נייט סילבר
חזה 50 מתוך 50. נייט סילבר

מכל הכתבים, הפרשנים והסוקרים האמריקאים, יש מישהו אחד שאפשר להכתיר אותו כבר עכשיו הגיבור של העיתונות האמריקאית בבחירות האחרונות. שמו - נייט סילבר. האיש עם הנוסחה שחזה את תוצאות הבחירות לבדו. ואם תשאלו אותו, הוא יגיד לכם שכל החזאים הפוליטיים תמיד טועים.

סילבר הוא סוקר עצמאי ובלוגר שב-2010 הבלוג שלו Fivethirtyeight נקנה על ידי הניו יורק טיימס. למרות שהוא עובד עם מערכת עיתון ענקית מאחוריו, סילבר עובד כמעט לבד. אוסף נתונים מהסקרים הגדולים האחרונים ובמקום להסתכל רק על השורה התחתונה שלהם הוא לוקח מהם רק את הנתונים עצמם.

בעזרת האלגוריתם שפיתח, הוא מצליח להוציא מכל הנתונים האלה משהו חדש. המודל שלו חזה במדויק 49 מתוך 50 המדינות בארצות הברית בבחירות 2008, והפעם ידע את כל ה-50 מתוך 50 (!). בנוסף, לאורך כל התקופה האחרונה, סילבר היה היחיד להסביר שהסוקרים קוראים את המפה לחלוטין לא נכון, ושסיכויו של ברק אובמה לזכות מחדש בנשיאות גדולים בהרבה ממה שנדמה, גם אם אכן הקול הפופולארי חצוי כמעט בחמישים אחוזים. גם את הנתון הזה, אגב, סילבר חזה.

בואו להיות החברים שלנו בפייסבוק

למרות שהוא בלוגר עצמאי ועובד כמעט לבד, יש הרבה מאוד אמריקאים שסומכים על התחזיות שלו. 20 אחוז מהתעבורה של הניו יורק טיימס ברשת שייכת לבלוג של סילבר. מדובר בנתון פנומנלי - הניו יורק טיימס בתקופת הבחירות הפך לאתר השישי הניצפה ביותר בארצות הברית. בחודש ספטמבר בלבד הניו יורק טיימס אחראי על-573 מיליון צפיות דפים ברשת. בהנחה שהמספרים האלה אפילו עלו החודש לקראת הבחירות, מדובר ככל הנראה בכ-30 מיליון צפיות דפים ביום, שישה מיליון מהם לאתר של סילבר.

סילבר הוציא לאחרונה ספר "הסיגנל והרעש - למה כל כך הרבה תחזיות כושלות, ולמה חלק לא". בו הוא מסביר ביסודיות ובשיטתיות את הבעיה של הסוקרים ברחבי העולם. מדוע רוב התחזיות נשענות על מדע בעייתי ומיושן, על נוסחאות לא חכמות ומדוע סוקרים מסרבים להכניס לנתונים את הלך הרוח של הבוחר. "למרות שיש לנו יותר מידע מאי פעם, אנחנו עדיין לא יודעים להשתמש בו כמו שצריך" הוא אומר. מה שבטוח, סילבר יוצא מחוזק מאוד מהבחירות האחרונות, עם אחד הבלוגים הנצפים ביותר בעולם.

>> התמונה ששברה שיא לייקים