מחשבי הרבנות נדבקו בווירוס שנועל את הקבצים, עד שישולם כופר. הדבר התגלה הבוקר על ידי מערכת המחשוב, אומרים ברבנות ל-NEXTER, כאשר אחת העובדות קיבלה קובץ חשוד לג'ימייל שלה ופתחה אותו.

אתרי החדשות בחדרי חרדים וכיכר השבת, שחשפו את הסיפור, דיווחו כי מחשבי הנהלת הרבנות חסומים, וכי העניין נמצא בבדיקה של יחידת הסייבר של המשטרה.

ליאור אשכנזי, מנהל אגף מערכות מידע וסייבר במשרד לשירותי דת, מסר כי "עקב חוסר במודעות עובדים, אחת העובדות ברבנות הראשית פתחה מייל חשוד שהגיע אליה, והורידה נוזקה למחשב שלה. הנוזקה  פגעה ברשת המשרדית. הדבר זוהה באופן מיידי בניטור המערכות על-ידי אגף מערכות מידע של המשרד לשירותי דת. בנוהל טיפול במקרים מסוג זה הוקפצו מנהלי ועובדי האגף לרבנות הראשית והחל בטיפול מיידי בבעיה".

מנכ"ל הרבנות הראשית, הרב משה דגן, מסר כי "בימים אלו אנו עסוקים בסיומו של פרסומו של מכרז לשדרוג מערכות המחשוב ובין היתר אמצעי האבטחה של הרבנות הראשית לישראל לצורך ייעול העבודה. בנוסף נדאג לרענון נהלי האבטחה לכלל העובדים, כדי שמקרים כאלו לא ישובו. אני מודה לאנשי מערך המחשוב ברבנות הראשית ובמשרד לשירותי הדת על המענה המהיר והיעיל בניטרול הווירוס עוד לפני שהתפתח".

שירותי דת עובדים כרגיל

ברבנות אומרים כי על אף ההידבקות בווירוס, נכון לעכשיו אין שום פגיעה בקבצים וקיים גיבוי למערכת. "בכל מקרה, מחשבי הרבנות הראשית לא מכילים מידע על אנשים פרטיים ומכילים רק מידע הלכתי", מוסרים ל-NEXTER.

ברבנות אומרים גם כי לא נמנע מתן שירותי דת לאזרחים, כמו רישום לנישואים במשרדי הרבנות ברחבי הארץ, וכי הכל עובד כרגיל.

בחודשים האחרונים אנחנו שומעים על התגברות בסוג התקיפה הזה. החוטפים נועלים את הקבצים ומאיימים כי אם לא ישולם להם סכום מסוים של כסף – הם לא ישחזרו את הקבצים. החוטפים ביקשו את התשלום בביטקוין – מטבע וירטואלי שמאפשר להם לגבות את הכסף בלי להשאיר עקבות בנקאיים שיכולים להוביל לאיתורם.