פארק קואנג-מי (49) נכנסת לתאי שירותים ציבוריים עם כפפות וציוד ניקוי, ובודקת טוב טוב את מושב האסלה, מתקן נייר הטואלט, ידיות הדלת והניאגרה ופתח האוורור. פארק לא מחפשת לכלוך או מושבת חיידקים שמפיצים מחלה קטלנית - אלא מצלמות.

"העבודה שלי היא לוודא שאין מצלמות שמתעדות נשים בזמן שהן מתפנות. זה מוזר שיש אנשים שרוצים לראות משהו כזה, אבל (מכיוון שכך) הדבר הזה הכרחי כדי לעזור לנשים להרגיש בטוחות", היא אומרת לסוכנות הידיעות הצרפתית (AFP).

קואנג-מי היא חלק מיחידת "צלמות המצלמות" של ממשלת סיאול, בירת קוריאה הדרומית. צוות הנשים, הסורקות תאי שירותים ציבוריים בעזרת חיישנים אלקטרוניים, הוקם כחלק ממאמצי המלחמה ב"מולקה" - צילומי מצלמות נסתרות של נשים, שמשמשים כחומר פורנוגרפי.

בקוריאה ויפן, המדינות המתקדמות בעולם מבחינת טכנולוגיה ואימוץ שלה, סובלות הנשים מתוצאת השילוב בין הקידמה הטכנולוגית והמסורתיות החברתית. היחס לנשים בקוריאה נחשב לאחד הגרועים במדינות המפותחות, והן סובלות גם ממשכורות נמוכות ביותר משליש מגברים וגם מהסקרנות של גברים, בעיקר צעירים ורווקים, שאינם חשופים כמעט לשום שיח בנושאים מיניים, שנחשבים טאבו.

כך, בשנים האחרונות נוצר מצב בו סמארטפונים ומצלמות אחרות וזעירות עוד יותר משמשות גברים לצלם במעלה חצאיותיהן של נשים בכל מקום - בדרגנועים, ברכבת התחתית וכן, גם בעזרת השתלת מכשירים כאלה בתאי שירותים. המדינה, מצידה, חייבה את יצרניות הסמארטפונים הנמכרים בקוריאה לוודא שהמכשירים משמיעים צליל ברור בעת צילום, בעוד שבשאר העולם ניתן לכבות את צליל הצילום במכשירים.

מספר עבירות ה"מולקה" המדווחות במדינה עלה לפי המשטרה בסיאול מ-1,100 ב-2010 ל-6,600 ב-2014. גם קנסות של עד 10 מיליון וון (כ-34,000 שקל) ועונשי מאסר של עד 5 שנים לא מצליחים להרתיע את הגברים.

כך, לדוגמה, כומר בקהילה בת 100,00 איש נתפס מצלם במעלה חצאיתה של אישה בדרגנוע. בסמארטפון שלו נמצאו תמונות של נשים רבות שצולמו באופן זה; רופא מיילד נשלח למאסר לאחר שצילם מטופלות ואחיות ושיתף את התמונות ברשת; ובחודש שעבר התפטר מאמן נבחרת השחייה הלאומית לאחר שהתגלה כי שני שחיינים בנבחרת התקינו מצלמות נסתרות בחדר ההלבשה של נבחרת הנשים.

לי היי-קיונג, חברת צוות נוספת ב"ציידות המצלמות", מספרת כי היא נמנעת משימוש בשירותים ציבוריים, ו"אם אני צריכה דחוף לשירותים במקום ציבורי, אני תמיד בודקת את ידיות הדלת והאסלה. זה מפחיד, כי מתברר שהרבה סרטוני 'מולקה' מצולמים על ידי אנשים רגילים כמו עובדים משרדיים, אז מי יודע? בחור ממוצע למראה שעומד לידך ברכבת התחתית עשוי לצלם מתחת לחצאית שלך".