אל: מנהל מאקו
מאת: דרור גלוברמן

הנושא: מיזם 'הדיאטה הדיגיטלית' ולמה הוא נכון לנו
היי אורי

מצ"ב סך הפעילויות של המיזם. הכל התנדבותי ולא מסחרי. לתחושתי זה מהלך רלוונטי ונכון, מתכתב עם השיח העדכני בעולם, וקוראינו ימצאו בו מענה למה שהם מרגישים ממילא. אנחנו יוצאים אנושיים, אחראים וכנים, לא מניח שבאמת נפסיד טראפיק. אני רוצה לשלב בו את NEXTER.

=-=-=-=-=-=-=-=-=-

אל: דרור גלוברמן
מאת: מנהל מאקו

הנושא: מיזם 'הדיאטה הדיגיטלית' ולמה הוא נכון לנו Re:
אני לא כל כך אוהב את החיבור הזה. לא בגלל הצד המסחרי אלא בגלל שזה ייראה לא אמין וציני.
אין לי בעיה לסקר את זה, זה ראוי לסיקור, אבל לדחוף משהו כעמדת המערכת או כקמפיין צריך להיות משהו שמאד מתחבר ושנראה אותנטי. וזה ממש לא (אתר אינטרנט קורא ליום ללא דיגיטל? זה כמו ששיפודי התקווה יצאו בקמפיין מיטלס מאנדיי).

=-=-=-=-=-=-=-=-=-

אל: מנהל מאקו
מאת: דרור גלוברמן
הנושא: מיזם 'הדיאטה הדיגיטלית' ולמה הוא נכון לנו Re: Re:
ל-NEXTER ספציפית זה דווקא מתאים. אנחנו בצד של מה טוב לאנשים, לא בצד של הטכנולוגיה.
אני כותב על ספקנות טכנולוגית כמעט מדי שבוע בטור עמדת המערכת.
אני מבין את החשש שלך, אבל אחרי 15 שנה של לדחוף דיגיטל לתוך פרצוף, אני באמת מרגיש שטובת קוראינו דורשת התבוננות ביקורתית על היקפי השימוש. אני רואה את התגובות לטורים ולהרצאות שלי. אנשים צמאים שמישהו יגיד להם את זה.

=-=-=-=-=-=-=-=-=-

הדיאלוג הזה קרה באמת, והוא התפשט השבוע לכל המערכת, בין היתר בזכות הכתבה הזו ממגזין מאקו בשבוע שעבר והסרטון הנהדר הזה. התווכחנו קצת על הצורך שלנו ב"דיאטה דיגיטלית" - ובעיקר האם קריאה של אתר אינטרנט לקוראיו להתנתק מהמסך ולהתחבר לחיים תיתפס על ידיהם כצינית או ככנה. אתר טכנולוגיה שממליץ להרים את העיניים אל מעבר לסמארטפון? נשמע אמין כמו המלצה של שר הביטחון לקצץ בתקציב צה"ל.

יום לא דיגיטלי (צילום: UndigitizeMe)
תתנתקו רגע | צילום: UndigitizeMe

הסנדלר ללא רגליים

אז יותר קל להמשיך ללרלר על הגלקסי החדש, או על אפליקציה שתראה לנו איפה החברים סביבנו, שנדע לאיפה לא להתקרב. אבל החיים האמיתיים קורים גם מחוץ למסך. כבר כמה שנים שאני מחפש את הגבול שבין שימושיות והנאה - לבין התמכרות חסרת שליטה. גם ברמה האישית. סביבי טוענים שהסנדלר לא יחף. הוא קטוע-רגליים. כי הגבול הזה דק יותר משורות הנוטיפקציה שהסמארטפון מחליק לך משולי המסך לתוך התת-מודע. הודעה בוואטסאפ. תגובה חדשה בפייסבוק של NEXTER. עבודה או בזבוז זמן?

דיאטה דיגיטלית
דיאטה דיגיטלית

פעם הספידו את ההפרדה בין העבודה והחיים האישיים במקום ובזמן. הזדעזענו מהמחשבה ש"אנשים לוקחים את העבודה הביתה". 2014 הגיעה, ואנחנו ברזולוציות של שניות בודדות: עשר שניות לענייני עבודה, אחר כך עשרים שניות לעניינים משפחתיים, שלוש דקות ורבע נעלמות על בזבוז זמן טוטאלי שממוסס את שיקול הדעת הבוגר שלנו ללא התנגדות, שבע עשרה שניות לסידורים חיוניים ושוב עשר שניות לענייני עבודה.

קוראי NEXTER כבר מכירים את החיפוש הזה. אבל ככל שאנחנו מתקדמים עם זה, הפרדוקס מתחדד: איך אתר אינטרנט, שזכות הביטוי וההכנסה הכספית שלו תלויות בגלישה, יכול לעודד את הגולשים שלו לגלוש קצת פחות? כמו שכתבתי לאורי, אני לא מניח שמישהו ישליך את הטלפון לפינה נידחת בבית ויצא עם המשפחה לטחון את שביל חוצה ישראל. נסתפק לגמרי בקצת מודעות לשאלה מתי אנחנו עושים משהו חשוב בטלפון, ומתי אנחנו מתבזבזים עליו בלי להרגיש. ושמה שנראה כמו התנהגות נורמטיבית – היי, כולם עושים את זה – לא אומרת שהיא לא כפייתית והתמכרותית, ולא אומרת שזה עושה אותנו מאושרים יותר.

בשישי הבא יצויין היום הלא דיגיטלי, שמארגנים שי נצר וליאור פרנקל, ובו שורה של פעילויות שיזכירו לכם שיש עוד חיים בחוץ. וגם אנחנו כאן ב-NEXTER נעסוק יותר בהתמכרות ובהתמודדות איתה. ובינתיים שמעתי שבקוקה קולה גילו, להפתעתם, שבאירועי הקיץ שלהם בני הנוער דווקא נהנים מהעובדה שצריך לנעול את הסמארטפונים בלוקרים מחשש לגניבות. פתאום מתברר שיומיים על החוף עם החבר'ה ובלי המכשיר זה דווקא כיף. עכשיו תסלחו לי שנייה, יש לי משהו בטלפון.

אל: דרור גלוברמן
מאת: מנהל מאקו

הנושא: מיזם 'הדיאטה הדיגיטלית' ולמה הוא נכון לנו Re: Re: Re:
טוב. לך על זה ושיהיה בהצלחה.

לכל כתבות המגזין 

לכל הטורים של דרור גלוברמן