבונות הטוויטר שתקפו את ג'סיקה פרייס והובילו לפיטוריה עולה שרובם היו בוטים וחשבונות חד-פעמיים שנפתחו במיוחד עבור המתקפה, ולא אנשים אמתיים. "ברכות ל-ArenaNet על העדפת בוטים ומריונטות על פני המפתחים שעובדים קשה עבורכם. הוכחתם שהטרדה משחקית עובדת - וקראתם לכל אישה בתעשייה לשתוק".