"משלוחים של שנאה" – כך נקרא דוח חדש שאותו פרסמו שני ארגונים – השותפות למשפחות עובדות ומרכז הפעולה בנושאי גזע וכלכלה. לפי הדוח, ענקית המסחר המקוון אמזון מוכרת או מכרה מגוון רחב של מוצרים שמקדמים אידיאולוגיות של נאציזם ועליונות הגזע הלבן, חלקם אף מיועדים לילדים, ומגיבה לאט - אם בכלל - ללחץ ציבורי להורדה של מוצרים כאלה.

כמה דוגמאות למוצרים נאציים שמצאו שם: מדבקה ועליה סמל של דיוויזיית SS; דגל ועליו סמל של דיוויזיית SS; כובע SS; ותליון של צלב קרס.

כידוע, חוקי אמזון אוסרים על מכירת מוצרים ה"מקדמים או מאדירים שנאה, אלימות, אי-סובלנות על בסיס דת, גזע או מין, או מקדמים ארגונים עם השקפות כאלה".

בתגובה שמסרה אמזון למגזין "פורצ'ן", שפירסם כתבה על הדו"ח, נמסר כי "מוכרים מצד שלישי שמשתמשים בשירותים שלנו חייבים לעמוד בדרישות שלנו, ואלה שלא עושים זאת חשופים לצעדים, ובהם הסרה של חשבונם".

זה לא הדו"ח הראשון שמוצא מוצרים שעוברים לכאורה על חוקי אמזון אך לא מוסרים: בשנת 2015, למשל, מצא גוף אמריקני המכונה The Southern Poverty Law Center מספר מוצרים גזעניים למכירה, שכללו מוזיקה, בגדים וצעצועים; בדצמבר אשתקד דיווחה הליגה נגד השמצה כי קבוצות גזעניות לבנות משתמשות בתכנית השותפים של אמזון בכדי לגייס כספים על ידי מכירת מוצרים באתר. הארגונים שחשפו את הדו"ח עתה טוענים שגולשים שלחו להנהלת החברה תלונות - שלא זכו להתייחסות.

אבל אמזון אינו האתר היחיד בו קיימת התופעה הזו: כך, בעליאקספרס מצאנו בחיפוש פשוט סט הרכבה לילדים של דמויות נאציות (אחת ממש עם שפם של היטלר) ב-9.80 דולר; משחק כרטיסים למבוגרים בשם "היטלר הסודי" ב-20 דולר; וגולגולת נאצית (לכאורה בודהיסטית) ב-8.40 דולר. ובאיביי מצאנו טבעת SS בכ-190 דולר; דמויות משחק של חיילים גרמנים בכ-18 דולר; וצלב נאצי ב-9 דולר.

משחק הרכבה היטלר
משחק הרכבה היטלר | צילום: מתוך Aliexpress

לעליאקפרס אין נציגות בארץ, אבל פנינו לאיביי וזה מה שהם אמרו: "לאיביי מדיניות של אפס סובלנות כלפי מוצרים פוגעניים שמועלים למכירה באתר. מוצרים שלא עומדים במדיניות החומרים הפוגעניים שלנו, מוסרים באופן מיידי".