אין תמונה
ייתכן שמדובר בעשרות אלפי גולשים ישראלים תמימים שלא ידעו שהם מפרים זכויות יוצרים, ולפעמים בכלל לא הפר

המכתב הרשום שקיבל איאן כהן לפני כשנה וחצי מעורך דין הלחיץ אותו מאוד. טיוטת תביעה נגדו על סך 100,000 שקלים בגין הפרת זכויות יוצרים – וכל זה בגלל תמונה אחת שמצא באינטרנט ופרסם באתר האינטרנט שלו. כהן הסיר את התמונה מיד, אבל ללא הועיל - חברת מראות אימאג', שמייצגת לטענתה את חברת גטי אימאג'ס בעלת מאגר התמונות הבינלאומי, קבעה שכהן הפר זכויות יוצרים בפרסום התמונה, וכי עליו לפצותה ב-15 אלף שקלים מיד – ואם לא, תוגש נגדו תביעה על הסכום המלא.

אין תמונה
"ישנם עוד סיפורים רבים שכלל לא הגיעו אלינו". עו"ד שחר זמלר

את הפרוצדורה הזו הכירו עד כה, ככל הנראה, כבר אלפי גולשים ישראלים. רובם שילמו כמה אלפי שקלים כדי לסגור את התיק. "אנחנו יודעים על סיפורים רבים נוספים", אומר ל-mako עו"ד שחר זמלר, שהגיש הבוקר (ד') בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת מראות אימאג' על סך של כמעט 50 מיליון שקלים. זמלר הגיש את התביעה בשם כמה גולשים ישראלים שנתבעו על ידי מראות אימאג', ולדבריו, "ישנם עוד סיפורים רבים שכלל לא הגיעו אלינו".

להערכתו של עו"ד זמלר, ייתכן שמדובר אפילו בעשרות אלפי גולשים ישראלים. לדבריו, ברוב המקרים מדובר בגולשים תמימים שלא ידעו שהם מפרים זכויות יוצרים, ולפעמים בכלל לא הפרו. כתב התביעה שהגיש משרטט שיטה סחטנית, לכאורה, לפיה חברת מראות אימאג' עושה שימוש בריוני בחוק ובבתי המשפט, ושולחת איומי תביעה, בתקווה להפחיד את הנתבע ולאלצו לסגור את התיק מחוץ לבתי המשפט בפשרה בה הוא משלם אלפי שקלים. לפי כתב התביעה, במקום סכסוך משפטי מהותי על זכויות יוצרים, זהו בעצם תרגיל עוקץ מתוחכם.

חברת גטי אימאג'ס מחזיקה באחד ממאגרי התמונות הגדולים בעולם, ובבעלותה מאות אלפי תמונות המוגנות בזכויות יוצרים, אותן היא מוכרת למו"לים של עיתונים ומגזינים, תחנות טלוויזיה ואתרי אינטרנט. לא מפתיע שהתמונות עולות במקרים רבים בחיפוש פשוט ברשת, לעתים ללא כל אינפורמציה שמגדירה אותן כמוגנות בזכויות יוצרים. גולשים שמתפתים להורידן ולהשתמש בהן, מגלים כי גטי נעזרת בתוכנה אוטומטית שמגלה את התמונות האלה ברחבי הרשת. בהמשך – מגיע האיום בהגשת כתב תביעה נגדם.

"במשך חודשים לא ישנתי", סיפר איאן כהן למאקו דיגיטל. "המכתבים האלה מאוד מפחידים, הם מנוסחים בלשון מאוד מאיימת, וקשה מאוד להבין אותם אם אין לך היכרות עם השפה המשפטית".  למרות הבהלה, איאן החליט לא לוותר. לטענתו, הוא מצא שלחברת מראות אימאג' כלל לא היו זכויות על התמונה, למרות טענותיה. בתגובה, ביטלה מראות אימאג' את דרישת הפיצוי כלפיו ואת האיום בתביעה. אבל לכהן זה לא הספיק: הוא פרסם את טענותיו ברשת, ומאז מקבל שטף של פניות נוספות מגולשים שזכו לטעום את נחת זרועה של מראות אימאג'. היום, הוא פונה באמצעות עורך דינו זמלר לגולשים נוספים שקיבלו פנייה דומה ממראות אימאג', ומציע להם להצטרף לתביעה.

_OBJ

על פי התביעה, ניצלה לכאורה מראות אימאג' את הכוח הרב שבידה על מנת לאיים על גולשים תמימים שהשתמשו בתמונות שבבעלות גטי אימאג' ללא ידיעה ובתום לב, וסחטה מהם כסף באיומי תביעה עם סכומים אסטרונומיים. חלק מאיומי התביעה נשלחו על ידי מראות אימאג' גם כשלא היו לגטי אימאג' זכויות על התמונה כלל.

התביעה טוענת שאלפי אזרחים בישראל נפלו קורבן לשיטה הזו, למרות שבשנת 2007 התקבל תיקון לחוק, שנועד להפחית את האחריות של מי שהשתמשו בתמונות מוגנות בזכויות יוצרים – אך בתום לב. החוק גם קובע שהסכום המינימלי לזכייה בתביעה כזו, שעמד פעם על עשרת אלפים שקל, הצטמצם מהותית, ועשוי להסתכם במאות שקלים בודדות. לפי התביעה, הפחידה חברת מראות אימאג' את הגולשים בעזרת איומי תביעה על סכומים גבוהים בהרבה כדי לשכנעם לשלם אלפי שקלים מחוץ לבית המשפט – תוך שהיא נסמכת על אי ידיעתם את החוק. 

איציק עמיחי מנכ"ל מראות אימאג', מסר בתגובה: "חברת מראות אימאג' בנק ישראל מייצגת אלפי צלמים מרחבי העולם מחויבת לשמור על זכויות היוצרים שלהם כפי שהוגדרו בחוק ולפי ההסכמים שלנו איתם. הפנייה שלנו במקרים של שימוש בלתי מורשה לצרכים מסחריים או עסקיים בצילומים נעשית על מנת להסדיר את הנושא, אולם רק כאשר אנו לא זוכים לשיתוף פעולה אנו נאלצים לפנות לאמצעים משפטיים. התביעה שהוגשה היום והגיעה אלינו מלאה באי דיוקים ונתונים שקריים, ואנו נציג את כל העובדות בבית המשפט. אנו חושבים שזו עזות מצח להציג שימוש בלתי מורשה ביצירות השייכות לצלמים, כמעשה חוקי ומורשה, ולתבוע את הגורם שאמור להגן על הזכות של הצלמים לקבל תמורה בעד יצירותיהם".

>> בקרוב: חברה חדשה שתתחרה בהוט ויס

>> וגם: ה"חברה" הקריפית של ג'סטין ביבר כובשת את הרשת