החל מהפאוור-ריינג'רס ועד Titanfall - רובוטי קרב הם נושא שהאנושות אוהבת לדוש בו בסדרטים וסדרות, וכמה שהם יותר גדולים והרסניים יותר טוב. הבעיה היחידה היא שכל זה קיים רק על המסך. וכמו כל דבר שרץ על יותר מדי מסכים יותר מדי פעמים - יש מי שמקבל את הרושם שראוי לשחזר אותו במציאות.

בשלוש השנים האחרונות עבדו שתי קבוצות - אחת ביפן ואחת בארה"ב - על יצירת רובוטים ענקיים שבתוכם יכול להתיישב אדם שינווט אותם בקרב. השבוע, לאחר עיכובים רבים, נפגשו שתי הקבוצות במפעל מתכת נטוש ביפן לקרב הרובוטים המאוישים הראשון בהיסטוריה.

מטרת הקרב היתה לנצח על ידי נוק-אאוט (הפלה) להרובוט המתחרה, הוצאה שלו מכלל שימוש או כניעה של ה"טייס" שלו, והקרב חולק לשני סיבובים - מפני שהאמריקאים רצו להילחם בשני רובוטים שונים.

ליפן הם הביאו את Iron Glory - גובה 4.50 מטר, משקל 6 טון, מנוע 24 כוחות סוס, מהירות מרבית 4 קמ"ש עם תותח בקוטר 15 סנטימטר ומשגר בעל 20 קנים; ו-Eagle Prime - גובה קרוב ל-4.90 מטר, משקל 12 טון, מנוע 430 כוחות סוס, מהירות מקסימלית 16 קמ"ש עם נשקים מודולאריים (מתחלפים) שכוללים תותח כפול-קנה, זרוע תופסן ומסור ענק באורך 1.2 מטר ומנוע 40 כ"ס, ויכולת להזיז כמה איברים בו-זמנית ולבצע מהלכים מתוכנתים מראש בלחיצת כפתור (מה שחוסך למפעיל שבתוך הרובוט ניווט בעזרת ג'ויסטיקים).

המתחרה המקומי היה Kuratas, שנבנה במקור ב-2012 ושוכלל מאז במספר סיבובים. גובה 4 מטר, משקל 6.5 טון, מנוע 87 כוחות סוס, מהירות מרבית 29 קמ"ש, יד במשקל חצי טון (!) ורובה בקוטר 18 מילימטר שיכול לירות 2,000 כדורי פיינטבול בדקה.

בסיבוב הראשון התייצבו האמריקאים מול היפנים ב-Iron Fist הישן והחלש יותר. היפני לא חיכה אף רגע, התקדם לעברם והפיל אותם במכה בודדת, לאחר שניסיון שלהם לירות בו כשל כאשר הכדור התפרק עוד לפני שיצא מהקנה. מפעיל הרובוט יצא בריא ושלם, הודות לשכבות של ריפוד, קסדה וחגורת בטיחות, שבסרטים לא מראים אף פעם אבל במציאות חשוב שתכניסו אותו לרובוט הקרב שלכם אם אתם רוצים לצאת ממנו חיים.

לסיבוב השני הם התייצבו ברובוט החזק יותר ובהרבה יותר ביטחון עצמי - והפעם היפני, שלפי הקריינים דגל בשיטת "קרב ידיים", בחר לשמור מרחק ולהסתתר מאחורי מגדל חביות. האמריקאים הפילו חלק מהמגדל בירייה, וחסכו לעצמם את הצורך לחפש את היפני מאחורי מגדל אחר כאשר הפילו אותו תוך כדי נסיעה. היפני שיגר לעברם רחפן, שהאמריקאים ניסו לרסק - והצליחו, אבל עשו זאת על השמשה הקדמית של עצמם, וכך שיבשו את שדה הראייה שלהם.

קרב רובוטים
רגע לפני הנוק-אאוט | צילום: MegaBots, יוטיוב

כאשר האמריקאים מתקשים לראות מה קורה, נצמד אליהם היפני וניסה להכות בהם שוב באגרוף הפלדה שלו - אבל הם תפסו את ידו בצבת שלהם ובעזרת התותח התחילו להכות בגופו שוב ושוב בניסיון לפגוע ברכיבים רגישים ולהוציא את הרובוט מכלל פעולה. לאחר כמה רגעים הגיעו למסקנה שהמצב לא מתקדם לשום מקום והחליטו להתחיל את הסיבוב מחדש.

בניסיון השני בחר דווקא היפני להשתמש ביריות במקום בקרב ידיים מהסוג שהוא מעדיף. הוא השתמש בתותח שלו כדי להפגיז את האמריקאי בפיינטבולז ולחסום את השמשה והמצלמות - אבל האמריקאים תלשו את עמודי התאורה והשתמשו בהם כדי לחסום את היריות. לאחר מכן הם השתמשו במסור ענק באורך של 1.2 מטר כדי לתקוף את גוף הרובוט היפני עד שנהרס והוכרז על ניצחון לאורחים - לא לפני שגרמו נזק לעמדת השדרנים, שנאלצו לנוס ממנה בפאניקה שנראתה מבוימת ומתוכננת לפרטי פרטים.

לאחר שהוכרז ניצחון לטובת האמריקאים, הם נפרדו כידידים מהמתחרה היפני והכריזו שהקרב הזה צריך להיות ההתחלה של ענף ספורט חדש, וכל מה שחסר עכשיו הוא שחקנים, חוקים וכסף. הרבה כסף - כל אחד מהרובוטים שהתחרו בקרב הזה עלה יותר ממיליון דולר, וזה לא כולל את עלות הפירוק, ההטסה וההרכבה מחדש של הרובוטים שנשלחו מארה"ב ליפן לצורך הקרב.