השם של "מסעדת רכבת ההרים" בוינה, הממוקמת ליד רכבת הרים אמיתית בפארק השעשועים המקומי (Prater) די מעיד על מה קורה בפנים. מסילות על גבי מסילות מתכת מסתלסלות בלולאות וספירלות מחלקה העליון של המסעדה, למטה לעבר כל השולחנות בשתי הקומות שלה. מדי פעם שומעים רעש, ומגש קטן מחליק דרך המסילות הללו, כמו קרון של רכבת הרים אמיתית, ועליו פריט מזון או שתיה.

המסעדה אוטומטית כמעט לחלוטין, לפחות מהצד של הלקוח שמקבל את המנות. המלצר מוביל למקום ישיבה, ולאחר מכן לא מתקשרים איתו, אלא מזמינים הכל דרך טאבלט. כשמסיימים את ההמזנה, פשוט מניחים אותו על גבי עיגול בשולחן שעליו ספרה, והטבאלט מסמן שההזמנה נקלטה.

למעלה ישנן זרועות רובוטיות ענקיות מושכות את המנות על גבי מגשים, ומניחות אותן על המסילה הנכונה, משם הן עושות את המסלול לשולחן. המנה מגיעה בקופסה סגורה, והמשקאות בבקבוקים סגורים - כולם מרוסנים היטב למגש, הם נוחתים על פלטה ענקית מעל השולחן.

המנורה הרלוונטית שמתחת לספרה של האורח מהבהבת, ואז צריך לסובב ידנית את הפלטה, להוריד את המנה ולשלוח את המגש הריק לעבר עגלה. המשקאות המוגזים לא משפריצים, למרות המהירות שהם עושים בדרך לשולחן.

ואיך האוכל? זה פאסט פוד של מזללה, לא עילוי קולנרי, ולמעשה די רחוק מזה אבל אכיל, משביע ומגיע צ'יק צ'ק. לא זול, אלא מחיר של מסעדה עם גימיק שמיועדת לתיירים רעבים - בין 10 ל-12 יורו, למשל, להמבורגר. חוץ מוינה, שם המסעדה נפתחה ב-2016, יש מסעדות דומות בסוצ'י שברוסיה, במספר מוקדים בגרמניה, ולמי שאזרח במדינות שמאפשרות את זה, גם בכוויית ואבו דאבי.

מסעדת רובוטים בוינה (צילום: אהוד קינן, קשת 12)
צילום: אהוד קינן, קשת 12

לא לפחד מתקומת המכונות

הכל לכאורה אוטומטי, וגורם לחשש מפני הרובוטים שישתלטו על העולם יקחו לנו את כל העבודות, או יעשו עוד דברים כמו בפרק הגנרי ההוא של מראה שחורה, ואז יבינו שאנחנו בני האנוש גם מיותרים. במסעדות אחרות בעולם הטבחים הם רובוטים שהופכים את ההמבורגרים. אוקיי, אז לפחות מי שמתכנן את המנות יהיה בן אדם, כי צריך מגע אונשי? לא בטוח. ווטסון, מחשב העל של IBM התנסה לפני מספר שנים בלהיות שף, תיכנן מנות והגה מתכונים לאחר שלמד מתכונים אחרים.

המסעדה של רכבת ההרים בכל זאת מלאה בצוות אנושי של מלצרים ומלצריות. תפקידו של הצוות, בין השאר, הוא לפנות את העגלה עם כל הכלים המשומשים כדי לנקות אותם ולהעמיס מגשים במאכלים חדשים, ולגבות את התשלום מהסועדים - אף כי גם את זה כבר אפשר לעשות בתכלס בכרטיס אשראי.

אבל בעודי בולס בורגר שגלש אלי ממרום, ראיתי את אחת המלצריות עושה את התפקיד אולי הכי חשוב במסעדה עם הרובוטים. שני ילדים שנכחו שם הצביעו לעבר אחת המסילות, בערך שני מטרים מעל ראשה של המלצרית. היא פשוט לקחה מוט טלסקופי ארוך, ונתנה מכה לאחד המגשים שנתקע שם, בשביל שיצליח להגיע לשולחן. אז אפשר להסיר דאגה מהלב לפחות כרגע. את הרובוט שיתן את המכה באמצעות מקל ארוך טרם המציאו.