"קודם כל, אם אין לכם אוזניות לא שווה לפתוח את זה", אומרת הודעת וואטסאפ שמופצת בימים האחרונים, "אורקל פיתחו סאונד של 4 מימדים. הכניסו את שתי האוזניות לאוזניים, עם מינימום או ללא רעשי רקע בחדר. הקשיבו לאודיו. שימו לב: השתמשו באוזניות, וסיגרו את העניים. זה מדהים".

אחרי ההודעה הזאת, שמופצת גם באנגלית (הנוסח המקורי מצורף מטה), נשמע ספר דובר אנגלית שמזמין אתכם להתיישב, מניח לכם שקית על הראש, ואחר כך גוזר לכם את השערות וקוצץ אותן באמצעות מכונה. זה באמת נשמע מדהים ואפילו אמיתי, במיוחד אם יש לכם אוזניות איכותיות, ואתם יושבים במקום שקט.

אבל אם מחפשים אורקל ו-4D בגוגל, לא ממש מוצאים עדויות לפיתוח הזה. אך משום מה אתם מעבירים את ההודעה הלאה כאילו זה נכון. ובכן, לא מדובר בפיתוח של אורקל מהימים האחרונים, אלא בקטע סאונד בן 21 שנים. באתר QsoundLabs מספרים שהקטע נוצר כבר ב-1996.

אנשים שביקרו בדיסניוורלד כבר בסוף שנות ה-90 (ובהם אני) שמעו את הקטע בחדר מיוחד ומבודד מסאונד, שבו היו זוגות של אוזניות, ואתם יכולים למצוא מספר עותקים שלו באינטרנט.

מדובר בהדגמה של סאונד בינאורלי. מה הכוונה? אנשים עם שמיעה טובה בשתי האוזניים יכולים לא רק לשמוע צליל, אלא גם לזהות מאיזה כיוון הוא מגיע, וזה מה שהקטע הזה מדגים שאפשר לעשות. הקטע הוקלט ונערך על ידי הגברה והנמכה בנקודות נכונות בזמן. ככה אתם מקבלים תחושה כאילו אתם נמצאים בחדר ואנשים מתרוצצים סביבכם. עם טכנולוגיות מתקדמות יותר שמפותחות היום, תוכלו לשנות את הצליל גם כאשר תסובבו את הראש.

אם זה הרשים אתכם, ואתם רוים להרשים בחזרה את החברים בקבוצות שלכם, תוכלו למצוא עוד דוגמאות באתר של Qsound (ובכלל באינטרנט אם תחפשו Binaural). בקיצור, מדהים כן, אבל לא ממש אורקל ולא 4 מימדים.

כך הופצה ההודעה באנגלית:
 First of all, if you do not have earphones, it's not worth opening it. Oracle has developed the 4D dimension of sound. Put in BOTH earphones. For best effects listen alone with no or minimal background noise in the room .Listen to the audio. Attention USE THE EARPHONE AND CLOSE YOUR EYES !!!! It's unbelievable