אין תמונה
סלפי. היא יודעת מה היא עושה

חברת מילוני אוקספורד, האחראית על אינדקס המילים האנגלי הנפוץ בעולם והיחיד שמותר להכניס למבחני בגרות בישראל, הכריזה אמש (ג'), על "מילת השנה" שלה ל-2013: סלפי (Selfie). כן, "הצילום העצמי", שהפך לאחד המראות הנפוצים ברשתות חברתיות בכלל ובאינסטגרם בפרט, מקבל סוף סוף את ההכרה שמגיעה לו. או שלא.

התואר המשונה מוענק על ידי החברה מדי שנה למילה שעוררה תשומת לב רבה. לפי החברה, השימוש במילה "סלפי" השנה עלה בכ-17 אלף אחוזים לעומת השנה שעברה – כלומר: גידול של פי 170 בערך, תוך שהיא עוקפת בהפרשי ענק מלים כגון binge-watch (תרגום חופשי: "בולמוס צפייה", מרתון פרקים של סדרת טלוויזיה), ביטקוין (המטבע הווירטואלי), "טוורק" (הריקוד הביזארי שהפך להיט בעקבות מיילי סיירוס וריהאנה) ועוד.

בואו לפייסבוק של נקסטר

מקורות המילה סלפי, לפי מילוני אוקספורד, נטועים לפני כעשור, כאשר הופיעה בפורום אוסטרלי. החברה אף ציינה כי ניתן כבר למצוא מילים חדשות המבוססות על הסלפי ומיועדות לתאר באופן דומה פעולות צילום עצמי של שיער, מצבי שכרות ואימוני כושר.

מהי תמונת הסלפי הראשונה בהיסטוריה? 

לכבוד המאורע, ניסו באתרים שונים למצוא את התמונות שהחלו את הבאזז סביב המושג המפוקפק. אתר מאשבל מצא את התמונה הראשונה באינסטגרם שתויגה כ-selfie. רשות השידור האוסטרלית, ABC, שהפורום שלה אירח את הדיון בו הוזכרה המילה בפעם הראשונה, יצאה לחפש את התמונה עצמה, שהועלתה בזמנו לשרת של אוניברסיטה במדינה אך הוסרה במהלך השנים. בזכות ארכיון האינטרנט, השומר גרסאות ישנות של אתרים, אותרה לבסוף התמונה.

יש לציין כי המילה סלפי, כמו גם המילים טוורק, ביטקוין, אמוג'י גיק שיק, האינטרנט של הדברים, פאבלט ועוד, נוספה למילון הפופולארי רק באוגוסט האחרון.

ריהאנה עושה טוורקינג, (לא מילת השנה): 

 

>> 62 הסלפיז הכי טובים ברשת

>> אפליקציית הסלפיז שקיבלה מיליון דולר מג'סטין ביבר