הפעילים גויסו דרך פייסבוק
מנסים לחטוף לכם את הפייסבוק. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

האירועים האחרונים במדינה וההשתלטות המתוקשרת על עמודי הפייסבוק "סטטוסים מצייצים" ו"דומינו'ס פיצה" על ידי האקרים פרו-פלסטיני מחייבים את בעלי העמודים - וגם את בעלי הפרופילים הפרטיים - לחזק את הביצורים בהגנה על הפרופיל שלהם. אבל מה תעשו אם חשבון הפייסבוק שלכם כבר נפרץ? פשוט מאוד - תתקשרו לחברים.

Trusted Contacts

אחת התכונות השימושיות ביותר שהשיקה פייסבוק בשנים האחרונות נקראת Trusted Contacts. היא מאפשרת לכם להשתלט חזרה על החשבון שלכם במקרה של פריצה מבלי לעבור תהליך אימות מייגע שכולל מילוי טפסים מקוונים או ניסיון לזכור את התשובות לשאלות האבטחה שלכם. כל שאתם צריכים לעשות הוא להגדיר מראש שלושה עד חמישה אנשי קשר שיוכלו, בשעת הצורך, לספק לכם קוד אימות שיאשר את זהותכם ויחזיר לכם את השליטה בפרופיל או בעמוד שלכם.

כדי להפעיל את האופציה הזו, היכנסו לעמוד הגדרות האבטחה בפרופיל שלכם ולחצו על ה-Edit בשורת ה-Trusted Contacts, כפי שניתן לראות בתמונה (לחצו להגדלה):

לאחר מכן תתבקשו לבחור שלושה עד חמישה חברים בתור אנשי הקשר בהם אתם בוטחים. כשאתם בוחרים אותם, רצוי לבחור אנשים שקרובים אליכם, כאלה שאיתם אתם נמצאים בקשר גם מחוץ לפייסבוק – כך שתוכלו להרים אליהם טלפון במידת הצורך. (זכרו שלא תוכלו ליצור איתם קשר בפייסבוק אם "חטפו" לכם את החשבון). אותם חברים שבחרתם יוכלו לעזור לכם להיכנס חזרה לחשבון שלכם בעזרת קוד אימות שהם יקבלו מפייסבוק בתוספת הוראות איך להתחבר חזרה לחשבון שלכם.

אמצעי מניעה

כדי להימנע מהסכנה שיפרצו לכם לחשבון מלכתחילה, מומלץ להקפיד על כמה אמצעי מניעה מקדימים: סיסמא חזקה, שמורכבת משילוב רנדומלי של אותיות גדולות וקטנות, ספרות וסמלים (כמו כוכבית, סולמית ועוד). אם הסיסמה שלכם מורכבת מכמה ספרות או מילה בודדת - עשו לעצמכם טובה והחליפו אותה עכשיו.

המלצה נוספת היא להיזהר, במיוחד בזמן הזה, מהודעות פישינג (Phishing). הודעות כאלו עלולות להיראות מאוד אמינות, במיוחד אם מדובר בהתקפה ממוקדת. בדקו היטב כל הודעה שמבקשת מכם להתחבר לחשבון שלכם בטענה כזו או אחרת, ואל תאמינו אוטומטית שמדובר בהודעה אמתית מפייסבוק או מכל גורם אחר.

הכותב הוא מנכ"ל ESET ישראל, המשווקת בארץ את האנטי-וירוס NOD32.