473061
גם המגישים מתנתקים | צילום:

האם הייתם מוכנים להשאיר את הסמארטפון בבית מיוזמתכם? בשנים האחרונות, עם "השתלטות" המכשירים החכמים על חיינו, וההתפתחות המואצת של רשת האינטרנט, רבים לא יכולים לדמיין את חייהם, אף לא לרגע, ללא הסמארטפון. אנחנו גולשים ברשת 24/7, מתכתבים בוואטסאפ, מעלים סטטוסים בפייסבוק, ותמונות לאינסטגרם, מצייצים בטוויטר ומדווחים על פקקים בווייז - והכול תוך כדי נסיעה משפחתית לצפון. המבטים של כולנו ברצפה, וההצפה של המידע מהמדיה החברתית גרמה לנו קצת לשכוח מהחברים בעולם האמיתי.

 

הערב (ו') מאות אלפי אנשים מסביב לעולם יתנתקו ממכשיר הסמארטפון למשך 24 שעות, ביוזמת ארגון undigitize.me. ישראל מצטרפת ליוזמה לראשונה השנה, לעומת ארה"ב שם מציינים את היום הזה בפעם החמישית. National Day Of Unplugging הוא יום ללא טכנולוגיה, שמצויין מזה 4 שנים בערים הגדולות בארה"ב. החל מהשנה, יזמי "הדיאטה הדיגיטלית" undigitize.me, מובילים את היוזמה גם בישראל.

מאות אלפים מתנתקים מהסמארטפון
מאות אלפים מתנתקים מהסמארטפון | צילום:יום אחד של שקט דיגיטלי

ארגון undigitize.me חבר לארגון האמריקני היהודי reboot כדי לעשות עלייה ליוזמה יוצאת הדופן. משקיעת החמה יחגגו במקביל מאות אלפי בני אדם בניו יורק, סן פרנסיסקו, לוס אנג'לס ותל אביב יום אחד של התנתקות מזוקקת. "מטרת היוזמה היא לעורר שיח סביב השימוש המוגזם והתלותיות שפיתחנו כלפי העולם הדיגיטלי", סיפר שי נצר, יוזם undigitize.me, לחדשות 2 Online.

בשנה שעברה יזמו נצר ושותפו ליאור פרנקל את הדיאטה הדיגיטלית המקומית. בקמפיין רחב היקף הם קראו לאנשים להפוך את הסמארטפון, עם הצג כלפי מטה, כאשר הם נפגשים עם החברים והמשפחה. "פעם כשאנשים היו נפגשים בבית קפה, הם היו מדברים, יושבים, צוחקים. היום כולם עם הפנים במכשירים החכמים", הוא אומר. לאחר שצברו קהל אוהד שהגיב בחיוב ליוזמה להתנתק מדי פעם מהרשתות החברתיות, החליטו נצר ופרנקל לעלות שלב ולהביא את היוזמה האמריקנית לישראל.

למה אתם מתנתקים?
למה אתם מתנתקים? | צילום:

"אנחנו רוצים להזכיר לכולם, ליממה אחת בלבד, שאפשר ליהנות מהעולם שנמצא סביבנו כמו שהוא, ולא כפי שהוא מצטייר דרך הפילטרים באינסטגרם, הלייקים בפייסבוק, או כמות ההודעות שמחכות לך בוואטסאפ", אומר נצר.


אל חשש, המטרה היא לא לשבת בבית ולבכות על מר גורלכם ולכסוס צפורניים בציפייה שהיום יסתיים, ותוכלו לחזור לתנועת האגודל המוכרת על מסך הסמארטפון. אחרי שקברנו את עצמנו בתוך המסכים, יום לא דיגיטלי יהיה עמוס אירועים והופעות של אמנים ברחובות תל אביב: עשרות מוזיקאים, ציירים ואמנים יתפרסו במהלך הצהריים ויאפשרו לכל אחד ליהנות. גם בערב, ברים ופאבים ברחבי העיר יאסרו כניסה עם סמארטפונים ויתנו ללקוחות משקאות והופעות חינם.