הפגישה הידידותית בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ יצרה אמנם את הרושם ששני המנהיגים רואים עין בעין - אבל זה לא בהכרח נכון, ואנחנו מתכוונים במובן המילולי.

הגולש רועי שיקלר שם לב שבתמונה של שני המנהיגים ונשותיהם בחדר הסגלגל, שעלתה אמש לפרופיל של ראש הממשלה, הציור שתלוי ברקע נראה כאילו הוא תלוי עקום, וכך גם הקווים בציפוי הקיר. הוא יישר את התמונה וגילה שבגרסה שהועלתה לפייסבוק נתניהו וטראמפ נראים פחות או יותר באותו גובה...

התמונה של נתניהו וטראמפ בחדר הסגלגל
התמונה העקומה

בעוד אם מיישרים את התמונה מגלים שטראמפ גבוה מנתניהו באופן ניכר.

התמונה של נתניהו וטראמפ בחדר הסגלגל
התמונה המיושרת

לא, אנחנו לא טוענים שביבי נמוך. גובהו של נתניהו הוא 1.84 מטר - 4% מעל הגובה הממוצע לגבר (גם בישראל וגם בארה"ב, 1.77 מטר). אבל טראמפ גבוה אף יותר: 1.91 מטר - 8% מעל הגובה הממוצע לגבר. לשם השוואה: גובהו של ברק אובמה, שנחשב גבוה וגרם מבוכה למנהיגים רבים אחרים, 1.85 מטר, והנשיא לשעבר ביל קלינטון מתנשא לגובה של 1.88 מטר. רק נשיא אחד בהיסטוריה של ארה"ב היה גבוה מטראמפ - אברהם לינקולן, שהגיע לגובה של 1.93 מטר (ולינדון ג'ונסון היה בגובה זהה לטראמפ).

הסתרת הבדלי גובה היא לא דבר נדיר בקרב פוליטיקאים: במהלך השנים התפרסמו בכלי התקשורת בעולם טענות בשם מקורות ברוסיה לפיהם הנשיא ולדימיר פוטין (שגובהו ככל הנראה כ-1.70 מטר) מקפיד שכל שומרי הראש ושאר העובדים בסביבתו יהיו נמוכים ממנו. נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי (1.68 מטר), אסר בהזדמנות אחת על עובדי מפעל הגבוהים ממנו להצטלם איתו, ובהזדמנות אחרת נתפס עומד על שרפרף בעת נאום; גם יאיר לפיד (1.74 מטר) צולם פעם כשהוא עומד על שרפרף בעת נאום.

התמונה של לפיד שהעלה השר כץ
יאיר לפיד והשרפרף | צילום: פיסבוק